VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Remešová: Chtěla bych to dotáhnout daleko

Krnov - Rozhovor s mistryní České republiky ve fleretu a jejími rodiči o tomto sportu, jeho časové i finanční náročnosti i cílech mladé závodnice. Klára Remešová je mistryní republiky ve fleretu. Narodila se 18.3. 1994 v Krnově a své disciplíně se věnuje od deseti let, to tedy jsou čtyři sezony. Také letos se připravovala pod vedením trenéra Ivo Borny v Opavě.

29.6.2008
SDÍLEJ:

Klára Remešová.Foto: DENÍK/Archiv

Kláro, mohla bys lidem trošku svůj sport přiblížit? Nejspíš mnozí ani neví, co to fleret je.

Je to bodná zbraň stejně jako kord, ale má menší hmotnost a proto méně namáhá zápěstí a ruku. Naopak na zásahy v souboji je fleret oproti kordu náročnější, protože platí pouze do elektrické vesty, která je na trupu, zatímco u kordu platí i ruce a nohy.

Ty jsi v letošním roce vyhrála titul mistryně České republiky, přestože to před posledním turnajem nevypadalo růžově. Kdy jsi začala věřit, že můžeš titul vyhrát?

Poté co moje kámoška Nina Lískovcová porazila Zuzku Bukáčkovou, tak jsem to věděla, že to mám, jak se říká, v kapse.

Nebyla jsi ve finále nervózní?

Byla to přece jenom velká příležitost. Ne, byla jsem absolutně v pohodě. Měla jsem tam hodně fanoušků i z jiných oddílů.

Co ti řekli rodiče bezprostředně po finále?

Řekli mi, že mě mají rádi. Taťka hned běžel koupit šampus.

Před domácím publikem se ti dařilo, v zahraničí už to bylo horší. Ćím to?

Nejspíše nevyrovnanou přípravou kvůli alergickému onemocnění. Snažila jsem se to dohnat o zimních prázdninách a absolvovala individuální trénink v Šamoríně pod vedením trenéra slovenské reprezentace Jozefa Nagyho, který mně také před třemi lety šerm doporučil a aktuálně patří mezi nejlepší trenéry ženského fleretu ve světě. To mělo určitě pozitivní vliv na závěr sezony.

Několik let již trénuješ v Opavě. Jaké tam jsou pro fleret podmínky? Kdo se ti tam nejvíc věnoval?

Tak samozřejmě se mi tam nejvíce věnoval trenér Ivo Borna. Podmínky tam jsou pro začátek dobré, ale pokud chcete pokračovat dál tak bych doporučovala přejít do jiného klubu.

Pojďme si povídat o začátcích tvého sportu. Jak jsi se k Fleretu dostala? Co tě na tomto sportu baví?

Dostala jsem se k tomu náhodou přes jedny narozeniny, tam byl kluk a on šermoval v Opavě, tak jsem to chtěla zkusit taky. Mamka sehnala adresu atd. a přihlásila mě tam.

Jak vypadá tvůj jídelníček? Musíš jíst speciální stravu nebo sníš všechno?

Sním všechno. Ale iontové nápoje na závodech nemůžu pít, tak místo toho piju nápoj z mladého ječmene, který pila i Katka Neumanová.

Znáš své soupeřky dobře? Je tady místo pro kamarádství, nebo jste tvrdé konkurentky?

I když je to individuální sport, jsme velká parta.

Kolik minut trvá jeden tvůj zápas? Je těžké vydržet v soustředění po celý zápas? Vnímáš pokřikování lidí kolem?

Souboj v základní skupině trvá 3 minuty nebo do 5 zásahů. Poté jsou eliminační zápasy, ty trvají 3x3 min. se dvěma minutovými přestávkami, nebo kdo dřív dosáhne 15 zásahů.

Kolik závodů ročně absolvovuješ?

Šermuji ve dvou kategoriích. Domácích závodů mám okolo patnácti, pak mezinárodních asi okolo deseti.

Jak to stíháš se školou?

