Krnovský sport to není jen fotbal nebo hokej. Své místo na krnovském sportovním nebi už si vydobyl i silový trojboj. Siloví trojbojaři Lokomotivy Krnov patří u nás v republice ke špičce. Nejenže bojují v nejvyšší soutěži, tedy extralize družstev, ale sbírají medaile jak na republikové, tak i na mezinárodní úrovni. V roce 2010 přivezli do Krnova celkem osmadvacet cenných kovů, letos medailové žně zopakovali.
2011 rok plný změn a medailí
Rok 2011 byl pro silový trojboj tak trochu zlomový. „Měnily se hmotnostní kategorie, aby se sjednotily v rámci mezinárodní organizace silového trojboje. Tudíž se dosavadní rekordy jakoby zmrazily. Takže na všech soutěžích padaly nové a nové české rekordy,“ začal své povídání Petr Vlach.
Také pro krnovský oddíl přinesl uplynulý rok řadu nemalých úspěchů, nejen závodních, ale také organizačních. „Byl to bezesporu úspěšný rok,“ řekl na úvod místopředseda oddílu a sám aktivní závodník Petr Vlach a pokračoval: „Vyrovnali jsme počet medailí z minulého roku. Navíc jsme pořádali i několik vrcholných akcí jako Mistrovství Moravy, Mistrovství republiky Masters nebo finále extraligy,“ uvedl Vlach.
Mistrovství Moravy v Krnově
První akcí silových trojbojařů bylo již zmíněné Mistrovství Moravy. V krnovské sportovní hale Lokomotivy se domácím příznivcům představili jen tři krnovští borci. Kromě Josefa Šindelářa, který skončil na nepopulárním bramborovém stupínku, už další dva brali medaile. Milan Greguš se stal mistrem a na stupních vítězů jej doplnil třetí Petr Vlach v kategorii do sto pěti kil.
Úspěšná krnovská republika masters
Na konci dubna pak hostila krnovská hala první z vrcholných podniků, Mistrovství republiky masters, tedy veteránů, což bylo i nominační kritérium na evropský šampionát, který se letos konal v Plzni. „Byla to první zkušenost s pořádáním takové velké akce. Přijelo okolo padesáti závodníků, takže to bylo docela náročné. Chtěl bych hodně poděkovat Tomáši Polesovi, který se staral o výsledkový servis a online přenos na internetu. Vyzkoušeli jsme si první verzi programu, který všechno zpracovával. Později jsme jeho zdokonalenou verzi použili na extralize,“ vyprávěl místopředseda a dodával: „Pro závodníky jsme připravili solidní zázemí, všichni si to pochvalovali.“ Lokomotiva Krnov nasadila do bojů o republikové medaile hned devět závodníků a bylo z toho hned sedm cenných kovů. Zlatou medaili si pověsili na krk Milan Greguš, Panaiotis Melios, Rémy Krayzel, Miloš Navrátil, Janis Kenis a Václav Stuchlík, stříbro pak přidal ještě Jindřich Petřík. „Pro nás hodně povedené závody, škoda jen, že se zranil Miroslav Čapka, z toho taky mohla být medaile, a že Václav Burda nezvládl benč, protože soutěž měl výborně rozjetou, když dal osobák ve dřepu,“ hodnotil republiku masters Petr Vlach.
Cenné zkušenosti z mistrovství republiky
Dva Krnováci také reprezentovali svůj oddíl na Mistrovství republiky mužů a žen v Nymburku. Petr Vlach s Milanem Gregušem sice na medaili nedosáhli, ale podali velice hodnotné výkony. „Byla to nádherně zorganizovaná, špičková soutěž. Všechno probíhalo ve vrcholovém středisku ČSTV, v krásném sportovním prostředí,“ pochvaloval si Vlach. Krnovský závodník potvrdil, že v takovém prostředí se výborně závodí: „Atmosféra byla parádní a to pak člověka dokáže vyburcovat k nejlepším výkonům. Poprvé jsem tam překonal hranici 700 kilogramů v trojboji,“ uvedl Petr Vlach. Skončil sice šestý, ale přivezl si malou bronzovou medaili za mrtvý tah. Milan Greguš pak skončil ve své kategorii čtvrtý.
Také mladí mají medaile z republiky
V krnovské Lokomotivě myslí také na mládí. Také jejich dorostenci a junioři sbírají medaile z vrcholných podniků. Důkazem je Mistrovství republiky této věkové kategorie, které se uskutečnilo v Kuřimi. Zde se kromě Čechů představili i Slováci a také zástupce Kazachstánu. V této konkurenci se Krnovští také prosadili. Dorostenec Daniel Kurečka se stal mistrem ČR. Lukáš Tomčák získal stříbro a Petr Šafarčík ve stejné hmotnostní kategorii bronz. A to ještě Petr Buchtík skončil pátý. „Pomalu se snažíme budovat mládežnickou základnu. Kromě už zmíněných kluků máme také několik, kteří ještě nikde nezávodili, zatím se rozkoukávají. Začínáme i pracovat na koncepci práce s mládeží,“ nastínil místopředseda oddílu silového trojboje.
