V roce 1991 začala parta nadšenců z Krnova létat na svahových padácích. Postupně jich ale přibývalo a tak na přelomu roku 1998 a 1999 založili spolek Rotor paragliding klub Krnov. Za posledních deset let členové klubu, jež vzešli většinou z parašutistického oddílu v Krnově, navštívili se svahovými padáky několik zemí. „Létali jsme na Slovensku, v Rakousku, v Německu, ve Švýcarsku, ve Francii. Nejraději však jezdíme do Slovinska. Tam se nám skutečně líbí a poslední roky tam jezdíme létat pravidelně,“ řekl Tomáš Schattke, jeden z prvních členů klubu.

Se svahovými padáky létají také na Moravě. Mezi jejich nejoblíbenější lokality patří Beskydy. V Jeseníkách pak Mravenečník či Šerák. „Šerák je naše taková srdeční záležitost, jelikož létání v jeho blízkosti je pro silné povahy. Většina z nás zastává bezmotorové létání. Ale i v našem klubu jsou milovníci vrtulí a tak například nad Krnovem létají někteří z nás s motorovými krosnami na zádech,“ pokračoval Pavel Hudeček, další z milovníků tohoto sportu.

Létání je snadné

Spousta lidí skupinku Krnováků považuje za blázny a hazardéry. Ti však těmto škarohlídům vzkazují: „Bezmotorové létání na svahových padácích je velice bezpečným sportem. Může se stát, že se pilot dostane do krizové situace, ale na jejich řešení se každoročně provádí různá teoretická i praktická školení. Těch se účastníme. Kdyby ani nacvičené záchranné manévry nevyšly, tak máme záložní padák. Ten se rozevře během vteřiny,“ informoval Pavel Hudeček.

„V našem sportu tak dochází k nižšímu počtu úrazů než ve fotbale či hokeji. Je nutno říci, že za osmadevadesáti procenty všech úrazů je lidský faktor,“ dodal. Drobné karamboly se nevyhnuly ani nadšencům z Krnova. Nejčastěji se však jednalo o naraženiny či podvrtnuté kotníky.

Každý, kdo by chtěl začít s bezmotorovým či motorovým létáním na křídle se může obrátit na členy Rotor paragliding klubu Krnov. Zájemce bude muset absolvovat několikadenní pilotní výcvik a zkoušky v Beskydech. Následně si bude muset pořídit výstroj, která přijde na 70 tisíc korun. Lze sehnat i starší, ale plně funkční vybavení. Jeho cena se pohybuje okolo 30 tisíc korun.

U bezmotorového létání je důležité mít dobrou fyzičku. „Ne na všech kopcích a horách jsou lanovky, a tak je největší sportovní výkon na horu vyšlapat. Pak už se člověk jen kochá samotným letem. Jeho délka může být v řádech minut, ale také i v řádech hodin. Záleží na povětrnostních podmínkách a zkušenostech pilota,“ dodal Tomáš Schattke.

Chcete také létat?
Kontaktovat Rotor paragliding klub Krnov můžete pomocí e-mailu na adrese rotor.paragliding@seznam.cz. Dotazy z oblasti bezmotorového létání zodpoví zkušení piloti. Na tomto e-mailu lze získat informace o létání motorovém, a to od Františka Chytila, který je členem krnovského klubu a létá právě s motorovou krosnou na zádech.