Krnovský atlet závodil ve vrhu koulí, kam se z celé republiky kvalifikovalo šestnáct sportovců. Podle tabulek figuroval Tomáš Grulich na čtvrtém místě svým výkonem 14 metrů a třicet centimetrů.

Koulaři nastupovali do závodu od tabulkově nejslabších, až po ty nejsilnější. Grulich tak vrhal jako třináctý v pořadí a také proto měl přehled, kolik bude stačit na finálovou osmičku. Po dohodě s trenérem Josefem Vedrou šel mladý krnovský atlet do rizika s tím, že hned prvním pokusem zkusí úplné maximum.

Koule doletěla hodně daleko a všichni čekali na změření. Když se na tabuli objevilo neuvěřitelných patnáct metrů a šedesát centimetrů, sektor koulařů ztichl. Nikdo nechápal, že hned v prvním pokusu je možné vrhnout kouli tak daleko.

Po Grulichovi přišli na řadu tři nejlepší, ale ani jeden jej v prvních třech pokusech nepřekonal. Tomáš ve druhém pokusu přešlápl a ve třetím poslal náčiní do vzdálenosti třináct metrů a devětadvacet centimetrů. Tomáš Grulich se tak do užšího finále mezi osm nejlepších dostal nejlepším výkonem.

Za ním byl pardubický Miloš Sedlmajer, který se svými patnácti metry a jednatřiceti centimetry krnovskému borci přiblížil nejvíce. Největší favorit Jiří Osolsobě z Vyškova byl po prvních třech pokusech pátý.

Grulich šel po dohodě s trenérem všechny další pokusy na maximální riziko, bohužel z toho byly tři přešlapy. Ve čtvrtém pokusu se zlepšil Sedlmajer na patnáct metrů a osmdesát šest centimetrů a Grulicha odsunul na druhou pozici.

Pardubický závodník pak ukázal svou třídu, když přidal i v pátém a šestém pokusu. Ale krnovského atleta to rozhodně mrzet nemuselo. Na republikovém šampionátu vybojoval skvělou stříbrnou medaili za výkon hned z první série.

Pořadí MČR ve vrhu koulí: 1. Miloš Sedlmajer (15,95 m, Pardubice), 2. Tomáš Grulich (15,60 m, TJ Krnov), 3. Jan Patka (14,91 m, Praha)