Přišlo jaro a pomalu se rozbíhá sezona koní a jejich jezdců. Také v jezdeckém klubu Amír v Rudné pod Pradědem nezahálejí. O víkendu se zde uskutečnila jednodenní soutěž v jezdecké všestrannosti dětí na ponících i dospělých jezdců na velkých koních. Pro poníky to byla jedna ze soutěží kvalifikace na mistrovství republiky.

Všestrannost, to jsou tři disciplíny, drezúra, parkur a terénní zkouška. Obvykle se soutěže v jezdecké všestrannosti jezdí tři dny, každý den, jedna disciplína. V Amíru se však jela zkrácená soutěž, to znamená, že koně i jezdci museli všechno zvládnout během jediného dne.

Domácí a pořádající klub Amír měl v každé ze tří kategorií své zastoupení. Nejmladší z jezdců Amíru, třináctiletá Viktorie Theimerová, není ve všestrannosti žádným nováčkem. Zdobí ji už několik titulů mistryně České republiky v kategorii dětí na pony do dvanácti let. „Od letošní sezony přešla Viktorka do starší kategorie, která je až do šestnácti let, takže je tam v podstatě nejmladší. Zatím se trochu rozkoukává," povídala její maminka, sama zkušená a úspěšná jezdkyně Naďa Knopová. Viktorie se objevila ve všech tří kategoriích obtížnosti, tedy Z, L i ZL a pokaždé na jiném koni. V „zetku" osedlala Tublatanku a moc se jí nedařilo. Skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Devátou příčku pak získala její oddílová kolegyně z Amíru Petra Kotěšovská na Warthogovi.

Také v kategorii L nedosáhla Viktorie Theimerová na stupně vítězů. Její poník Chuanita, na které jezdí závody teprve od minulé sezony, na jedné překážce terénní zkoušky neskočil, jak měl. „Koník na poslední překážce uskočil trochu stranou a za to dostala trestné body. A bylo z toho páté místo," popisovala, co se stalo, Naďa Knopová. Lepší než Theimerová byly dvě její kolegyně z Amíru. Petra Kotěšovská na Safírovi 17 dosáhla na bronz, když skončila třetí. Na čtvrté pozici skončila další jezdkyně z Rudné Veronika Hajná na koni Gay Time.

Poslední kategorie ZL je otevřená pro všechny. V ní se pořádající JK Amír dočkal triumfu v podobě vítězství Naděždy Knopové a jejího koně Barbuchy. Ta posbírala nejméně trestných v drezúře a poté zajela naprosto čistou jízdu jak v parkuru, tak i v terénní zkoušce. Zaslouženě tak získala první místo. Také její dcera Viktorie jela v kategorii ZL, tentokrát na svém oblíbeném Sagarovi 1, a dosáhla na devátou pozici. O jedno místo za ní pak skončil další reprezentant JK Amír Vojtěch Odstrčil na koni Bluska.

Koňáci z Amíru rozhodně nebudou zahálet ani v následujících dnech/měsících. „Už jsme byli na kvalifikaci na mistrovství Evropy v Rakousku a teď pojedeme do Polska. Navíc budeme pořádat oblastní mistrovství v drezúře," naznačila jen pár bodů z nabitého programu JK Amír Naďa Knopová.

Výsledky:

Kategorie Z: 1. Karel Diringer/ Osvald (Stáj Derby), 2. Kateřina Tomíková/ Alexander (Stáj Derby), 3. Martina Eliášová/ Zikon (JK Farma pod Lipou), 4. Viktorie Theimerová/ Tublatanka (JK Amír), 9. Petra Kotěšovská/ Warthog (JK Amír)

Kategorie L: Vendula Rokytová/ Nisan 1 (Stáj Malá Vídeň-Vsisko), 2. Sára Vingrálková/ Keny 2 (Stáj Derby), 3. Petra Kotěšovská/ Safír 17 (JK Amír), 4. Veronika Hajná/ Gay Time (JK Amír), 5. Viktorie Theimerová/ Chuanita (JK Amír)

Kategorie ZL: 1. Naděžda Knopová/ Barbucha (JK Amír), 2. Karel Diringer/ Burlák (Stáj Harryservis), 3. Antonín Vrtek/ Davos 1 (JK SOUZ Horní Heřmanice), 9. Viktorie Theimerová/ Sagar 1 (JK Amír), 10. Vojtěch Odstrčil/ Bluska (JK Amír).