Jak to všechno začalo

Když v roce 2000 skočilo v rámci sázky pět kamarádů do Olbersdorfského jezera u Žitavy (Zittau), aby změřili své síly, ještě vůbec netušili, že tím položí základní kámen pro O-SEE Challenge, který je od roku 2004 součástí celosvětové série Xterra a patří k nejznámějším a nejnáročnějším terénním triatlonům v Německu.

Prestižního závodu se pravidelně účastní triatlonisté z České republiky. Letošního německého crosstriatlonu v přírodním parku Žitavských hor se zúčastnili i rýmařovský Marek Ryška (18 let) a pokořitel několika triatlonů včetně australského Pavel Podešva (65 let). Na závodníky čekalo 1,5 km plavání, 36 km jízdy na kole a 9 km běhu.

Pozdní start a mistrovský titul

Marku Ryškovi se startovním číslem 215 se nepovedl start. Pozdě nastoupil do depa k přípravě na plavání a do vody vbíhal se ztrátou asi dvou minut. Po celý zbytek závodu měl strach, že jej rozhodčí diskvalifikovali za pozdní nástup ke startu. Bojovnost v sobě ale nezapřel a postupně dotahoval časovou ztrátu.

Skvělý výkon předvedl na kole a v závěrečném běhu. Cílem probíhal v čase 3:13:21, což s přehledem stačilo na první místo v jeho kategorii 18 až 19 let a zlatou medaili pro Českou republiku. Na druhém a třetím místě skončili Němci Lars Holder a Michael Schaller.

Prvenství v pětašedesáti

Pavel Podešva závodil v kategorii 65 až 69 let se startovním číslem 539. Plavání není jeho koníček, proto i výsledný čas 30:50 stačil „pouze" na sedmé místo. Naděje však umírá poslední, a to platilo i v případě dalších dvou disciplín. Šestatřicet kilometrů na kole zvládnul za 2:27:35 a devítikilometrovou trať uběhl za 43:01.

Tyto skvělé časy mu v celkovém součtu 3:45:34 vynesly prvenství v kategorii a opět zlato pro Českou republiku. Na druhém a třetím místě skončili Američané David Rakita a J. Alan Moore.

Nejtěžší bylo kolo

„Na horském kole to moc neumím a vzhledem k tomu, že téměř celou dobu pršelo a trať byla blátivá, tak jsem sebou asi čtyřikrát říznul. Nic vážného, ale nakonec jsem to upádloval do cíle. V konkurenci osmnácti závodníků ve své kategorii jsem byl jediným Čechem," podělil se o své zážitky ze závodu Pavel Podešva.

Podle něj byla právě jízda na horském kole nejtěžší. „Asi mám pud sebezáchovy trochu jinde oproti ostatním jezdcům. Říká se, kdo brzdí, nevyhrává," dodává s úsměvem čerstvý mistr světa Pavel Podešva, který druhý den po rozhovoru odjížděl na mezinárodní kvalifikační závod Half70.3-Ironman do Budapešti.

Každý rok se mistrovství světa konalo v zámoří (na Havaji, v Las Vegas, letos v Kanadě), ale příští rok se bude konat poprvé v Evropě. Maďarský závod je kvalifikačním právě pro evropský závod Half70.3-Ironman, který by se měl uskutečnit v rakouském Zell am See v roce 2015.

-jiko-