Libor Smolka slaví obrovské vítězství: první triumf mezi muži na domácím šampionátu. Na mistrovství České republiky v Lipně zastínil i zkušené favority Jakuba Fichtla a Jana Pošmourného. O titulu pro krnovského plavce z desetikilometrové trati nakonec rozhodl ten nejtěsnější rozdíl. Pouhá setina!

„V současné době to není zvláštní, spousta závodů se rozhoduje ve finiši o dohmat. Spíše je to pravidlem,“ komentoval třiadvacetiletý plavec minimální rozdíl, který určil vítěze.

Výbornou formu Smolka předeslal již v úvodu srpna. Ve dvanáctém dějství Českého poháru vybojoval tři zlaté medaile, a to na lipenské přehradě, kde triumfoval i o uplynulém víkendu.

Vítek neplaval

Plavci na Lipně čelili nepříjemnému počasí. „Voda měla osmnáct stupňů. Není to žádný zázrak, nic extrémně studeného, ale foukalo a dělaly se velké vlny. Jednu rovinku jsme plavali přímo naproti vlnám,“ vysvětlil Smolka, jemuž však bouřlivé podmínky hrály do karet. „Těžil jsem z nich, pro mě byly ideální,“ dodal.

Krnovský plavec v dramatickém závěru porazil i silný tandem Jakuba Fichtla z Plzně a Jana Pošmourného z Komety Brno. „Určitě jsem to nečekal, ale do závodu jsem šel s tím, že oba můžu potrápit. Měl jsem natrénováno a chtěl jsem si zazávodit,“ pokračoval čerstvý vítěz. „Ale po pěti kilometrech jsem toho měl plné zuby, udržel jsem se jen tak tak,“ doplnil.

Do závodu na deset kilometrů nezasáhl favorizovaný Rostislav Vítek. Česká jednička v dálkovém plavání se vrátila z olympijských her v Pekingu, kde obsadila slušné sedmnácté místo. Mistrovský titul si ale Vítek přesto vyplaval, na nedělní trati 20 kilometrů. „Myslím, že by se závod vyvíjel uplně jinak, kdyby tam byl Rosťa. Na druhou stranu jsem měl naplaváno, určitě bych se zkusil udržet i s ním,“ pokračoval Libor Smolka. „Ale on tyhle drsné podmínky vyhledává,“ vzpomněl Vítkovu velkou devizu, jež mu paradoxně ublížila v teplých čínských vodách.

Čeká jej Dubrovník

Smolka závod na dvojnásobné trati vynechal, aby neohrozil svůj start na mistrovství Evropy v Chorvatsku. „Po desítce jsem byl nachlazený a nechtěl jsem riskovat, že budu nemocný,“ řekl.

Evropský šampionát v Dubrovníku startuje v polovině září. Pro Libora Smolku, jenž je třetím mužem českých dálkových plavců, bude vrcholem letošní sezony. „Příprava bude pořád stejná, nejsem typ, který by nějak ladil. Budu naplno trénovat do poslední chvíle,“ prozradil.

Na medaile ale rozhodně nemyslí. „Na desítku nejsou ambice moc velké, naopak na 25 kilometrech bych byl velmi spokojený s umístěním uprostřed startovního pole,“ uzavřel krnovský plavec.

Rozhovor s Liborem Smolkou přineseme v průběhu týdne v Deníku.