Proti legendárnímu borci

Největší naděje krnovského silového trojboje jela na mistrovství s jediným cílem utkat se ve své hmotnostní kategorii s legendou Československého a Českého „powerliftingu" Karlem Rusem a také se ho pokusit porazit. Nymburský Karel Ruso se za více než dvacet let působení v tomto sportu stal jednou z jeho největších legend.

„Nikdy nebyl poražen a byl držitelem všech rekordů ve váhové kategorii do 67,5 kila. Po změně váhových kategorií lámal rekordy i v hmotnosti do šestašedesáti kilogramů. Momentálně je v ní i evropským šampiónem," představil největšího soupeře Tomáše Juříčka jeho trenér a také předseda oddílu silového trojboje krnovské Lokomotivy Václav Stuchlík.

Neporazitelnost Karla Rusa se však začala hrotit v době, kdy se na poli silového trojboje objevil právě mladý Krnovák Tomáš Juříček. Ten už v minulém roce začal přepisovat zaběhlou historii, když startoval jako junior mezi muži poprvé a Ruso jej tehdy porazil o 7,5 kilogramu.

„Tehdy po závodech jsem s Karlem Rusem, se kterým se znám více než dvacet let, mluvil a hodnotili jsme Tomáše. Sám pochválil jeho obrovský talent a uznal, že nebude dlouho trvat, kdy ho Tomáš poprvé porazí," povídal Václav Stuchlík.

Dramatický souboj generací

Už na juniorském šampionátu České republiky do 23 let prokazoval Juříček výbornou formu, tady vzal Rusovi už dva rekordy, v bench pressu a celkovém trojboji. Ve Frýdlantu jej chtěl porazit v přímém souboji.

„Už při prezentaci hmotnostní kategorie do 66 kil bylo jasné, že se o vítězství rozhodne mezi těmito dvěma borci. Na jedné straně Karel Ruso, devětačtyřicetiletý, velmi zkušený a nikdy neporažený veterán, a na straně druhé Tomáš Juříček, dvaadvacetiletý juniorský začátečník, který teprve sbírá zkušenosti," připomínal oba největší favority Juříčkův trenér.

Kdo by tvrdil, že v silovém trojboji schází napětí, ten by se hrubě mýlil, od počátku to byl veliký boj. Ruso ukázal „mladému", že neprodá kůži lacino.

Ve dřepu zvládl 265 kilogramů a vytvořil nový český mužský rekord. Juříček odpověděl „jen" 217,5 kilogramy, což ale byl nový juniorský rekord. V bench pressu si oba role vyměnili. Tentokrát měl navrch krnovský silák, když zvedl stošedesátikilovou činku. Karel Ruso zkrotil 97,5 kilogramu.

Po dvou disciplínách tak vedl Tomáš Juříček s 377,5 kilogramy, Karel Ruso o patnáct kilogramů zaostával. Soutěž vyvrcholila mrtvým tahem. V prvních pokusech Juříček zdolal 225 kilogramů, nymburský veterán 210. Pak si oba borci naložili stejně 235 kilogramů, ale ani jednomu se nepodařilo činku zvednout, Tomášovi se to nepovedlo ani ve třetím pokusu. Ruso musel reagovat, nechal si připravit rekordních 243 kilogramů.

„Kdyby se mu to podařilo zvednout, o půl kila by vylepšil svůj stávající rekord a zároveň by dosáhl 603 kilo v trojboji, a tím by taky o půl kila vyhrál," prožíval znovu dramatické okamžiky Stuchlík a pokračoval: „Skoro se mu i to povedlo. Už už se při tom třetím pokusu napřimoval, ale těsně před vzpřímením činku v jedné ruce neudržel a pustil ji ještě před pokynem rozhodčích. A my jsme věděli, že máme zlato," radoval se.

.

Vstupenka do reprezentace

Tomáš Juříček se tak stal prvním silovým trojbojařem, který po dvaceti letech ukončil nadvládu Karla Rusa. Celkovým výkonem 602,5 kilogramu získal zlato a titul mistra České republiky mužů v kategorii do 66 kil, v absolutním pořadí napříč hmotnostními kategoriemi se podle wilksových bodů umístil na druhé pozici mezi všemi siláky.

„Svými skvělými výkony přesvědčil reprezentačního trenéra o svém mimořádném talentu a zařazení do reprezentace jak v kategorii juniorů, tak i mužů," pochlubil se úspěchem svého svěřence Stuchlík a dodával: „Tomáš je velkým příslibem nejen pro krnovský silový trojboj, a zároveň také motivací pro mládež. Momentálně ho budeme připravovat na červnové Mistrovství světa RAW/Clasic juniorů v Johannesburgu v Jihoafrické republice.

Podle dosažených výsledků není vůbec bez šance na přední umístění ve své kategorii."

Výsledky Tomáše Juříčka jsou signálem, že silový trojboj v Krnově nabral správný směr. „Potvrzuje to naši koncepci, bylo dobře, že jsme vsadili na práci s mládeží, " uvedl závěrem předseda oddílu a ještě dodal: „Chci poděkovat všem členům oddílu, kteří se na těchto výsledcích podílejí. Popřát Tomášovi, ať mu vydrží chuť a především zdraví. A poděkovat městu Krnovu, které svou finanční podporou k takovým výsledkům přispívá," uzavřel Václav Stuchlík.

Výkony Tomáše Juříčka Osobní váha: 65,5 kg
Dřep: 217,5 kg
Bench press: 160 kg
Mrtvý tah: 225 kg
Celkový trojboj: 602,5 kg
Body podle Wilkse: 476,04 kg