Jediná setina sekundy. Nejtěsnější možný rozdíl rozhodl o triumfu Libora Smolky na mistrovství České republiky. Na deseti kilometrech porazil mimo jiné i favorizovaný tandem Fichtla a Pošmourného a oslavil vůbec první titul mezi muži v kariéře.

„S mým vítězstvím nikdo nepočítal, bylo to pro všechny velké překvapení,“ řekl šťastný Smolka v rozhovoru. Krnovský plavec dlouhodobě patří mezi špičku českých dálkařů. Z mistrovského titulu se však radoval až na lipenské přehradě. Vděčí za to i absenci brněnského závodníka Rostislava Vítka. Ten se před nedávnem vrátil z olympijských her v Pekingu a do desetikilometrové trati nezasáhl.

Oba tradiční soupeři a také přátelé z krnovského bazénu si vyměnili role na dvaceti kilometrech. „Po desítce jsem byl hodně nachlazený a nechtěl jsem riskovat, že onemocním,“ odůvodnil svou neúčast na delší trati. Libora Smolku nyní čeká účast na mistrovství Evropy v Chorvatsku. Evropský šampionát v Dubrovníku startuje v polovině září. Pro třiadvacetiletého Smolku, jenž je třetím mužem české dálkařské reprezentace, bude vrcholem letošní sezony.

Vraťme se k mistrovského závodu na Lipně. Co říkáte na to těsné vítězství?

Mám z něj velkou radost. Letos jsem na závodech třikrát o dohmat prohrál a teď se konečně štěstí přiklonilo i na moji stranu.

Tak těsný rozdíl asi není v dálkových tratích zvykem, ne?

V současné době to zvláštní není, spousta závodů se rozhoduje v cíli o dohmat, spíše je to pravidlem.

Neříkal jste si někdy, že už toho máte, jak se říká, plné brýle?

Určitě ne, mě takové podmínky naopak celkem vyhovují, ale po pěti kilometrech jsem toho měl plné zuby, a udržel jsem se jen tak tak.

Čekal jste, že můžete na MČRv Lipně vyhrát?

Určitě nečekal, ale jel jsem tam s tím, že oba můžu potrápit, měl jsem natrénováno, chtěl jsem si zazávodit.

Porazil i favority

Porazil jste Fichtla a Pošmourného, papírové favority…

S mým vítězstvím nikdo nepočítal a bylo to pro všechny velké překvapení. Kuba Fichtl ani Honza Pošmourný nemají rádi studenou vodu, to byla moje hlavní výhoda. A taky se mi snad poprvé povedlo posledních dvě stě metrů závodu.

Jaké byly podmínky k plavání?

Voda měla 18 stupňů, není to žádný zázrak, nic extrémně studeného, foukalo, dělaly se vlny, jednu rovinku jsme plavali úplně proti vlnám, ale z podmínek jsem těžil, pro mě byly ideální.

Na deseti kilometrech chyběl Vítek. Dopadl by závod jinak, kdyby na Lipně plaval taky?

Určitě, myslím, že by se závod vyvíjel úplně jinak, kdyby tam byl Rosťa, ale na druhou stranu jsem měl naplaváno, ale určitě bych se zkusil udržet i s ním. On tyhle podmínky vyhledává.

Do dvacítky, v níž naopak Vítek startoval, jste už nenastoupil…

Po desítce jsem byl hodně nachlazený a nechtěl jsem riskovat, že onemocním. To by znamenalo týdenní výpadek z tréninku a ten si před mistrovstvím Evropy nemůžu dovolit.

V září vás čeká Dubrovnik, jaká bude příprava? A jaké jsou ambice?

Příprava bude pořád stejná, nejsem typ, který by nějak ladil, budu naplno trénovat do poslední chvíle, na desítku nejsou ambice moc velké, na 20 km bych byl velmi spokojený uprostřed pole.

Skončily olympijské hry. Příští se konají v Londýně. Myslíte, že by jste se na nich mohl za čtyři roky objevit? Bude to nějaký váš cíl?

Čtyři roky je hodně dlouhá doba a stát se může leccos. Určitě by bylo hezké se na olympiádu podívat jako závodník, ale zatím na to nemyslím.