Naše redakce Veroniku Zvařičovou zastihla na zpáteční cestě z evropského šampionátu v biatlonu, který se konal v italském Ridnaun. Tehdy v ní nepřevládaly nijak zvlášť pozitivní pocity.

„Mistrovství Evropy se mi nepovedlo a jsem zklamaná. Snad jen páté místo v mixované štafetě mě potěšilo. Nepokazily jsme to s Luckou Charvátovou klukům, kteří předváděli skvělé výsledky na ME. A já konečně střílela jako člověk,“ mínila s dávkou sebekritiky odchovankyně břidličenského biatlonu.

Po příjezdu z Itálie zažila obrovský frmol. Měla totiž jen pár dni, aby se stihla připravit na cestování do Asie. Na letadlo směr Korea nasedla ve čtvrtek 1. února.

„Ve třech dnech musím stihnout všechny resty a zabalit se. Byla jsem skoro měsíc mimo Českou republiku,“ uvedla nám několik dní před odletem Veronika Zvařičová.

Z nominace na olympiádu měla obrovskou radost. Její příběh zaslouží uznání. Před téměř pěti lety se musela zotavovat z těžkého zranění, kdy se při tréninku v jabloneckém biatlonovém areálu střetla s projíždějícím vozidlem.

I přes nepřízeň osudu se dokázala vrátit, ale před dvěma lety byla vyřazena z ženské reprezentace a přípravu si musela hradit ze svého. Loni se však do národního týmu vrátila, poctivě na sobě dřela a v této sezoně naskočila zpět do kolotoče světových pohárů.

Olympijské hry jsou pro ni odměnou za velkou dřinu, kterou podstoupila.

„Aby se můj sen splnil, musela jsem se na olympiádu nominovat. Povedlo se to, což je skvělé. Nominována jsem byla jako pátá náhradnice, proto musím být připravena jet jakýkoliv závod, kdyby některá z holek nemohla. Můj cíl je ale ženská štafeta,“ pokračovala dále.

Výhodou Veroniky Zvařičové může být skutečnost, že prostředí olympiády zná. Svou vlast totiž reprezentovalav kanadském Vancouveru:

„Výhoda to určitě je, ale bylo to před osmi lety. Jsem zvědavá, co a jak si budu balit. To mě teď čeká a snad to do těch tašek všechno narvu. Ráda o sebe pečuji, takže boj o místo a moji hygienu bude velký. Jsem z toho nervózní, ale těším se na všechno.“

Biatlonistka původem z Bruntálska v minulosti už dokonce závodila i přímo v Pchjongčchangu, kde se olympijské hry konají.

„Bylo to na mistrovství světa 2009, ale moc si nevybavuji tratě, jen si pamatuji, že jsou těžké a pořád do kopce,“ usmívala se.

Nominace v rodině devětadvacetileté biatlonistky způsobila velkou radost.

„Doma jsou nadšení a fanoušci jsou zlatí. Já tomu nevěřím, dokud nebudu v olympijské vesnici. Pak mi dojde, že to je pravda, fakt jsem se dostala na olympiádu a asi si i pobrečím,“ pokračovala dále.

Letos už odjela několik světových pohárů. Její výkony v tomto seriálu měly stoupavou tendenci, což podtrhla výborným dvaatřicátým místem ve vytrvalostním závodu v Ruhpoldingu, kde trefila devatenáct z dvaceti terčů.

„Jsem trošku zklamaná z běhu. Od Sjusjøenu se mi nejezdilo dobře. V Ruhpoldingu to však sedlo. Ale cítím, že se srovnávám a na mistrovství Evropyv Itálii jsem se dokázala zase zmáčknout ve štafetovém závodě,“ uzavřela krátké povídání Veronika Zvařičová.

Pozn. red.: Článek byl zhotoven v minulém týdnu před odletem Veroniky Zvařičové do Koreje.