Silový trojboj si v Krnově prožil další velkou a úspěšnou akci. O víkendu se do sportovní haly Lokomotivy Krnov sjeli nejlepší trojbojaři kategorie masters z celé České republiky, aby se porvali o medaile na domácím šampionátu.

Mistrovství ČR masters se účastnilo celkem čtyřicet osm závodníků, což je stejná účast jako na mistrovství ČR mužů a žen, které se konalo nedávno v Nymburku. „Takovou účast jsme ani nečekali, bylo to pro nás ohromně pozitivní zjištění,“ zářil místopředseda pořádajícího oddílu silového trojboje krnovské Lokomotivy Petr Vlach.

Obecně panovala s pořádáním vrcholné akce veliká spokojenost. „Všechno běželo, samozřejmě bez našeho týmu organizátorů bychom to nezvládli. Velké poděkování patří našim mladým nakladačům, díky kterým měla soutěž naprosto hladký průběh,“ uvedl Petr Vlach.

Padlo třiadvacet českých rekordů

Krnovský šampionát ozdobily i velké osobnosti silového trojboje jako několikanásobní mistři republiky Karel Ruso, Jiří Kati, samozřejmě i domácí borci Milan Greguš, Rémy Krayzela a další. Divákům se předvedla i čerstvá mistryně světa a světová rekordmanka v bench-pressu Hana Takáčová.

Mistrovství se zapíše do trojbojařské historie také tím, že bylo vytvořeno neuvěřitelných dvacet tři nových českých rekordů. Domácí krnovský oddíl proměnil mistrovství republiky doslova v medailovou žeň. Do bojů o cenné kovy zasáhlo celkem devět siláků. Medailová bilance pak činila, po skončení závodů, šest zlatých a jednu stříbrnou medaili.

V masters 3 dvě zlata

Vůbec nejstaršími účastníky z krnovského oddílu byli siláci, kteří už spadají do kategorie masters 3, Janis Kenis (ročník narození 1947) a Václav Burda (1946). Kenis, který soutěžil ve váze do devětapadesáti kilogramů si odnesl zlato za výkony sto deset kilogramů ve dřepu a mrtvém tahu a sedmdesát v benči.

Burda hned v první disciplíně, tedy dřepu, pokořil 162,5 kila a vytvořil nový český rekord. Bohužel v bench-pressu mu nebyl uznán ani jeden pokus, a tak nemohl být klasifikován. V mrtvém tahu přidal už jen pro radost 190 kilo.

Stuchlík pokořil dva rekordy

O něco mladší a těžší byli další dva reprezentanti krnovské Lokomotivy soutěžící také v kategorii masters 3. Václav Stuchlík (1950), nedávno oceněný městem Krnovem za svůj celoživotní přínos pro mládežnický sport, vytvořil ve své váhové kategorii do devadesáti tří kil výkonem 205 kilogramů český rekord ve dřepu.

V bench-pressu přidal 112,5 a v mrtvém tahu dalších 200 kilogramů, což byl opět národní rekord. Vybojoval tak pro Krnov další zlatou medaili. Posledním Krnovákem v masters 3 byl Jindřich Petřík. Ten si v hmotnosti nad sto dvacet kilo odnesl solidním výkonem stříbro.

Tři závodníci, tři triumfy

V mladší věkové kategorii, tedy masters 2, startovali tři krnovští borci. A všichni tři vystoupali na stupínek nejvyšší. Ve váze do sedmdesáti čtyř kilogramů si se soupeři poradil Panaiotis Melios (1960). Do osmdesáti tří kil byl zase nejúspěšnějším trojbojařem s celkovým součtem 615 kilogramů Rémy Krayzel (1955). Třetím vítězem se pak stal Miloš Navrátil (1960) ve váze do sto dvaceti kilogramů. Ten svůj výkon ozdobil i českým rekordem, když zvedl v bench-pressu 190 kilogramů.

Nejpočetnější byla účast závodníků v kategorii masters 1. Tam měla krnovská Lokomotiva však jen dvojnásobné zastoupení. Zatímco Miroslav Čapka (1964) ve váze do sto dvaceti kil uspěl jen v první disciplínš, když provedl dřep se stoosmdesátikilovou činkou, ale v ostatních disciplínách si připsal nulu, druhému krnovskému reprezentantovi se vedlo o poznání lépe.

Greguš zlatý i se zraněním

Milan Greguš (1968), ač sužován nepříjemným zraněním trapézového svalu, vybojoval v kategorii do třiadevadesáti kilogramů titul mistra republiky. Dřep provedl s činkou o hmotnosti 280 kilo, v benči zvedl 202,5 a v mrtvém tahu 255 kilogramů. Celkovým součtem 737,5 kila překonal druhého v pořadí o padesát pět kilogramů.

„Medaile se určitě čekaly. Všichni naši závodníci mají dlouhodobě výbornou výkonnost, kterou doma samozřejmě chtěli potvrdit. To se ve většině případů podařilo,“ usmíval se spokojeně místopředseda silového trojboje v Krnově.

Veteráni se připravují na Evropu

Teď je před krnovskými siláky už další výzva. V červenci se koná v Plzni mistrovství Evropy kategorie masters a tam se chtějí členové Lokomotivy také dostat. „Uvidíme, kdo bude v konečné nominaci. Ta předběžná bude známa někdy v květnu a konečná v červnu. Myslím, že minimálně Kenis, Krayzel a Greguš by v ní neměli chybět, nejspíše ani Burda se Stuchlíkem,“ osvětlil další plány trojbojařů místopředseda oddílu Petr Vlach.

Hlavní organizátor krnovského šampionátu Petr Vlach ještě nakonec dodal: „Mistrovství se určitě vydařilo. Ale jsem rád, že už je to za námi. Organizačně to byla velice náročná akce. Chtěl bych ještě poděkovat panu Filovi, Meliosovi, Vaškovi a také samozřejmě Pavlu Florovi za velkou podporu našeho oddílu a vůbec silového trojboje v Krnově.“