Devatenáctiletá karatistka senzačně triumfovala na seniorském mistrovství České republiky v karate všech stylů v Havířově. Na vrcholnou domácí soutěž se dohromady kvalifikovali čtyři reprezentanti Klubu karate- dó Bruntál.

„Vůbec jsem to nečekala, zlato je pro mě velkým překvapením,“ neskrývala radost Šajnarová. „Medaili jsem čekal, ale titul mě nakonec těší o to víc,“ přiznal naopak její trenér Vít Žatka. Podle něj Šajnarová podmínila přípravu výhradně směrem k domácímu šampionátu. „Ano, měli jsme speciální tréninkový plán. Sice jsem ho docházkou často nabourávala, ale snažila jsem se podle časových možností připravovat co nejlépe,“ pokračovala mladá karatistka.

V eliminačních kolech v kategorii kumite žen do 68 kilogramů se Šajnarová teprve zahřívala. Jednotlivé zápasy sice měla pod kontrolou, ale vždy porážela své soupeřky jen těsným rozdílem.

„Nedařilo se jí především bodovat se svojí silnou technikou házeného gjaku cuki,“ vyprávěl Žatka. To se změnilo až v závěrečném finále s mladoboleslavskou Pavlíkovou. V přítomnosti televizních kamer byla bruntálská naděje lehce nervózní, poprvé bodovala až po necelé minutě. To už byla jasně na koni.

„Od této chvíle se uklidnila a měla finále pod kontrolou. Soupeřka se snažila zvyšovat tlak. Štěpánka však tento tlak vždy zastavila buď kontra technikou, nebo házeným gjaku cuki,“ vysvětloval trenér Vít Žatka. Finále bylo ukončeno před řádným časovým limitem pro jasný náskok 8:0 ve prospěch bruntálské karatistky.

Zlatá medaile z domácího mistrovství, to je ve sbírce Štěpánky Šajnarové dosud nejcennější kov. „Dá se říct, že je to největší úspěch v mékariéře,“ prozradila.

Mužům se nedařilo

V kumite žen bez rozdílu hmotnosti už Žatkova svěřenkyně na medaili nedosáhla. Šajnarová se s vrcholným závodem loučila ve druhém kole poté, co ve vyrovnané bitvě podlehla 0:1 české reprezentantce Linhartové.

„Nerada bych se vymlouvala, ale měla jsem problémy se zády. Nicméně kategorie bez rozdílu hmotnosti byla nad mé síly, zkrátka musím více trénovat,“ usmála se. Blízko k medaili měl také Lubomír Vaverka, který však v bitvě o bronz podlehl pražskému Tomáši Reichovi hladce 1:5.

David Dvořák v kumite mužů do 75 kilogramů obsadil sedmé místo, když v opravném boji, po kontroverzním rozhodnutí sudích, prohrál v samotném závěru s domácím Junkem 2:3. Za předními branami zůstal rovněž Jiří Panáček.

Mladý karatista nebyl po prodělané nemoci v ideální formě, v kumitě mužů do 84 kilogramů vypadl ve druhém kole, s kategorií bez rozdílu hmotnosti se loučil už v úvodu. Trenér Vít Žatka přijal jejich umístění s nadhledem.

„Prostě tak to je, zklamaný vyloženě nejsem. Jednouše se někdy zadaří a jindy naopak ne. K tomu, aby jeden vyhrál nebo prohrál, stačí velmi málo,“ říkal. „Speciálně to platí pro Davida Dvořáka, který mohl mít bronzovou medaili. De facto prohrál v poslední sekundě,“ vysvětlil.

V současnosti se bruntálští karatisté soustředí na mezinárodní Velkou cenu v Hradci Králové. Ta se uskuteční na konci měsíce dubna.