Praha hostila mistrovství České republiky v silovém trojboji (s podpůrnými dresy). A chybět nemohla ani vycházející hvězda posledních několika sezon, silák z Krnova Tomáš Juříček.

Krnovský borec teprve letos přestoupil do kategorie mužů, ale už jako junior má na svém kontě několik čestných seniorských rekordů. Cokoliv jiného, než zlatá medaile by byla pro českého reprezentanta ústupem z dobytých pozic.

Výkony mírně poznamenala nemoc

Jenže největšího favorita kategorie do sedmdesáti čtyř kilogramů potkaly před šampinátem komplikace. „Týden jsem ležel s horečkou a týden odpočíval. Natrénováno jsem sice měl, ale při té nemoci jde všechno strašně rychle dolů," uváděl Tomáš Juříček a dodával: „Byl jsem i tři a půl kila mínus, což pak v celkovém trojboji může dělat klidně i padesát kilo méně než normálně zvedáte."

Tréninkový výpadek pociťoval Juříček hlavně v první disciplíně, dřepu s činkou. Nakonec zdolal úctyhodných dvě stě padesát pět kilogramů.

„No ale musím říct, že ten dřep pro mě byl tentokrát mimořádně těžký. Po velké dřině jsem ji nakonec zdolal, dal jsem do toho všechno, ale vyplatilo se," popisoval první disciplínu krnovský silák. Sám ale ví, že se právě v dřepu ještě může zlepšovat. „V tréninku zvedám o deset kilo víc a docela lehce. Hodně se dá nahnat na technice," podotkl Juříček.

Po dřepu druhého Davida Kiesewettera z Vítkovic porazil o čtyřicet dva a půl kila.

Bench press, neboli tlak na lavici, patří k Tomášovým oblíbeným disciplínám. Ve třetím pokusu se úspěšně poprat se závažím těžkým sto osmdesát kilogramů. „I ten třetí pokus mi přišel poměrně hodně lehký. Teď si myslím, že bych úplně s přehledem dal i více. Asi tam mám daleko větší rezervu, než jsem čekal, těch sedm až deset kilo v mých silách ještě určitě bylo," divil se český reprezentant lehkosti stoosmdesátikilové činky.

V této disciplíně ho o pět kilo předčil zlínský Vítězslav Čelůstka. „Myslím, že jsem ho mohl porazit. Ale jsme kamarádi a hlavně jsem viděl, že mám dost velký náskok, tak to už člověk podvědomě šetří síly na poslední disciplínu," usmál se Tomáš Juříček.

Nový národní rekord

V mrtvém tahu předvedl Krnovák dvě stě čtyřicet kilogramů, stejně jako Kiesewettwer. „Ten pozved se mi moc nepovedl. Ale i tak to byl docela pěkný výkon, každý den nemůže být posvícení," kvitoval svůj výkon Juříček.

Celkově v trojboji se mohl pyšnit skvělým výkonem šest set sedmdesát pět kilogramů, čímž opět vylepšil národní rekord, a vybojoval zlatou medaili a titul mistra České republiky. „Být mistrem republiky, to se opravdu neomrzí. Kdo závodí, tak chce samozřejmě vyhrávat, kdo říká, že ne, tak kecá," smála se obrovská naděje českého silového trojboje.

Přes rekord i titul však Tomáš Juříček nebyl spokojený na sto procent. „Měl jsem natrénováno na sedm set kilo, mohl jsem to předvést už na těchto závodech. Ale aspoň je pořád co vylepšovat. Snad se to podaří příště. I těch šest set sedmdesát pět je krásných. A hlavně vítězství s tak velkou rezervou mě hodně těší," hodnotil šampionát závodník, který druhého na stupních vítězů porazil o šedesát kilogramů.

Teď čekají na Tomáše Juříčka další vrcholné akce. Nejprve v květnu mistrovství Evropy také s dresy v Plzni, poté už „výlet" za oceán na světový šampionát v USA. Tam se bude soutěžit bez dresů (RAW).

„Soutěže bez dresů jsou daleko lepší. Sice se zvedají menší váhy, ale daleko víc to vypoví o kvalitě toho závodníka. A taky je to daleko větší dřina," říkal silák z Lokomotivy Krnov a ještě dodal: „Chci ještě hodně moc poděkovat trenérovi a šéfovi oddílu Václavu Stuchlíkovi, který se stará nejen o mě, ale o celý oddíl, což vyžaduje spoustu sil a výdrže. On je srdce celého oddílu."

Nadšený trenér Stuchlík

Právě trenér Václav Stuchlík byl z dalšího úspěchu svého svěřence nadšený. „Porazit druhého o šedesát kilo, to je něco neuvěřitelného. Tomáš je talent, který se tu objeví jednou za sto let. Je v mužích nováček a přesto nemá konkurenci," usmíval se šéf silového trojboje v Krnově.

Také on ví, že Juříčkovy výkony mohou jít ještě hodně nahoru. „Postupně je třeba zvedat jeho váhu až k těm sedmdesáti čtyřem, teď má méně. Zvedne to i jeho výkony a pak se může prosadit do absolutní světové špičky," říkal rozhodně.

Cílem je mistrovství světa v USA

Teď je jejich společným cílem již zmiňovaná Amerika, kde se bude soutěžit bez podpůrných dresů. „Myslím, že právě RAW sedí Tomášovi daleko více. On je na tom silově výborně. Když nemáte ten dres, nemáte si čím pomoci, je to čistě na vás. Někdy ten rozdíl ve výkonu s dresem a bez může dělat i sto kilo," objasnil Stuchlík zajímavý fakt.

Samozřejmě na světovém šampionátu v USA se sejde ohromná konkurence, ale Krnováci ambice rozhodně mají. „Myslím, že může být do šestky, sedmičky. Chce to čas, trpělivost a poctivý trénink a může se dostat úplně na vrchol," poznamenal Václav Stuchlík.

Pole silových trojbojařů se začíná rozdělovat na specialisty s dresy a bez nich. Ale právě Tomáš Juříček zůstává stále „obojživelníkem". „Soutěží s kluky, co se specializují na jednu nebo druhou disciplínu, a poráží všechny. Přitom trénink je trošičku odlišný. Ale Tomáš si drží skvělou výkonnost hlavně díky své zodpovědnosti a cílevědomosti," uzavřel Stuchlík pochvalou pro svého závodníka.

Tomáš JuříčekRočník narození: 1992
Oddíl: TJ Lokomotiva Krnov

Váhová kategorie: do 74 kg
Váha v závodě: 70,6 kg

Výkony na MČR v Praze
Dřep: 255 kg
Bench press: 180 kg
Mrtvý tah: 240 kg
Celkem v trojboji: 675 kg
Body podle Wilkse: 502,54