Dělám, co se dá, ale není to podle mých představ, ani podle představ rodičů.

Jsi mladá dáma, máš určitě i jiné zájmy než fleret? Jaké máš koníčky? Jaká tě baví hudba? Co ráda čteš?

Ráda bruslím. S hudbou je to dle nálady, jednou poslouchám hip-hop, 70. leta, dance, techno, punk rock, ska, regé a nepohrdnu ani Frankem Sinatrou. Můj oblíbený knižní žánr je fantasy.

Sleduješ i jiné sporty? Který se ti libí?

Tak líbí se mi skateboarding a snowboarding. Kdysi jsem jezdila na skejtu, teď se učím v zimě na snowboardu.

Máš nějaký svůj sportovní vzor?

Zatím ne, ještě jsem nikoho neobjevila.

Co bys chtěla v tomto sportu dokázat? Jaké máš cíle?

Ještě nevím. Ale chtěla bych to dotáhnout co nejdál, takže na olympiádu.

Přišly už na tebe někdy ty chvíle, kdy jsi chtěla s fleret skončit? Co tě přimělo se zase odhodlat bojovat?

Ještě naštěstí ne. Zatím mi všechno vychází.

Jaký budeš mít program přes prázdniny, když už máš po sezoně? Jak se těšíš na novou sezonu?

Hodlám relaxovat, chodit ven s kamarády a pomáhat mamce v práci.

Děkuji za tvé odpovědi a teď dáme prostor také rodičům.

Otec: Musel jsem se naučit respektovat klid při turnajích, který Klára vyžaduje a emoce si nechat až po soubojích. Nezřídka se stává, že sleduji souboj ze vzdálenosti 20 metrů a svoje připomínky sděluji pouze přes trenéra.

Matka: Máme svůj tajný rituál. Při zápase se nesmím ani náhodou zamračit. Pak je to negativní a za neúspěch můžu já.

Co obnáší mít doma dceru, která je mistryní ČR v šermu fleretem?

Otec: Těším se už na příští sezonu.

Matka:Užasné, matka je hrdá.

Rozumíte sportu, který Klára dělá?

Otec: Když už si myslím, že ano, tak se najde lidský faktor, co mé mínění přibrzdí.

Matka: Ne! Je to velice těžké pochopit.

Jezdíte na turnaje společně celá rodina nebo čekáte na Kláru doma?

Oba: Jezdíme společně.

Nebojíte se někdy, že Klárka přijde při závodech k úrazu?

Matka: To ani ne, ale je pravda, když vidím zlomený fleret, polije mě pot.

Musíte Klárku do tréninku nutit nebo je soutěživý typ od přírody?

Matka: Pokud se odveze na místo, tak ji vtáhne atmosféra, jinak dostat ji z postele je někdy problém.

Kolik stojí výstroj a vybavení pro fleret?

Otec: Dá se to srovnat s ligovým vybavením hokejisty. Maska a tři flerety dvanáct tisíc, špičková obuv přes čtyři tisíce, elektrická vesta dva a půl tisíce, rukavice, šňůry, je toho opravdu dost.

Kolik peněz stojí taková normální sezona se všemi turnaji doma i v zahraničí?

Otec: Odhaduji, že něco přes sto tisíc, ale nejbližší budoucnost se již jeví o dost dražší.

Matka: U mě je to energie, ne peníze.

Je zájem ze strany sponzorů, nebo si všechno hradíte sami?

Otec: Zatím hradíme větší část sami. Sponzoři se v žákovských kategoriích ještě dost špatně shánějí. Ale i přesto máme dobrou zkušenost s MÚ Krnov a jeho propagační i finanční podporou na některých vybraných turnajích spolu s oceněním Kláry za sportovce Krnova za rok 2006. Zatím hlavním sponzorem je firma ruských vlastníků Segezha z Úvalna, která již dvě sezony pomáhá podporovat zabezpečení špičkové výstroje a výzbroje. Pořádání turnajů v Opavě podporují i další úvalenské firmy, Stomil, Zahradnictví Šťastný a Jeřáby Hromada.

