Na soutěž si našel cestu velký počet diváků a byli za to odměněni. Soutěžící podávali skvělé výkony a mnohdy padaly i světové rekordy.

Češi brali deset medailí, Krnováci dva bronzy

Česká reprezentace se ukázala ve velmi dobrém světle. Domácí borci posbírali hned deset cenných kovů, z toho čtyřikrát se mohli radovat z titulu mistra Evropy. K tomu přidali ještě dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Držiteli bronzových medailí se stali také dva Krnováci, členové oddílu silového trojboje krnovské Lokomotivy, Rémy Krayzel a Janis Kenis.

Krayzlovi těsně uteklo zlato za benč, celkově byl třetí

Rémy Krayzel závodí v kategorii masters 2, což jsou siláci od padesáti, do šedesáti let, a ve váze do 83 kilogramů. Ve dřepu zvládl solidních 245 kilo. V jeho nejsilnější disciplíně bench-pressu získal dokonce malou stříbrnou medaili za 190 kilogramů. V mrtvém tahu pak zkrotil činku o hmotnosti 225 kilogramů. Dohromady dělal součet 660 kilo a to znamenalo bronzový stupínek.

„V tom benči byla určitě šance na zlato, ale nakonec z toho bylo stříbro. Zvedl jsem stejně jako vítěz benče Ital Venuto, ale byl jsem o necelých dvanáct gramů těžší, takže zlato spadlo do klína jemu,“ trochu litoval ztracené zlaté medaile krnovský závodník Rémy Krayzel.

Příprava nebyla optimální, s bronzem je spokojen

Za celkové třetí místo ve své kategorii je však borec z Lokomotivy spokojen. „Vzhledem k tomu, jak bídně probíhala letošní příprava, kdy jsem měl velké problémy s loktem a ramenem, tak se to nakonec zvládlo a vyšlo to. Kdyby ale všechno vyšlo v závodě přesně tak, jak jsem chtěl, mohlo to být i stříbro,“ objasnil trable s přípravou Krnovan a pokračoval:

„Určitě ve dřepu i mrtvém tahu byla ještě rezerva, ale právě při dřepu jsem začal trochu cítit záda v bederní oblasti, tak jsem už nenastoupil ke třetímu pokusu. No v tom pozvedu, tam těch pět až deset kilo ještě taky rezerva je.“

Konkurence je čím dál lepší

A jaká se sešla na mistrovství Evropy konkurence? „Je to rok od roku těžší se prosadit. V té mojí kategorii masters 2, je to od 50 do 60 let, a ten rozptyl deseti let je dost znát. Přicházejí v podstatě „mladí kluci“ a v těch vyšších letech už to jde poznat. Ale zatím to jde, hlavní je, aby vydrželo zdraví,“ usmíval se Krayzel.

Silový trojboj se dá dělat až do smrti

Silový trojboj je zvláštní disciplína, ve které mohou dosahovat špičkových výkonů i borci, kteří by v jiných sportovních odvětvích už dlouho užívali zaslouženého důchodu. A navíc se v pozdějším věku mohou i zlepšovat.

„Jednoznačně, jestli má člověk v pořádku šlachy a klouby, tak může trénovat a závodit pořád i do vyššího věku. Když se dobře rozcvičí, má dobrou životosprávu, neexistuje omezení, hranice neexistuje, jen v hlavě, to má každý člověk v hlavě. A hlavně tím sportem se člověk pořád udržuje mladý, oddaluje to stáří.

Každý brečí, že přibírá, ale když není pohyb, tak se nemůže divit,“ osvětlil tajemství trojboje bronzový medailista.

Výzva v podobě mistrovství světa

Teď je před Rémy Krayzlem další velká výzva, mistrovství světa v Lucembursku. „Pokud seženu finance a pomůžou mi sponzoři, tak bych určitě jel. Hodně mě podporuje můj šéf, pan Bravenec, kterému bych za to chtěl ještě dodatečně poděkovat,“ uzavřel Rémy Krayzel.

Matador Janis Kenis vybojoval také bronz

Ve starší kategorii, tedy masters 3, což jsou závodníci od šedesáti do sedmdesáti let, vybojoval cenný kov pro Českou republiku a pro Krnov čtyřiašedesátiletý matador Janis Kenis. Tomu se ve váhové kategorii do 59 kilogramů podařil dřep se stodesetikilovou činkou, v benči zkrotil závaží o hmotnosti 75 kilogramů a v mrtvém tahu zvedl opět 110 kilo. Za celkový výkon 295 kilogramů bral bronz.