Plavecká jména vysokého kalibru se představí na jubilejním 30. ročníku Velké Ceny Krnovska. Olympijský tandem Martin Verner, Rostislav Vítek, ale také Lukáš Harnol či domácí naděje Libor Smolka, nejen ti změří síly na krnovském bazénu. Pořadatelé evidují účast více než dvou stovek plavců z České republiky.

Závody startují v pátek 31. října v 15 hodin rozplavbami na 5 kilometrů. Hvězdou největší velikost zůstává plavec brněnské Komety Martin Verner. Olympionik z letošních her v Pekingu je žhavým kandidátem na triumf v závodě na 100 metrů volným způsobem. Do cesty se mu postaví krnovský odchovanec Lukáš Harnol, který momentálně reprezentuje pražský Olymp. „Doufáme, že z jejich přímého souboje vzejde i rekord našeho bazénu, snad i pod 50 sekund,“ prozradil předseda krnovského oddílu Michael Mrůzek.

Tradiční součástí Velké ceny Krnovska je závěrečné kolo Českého poháru v dálkovém plavání. Na pěti kilometrech se očekává atraktivní souboj tuzemské špičky. Brněnský Rostislav Vítek startuje v Krnově poosmé. Matadorem krnovského bazénu je domácí Libor Smolka, který dosud nevynechal jediný ročník a obhajuje loňské vítězství. „Libor i Rosťa před měsícem startovali na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Dubrovníku a po odpočinku teprve začínají s tréninkem,“ vysvětlil Mrůzek.

Krnov má medaile

Předseda krnovského oddílu ale pasuje do role největšího favorita Jana Pošmourného z Brna, jenž na minulém ročníku skončil druhý. Mezi ženami se očekává velká bitva českých reprezentantek. Domácí barvy hájí Hana Křemenová, brněnskou výpravu podpoří Silvie Rybářová. „Sekundovat by jim měly Nikola Zámková a Magda Okurková, v této konkurenci se dá očekávat čas na úrovni jedné hodiny,“ doplnil Michael Mrůzek. V rámci Velké ceny Krnovska proběhne rovněž vyhlášení nejlepších dálkařů Českého poháru. Druhé místo neunikne domácí Tereze Mrůzkové, osmou příčku obsadí Křemenová. „Obě také převezmou zlatou a bronzovou medaili v soutěži mladších dorostenek,“ připomněl Mrůzek další úspěch krnovských plavkyň.

Skvělé čtvrté místo patří Michaelu Mrůzkovi, Libor Smolka je momentálně šestý. V soutěži družstev Krnov znovu nepřetrhl medailovou sérii a pod vedením nestora oddílu Jiřího Mikulenky dokráčel pro bronzový kov.

Krnovské závody startují od 15. hodiny rozplavbami na 5 kilometrů. Bazénové sprinty jsou na programu sobotního dne v 9 hodin. Finále na 5 km začíná ve 13 hodin, vrchol Velké ceny, tedy bitva na 100 metrů, v 15:30 hodin.