Po dlouhé a kruté zimě to konečně pro cyklistické nadšence vypadá nadějně. Sníh téměř vymizel, i když zima sice ještě bojuje z posledních sil. Největší nadšenci už však hltají první kilometry v sedle svých kol a těší se i na závody. Jedním ze seriálů závodů bude letos i Jesenický Šnek, který startuje 17. dubna.

Jesenický Šnek je zdánlivě obyčejný seriál pro amatérské cyklisty, ale má řadu drobností a vlastností, které ho dělají výjimečným a letos slaví již své šestnáctiny.Za tak dlouhou dobu prošel mnoha změnami a mezi cyklisty ze Severní Moravy si získal velkou oblibu. Průměrná účast na závod byla v roce 2009 rekordní, když činila sto tři závodníky.

Důraz na výchovu mládeže

První a nejdůležitější je v těchto závodech důraz na výchovu cyklistické mládeže. Na každém závodě bez výjimky jsou vypsány skupiny pro žákovské a juniorské kategorie. U silničních závodů je kladen důraz na to, aby juniorské, ženské a mužské kategorie startovaly dohromady. Výsledkem je pak početný peloton a silniční cyklistika je především o jízdě ve skupině. Zkušenosti z takového sto členného balíku jsou k nezaplacení.

Pro mládež je uzpůsobena i délka tratí a jejich náročnost, to znamená bez výrazných extrémních prvků. Zato s důrazem na technické schopnosti a taktiku. Další vlastností je, že Jesenický Šnek je pro každého a to ze tří důvodů. Jednak má horskou i silniční část, tratě jsou zvládnutelné i pro rekreační cyklisty a především startovné je nízké (většinou kolem sta korun, děti dvacet korun).

Na startu se tak schází pěkná směsice účastníků. Od hobby cyklistů po ty výkonnostní, jež se chtějí rozjet před pohárem, maratónem a podobně. Každý si najde svou skupinu a s ní jede. Ačkoliv se horská i silniční část hodnotí zvlášť, najde se plno závodníků, kteří zjistili, že silnice není zas taková nuda. Rovněž jako několik silničních jezdců, kteří aspoň párkrát do roka vymění hladký asfalt za hluboké bahno.

Jesenický Šnek silnice:
17. 4. Cena Trispolu (Karlovice), 1. 5. Vidnavské okruhy (Vidnava), 22. 5. O cenu Krnova (Krnov), 5. 6. Časovka na Skřítek (Stará Ves), 6. 6. Buldočí časovka (Rapotín), 12. 6. Tour de Sádek (Velké Heraltice), 16. 6. Jamajka prix (Vrbno pod Pradědem), 20. 6. Jedenáctka (Stará Ves), 11. 7. Časovka na Červenohorském sedle (Jeseník), 25. 7. Železný Drak (Vrbno pod Pradědem), 11. 9. Okolo Vápenné (Vápenná).

Cena Trispolu je tradičně otvírákem sezony, letos se koná ještě o týden dřív než obvykle. Startuje v Karlovicích, ale většina podstatného se děje na šest kilometrů dlouhém okruhu ve Vrbně pod Pradědem. Vidnavské okruhy jsou pěkně členité s krátkými, ale prudkými kopečky. Závodí se od začátku do konce šedesát dva kilometrů v pekelném tempu.

V Krnově je to ještě o třináct kilometrů delší. Kopců je míň, ale jeden je pořádný a většinou rozhoduje. Jede se totiž třikrát. Tento závod patří i do SPAC (Slezského poháru amatérských cyklistů), konkurence je tedy zajištěna. První červnový víkend bude „časovkářský“. V sobotu je to tradiční horská časovka na Skřítek. Na druhý den je dostaveníčko v Rapotíně zase na časovce, ale úplně z jiného soudku. Tři okruhy pro hlavní kategorie dají dohromady osmnáct absolutně rovných kilometrů.

Červen je závody opravdu nabitý

Týden na to se koná Tour de Sádek. Jede se šedesát čtyři kilometry, tradičně na tento závod přijíždí i závodníci z Německa a je opět zařazen i do SPAC. Červen je pro silničáře opravdu nabitý. Nezvykle ve středu večer se jede hodně tradiční Jamajka o délce Čtyřicet sedm kilometrů. Hektický červen zakončí Jedenáctka v okolí Rýmařova.

Devátý závod v pořadí je nová časovka na Červenohorské sedlo. Trať má šestnáct kilometrů, z toho je osm stoupání s převýšením pět set metrů. Předposledním silničním závodem bude Železný Drak o délce sto jedenáct kilometrů. Finále obstará závod s názvem Okolo Vápenné.

Horská kola

Na své si přijdou také milovníci horských kol. Na většině závodů horských kol budou připraveny i závody pro ty nejmenší.

Jesenický Šnek horská kola:
2. 5. O pohár Ludvíkova (Ludvíkov), 8. 5. Rychlebská 30 MTB (Javorník), 23. 5. MTB na Kubitárně (Skály), 29. 5. VC Lázně Velké Losiny (Velké Losiny), 26. 6. MTB Grudynia Wielka (Grudynia Wielka), 5. 7. 3x Příčná (Zlaté Hory), 10. 7. XC Štědrákova Lhota (Štědrákova Lhota), 1. 8. Zlatohorská časovka (Zlaté Hory), 15. 8. O cenu Rapotína (Rapotín), 28. 8. Rallye Horák (Písečná), 29. 8. Rallye Horák Junior (Písečná).