Dva bronzy z mistrovství Evropy
Krnovští borci zazářili i v národním dresu. Na mistrovství Evropy Master, které hostila Plzeň, měli původně odjet tři Krnováci, Milan Greguš, Rémy Krayzel a Janis Kenis. „Bohužel Milana postihlo zranění, které se ukázalo daleko vážnější než původně vypadalo. Jinak by byl určitě dobře připravený a bojoval by o medaile. Takže nakonec závodili jen Janis s Rémym,“ upřesnil Vlach. Jak Rémy Krayzel v kategorii masters 2 (50-60 let), tak i Janis Kenis v masters 3 (60-70 let) vybojovali v silné konkurenci evropský bronz.
Finále extraligy bylo v Krnově
Sezónu pak krnovští siloví trojbojaři uzavřeli v extralize družstev. Dvoukolová soutěž měla své finále neplánovaně také v prostorách haly Lokomotivy Krnov. „Původně to měl pořádat Zlín, ale vyhořely jim prostory, tak jsme byli osloveni svazem, abychom finále extraligy uspořádali u nás ve spolupráci právě s Olympií Zlín,“ objasnil důvody Vlach a pokračoval: „To už jsme uplatnili veškeré zkušenosti s pořádáním a s podporou opět Tomáše Polese jsme to pořadatelství v pohodě zvládli. Už to bylo na úrovni mezinárodních soutěží.“
V extralize družstev soutěží vždy čtyřčlenná družstva. Jelikož Milan Greguš stále laboroval se zraněním, Krnovští si půjčili na hostování z Vítkovic Antonína Pavlovce. „Snažili jsme se vybrat tým z nejlepších závodníků, co máme. Navíc Tonda Pavlovec nám hodně pomohl,“ vykládal Petr Vlach. V prvním kole bojovali borci z Krnova ve složení Antonín Pavlovec, Rémy Krayzel, Jiří Olejko a Petr Vlach. Pro finále vystřídal zraněného Krayzla ještě ne úplně zdravý Greguš. „Milan na to, že nebyl úplně fit a neměl skoro žádnou přípravu, tak podal výborný výkon,“ pochválil kolegu Vlach. Siláci z Krnova měli jasný plán. Jelikož byli v extralize nováčci, vrátili se do ní po čtyřech letech, jediným cílem bylo soutěž udržet. „To se s velkou rezervou podařilo, takže jsme spokojení,“ usmíval se Vlach.
Plány trojbojařů na nový rok
A co čeká na Krnovské trojbojaře v příštím roce? „Budeme pořádat mistrovství republiky juniorů a dorostenců, což je vrcholná soutěž ještě s účastí slovenských borců. Budeme pořádat i národní ligu. No a po dobré odezvě po finále extraligy ho budeme zase ve spolupráci s Olympií Zlín pořádat i v následujícím roce. Myslím si tedy, že se naši příznivci mají opravdu na co těšit,“ nastínil stručně program Petr Vlach. Sám závodník ale neví, jak bude v následující sezóně soutěžit. „Mám hodně pracovních povinností, tak jsem musel trochu své závodnické ambice přehodnotit. Navíc chci studovat vysokou školu, takže to bude hodně náročné,“ uvedl trojbojař, jehož nejsilnější disciplínou je mrtvý tah a dodával: „Jinak co se týče oddílu, tak určitě chceme dodržet zase ten trend a vozit z velkých akcí medaile a také více pracovat s mládeží. S tím souvisí samozřejmě i druhá stránka věci a to jsou finance, kterých ve sportu není nikdy dost.“
V první čtvrtině nového roku by se siloví trojbojaři měli stěhovat do nových prostor. „Zůstaneme na Lokomotivě. Našly se tam prostory, které se nepoužívají, takže už se tam bourá a rekonstruuje. Moje představa je, že bychom tam mohli být už v době konání republiky juniorů a dorostenců na konci února,“ říkal místopředseda.
Poděkování a přání
Připojil i poděkování a přání: „Chtěl bych poděkovat všem, kteří nás podporují, hlavně panu Petru Bezručovi a městu Krnov. Samozřejmě také všem členům oddílu a všem příznivcům a chci jim popřát do nového roku hodně zdraví, štěstí a úspěchů,“ zakončil povídání Petr Vlach.