Jaká je úloha rodičů při tréninku nebo při závodech? Mluvíte s trenérem nebo Klárou a chybách, kterých se dopustila?

Oba: Pouze technické a cestovní zabezpečení. Všechny připomínky konzultujeme s trenéry, protože sami šermíři nejsme.

Jak lze skloubit vrcholový sport a vzdělávání?

Matka: Naštěstí jde Klára po prázdninách ještě do deváté třídy 1.ZŠ v Krnově. Takže to ještě v průměru zvládá. Sami jsme zvědavi, jak těžké to bude na střední škole.

Vidíte ve sportování Kláry budoucnost?

Oba: Její tajné přání je nominovat se na OH v roce 2016, tak pokud to bude možné, uděláme vše pro maximální podporu její sportovní kariéry. Ovšem jestli to nevzdá, záleží však většinou jen na ní. Apropó, mám pocit, že je vůbec prvním sportovním šermířem na Krnovsku, protože dosud jsem se o nikom jiném ani nedoslechl.

Co byste řekli jiným rodičům, kteří by přemýšleli o tom, že by jejich dítě mohlo dělat tento sport?

Oba: Je to sport bílý a čistý, praktikovaný pouze v halách a tělocvičnách. S náročností a systémem je nejvíce podobný tenisu. Záleží už jenom na individuálním přístupu, jestli se chce někdo ten sport jenom naučit a chodit pouze na tréninky, nebo šermovat závodně na úrovni republikových turnajů a nebo naplno objíždět mezinárodní turnaje a učit se vítězit i prohrávat v jiných zemích. Bez toho ovšem není možné se dostat nebo udržet na špičce ani v domácím žebříčku.

29.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 28 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Mistr. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Bruntálská 167, V plném rozsahu řídí útvar výroby směny, odpovídá za výsledky a dodržování plánovaných nákladů, úkoluje, motivuje, kontroluje a hodnotí podřízené zaměstnance. Odpovídá za dodržování technologických postupů, za odborný růst podřízených zaměstnanců, dodržuje plán výroby, v plném rozsahu odpovídá za kvalitu výroby, pořádek na pracovišti a hygienu., Požadujeme - SŠ nebo VŠ technického směru podmínkou, zkušenosti a praxe v oblasti výroby (mistr, plánovač, kvalitář, logistik) vítaná, nadstandardní uživatelská znalost práce s PC, ŘP sk. B , Mzda 28.000,- Kč + příplatky, Hlásit se u Mgr. Škrkoňové - tel. č. 554 222 646, Z : 4.9.2017 A : 27.9.2017 A : 9.10.2017 A : 6.11.2017 A : 5.1.2018 A : 19.4.2018, A : 14.5.2018. Pracoviště: Al invest břidličná, a.s., Bruntálská, č.p. 167, 793 51 Břidličná. Informace: Ivana Škrkoňová, +420 554 222 646.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 9 150 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Samostatný úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč, mzda max. 9650 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46, Pracovní náplň: úklid wc,šatny,svačinárny,kanceláře,chodby,schodiště,haly,zametání,vysávání,doplňování hyg.materiálu(ručníky,mýdlo,toal.papír,),vynášení odpadů v sáčcích a pytlích , U zaměstnace požadujeme trestní bezúhonost,pečlivost,čistotu,slušné chování a vystupování,a potravinářský průkaz(může dodatečně po přijetí), Ošatné,stravenky,, Hlásit se na e - mail : bruntal@cora-management.cz nebo na tel. č. 777 737 596 / Po - Pá vždy od 7.00 do 14.00 hodin /., Z : 16.5.2018. Pracoviště: Cora plus s.r.o. - pracoviště, Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miroslava Blahová, +420 777 737 596,554 230 417.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 24 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Servisní technik. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, ČR, Opravy průmyslových strojů, automatizace. Samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost., Služební automobil, telefon, PC, pružná pracovní doba, diety., Hlásit se na e - mail : servis@rtlservis.cz nebo na tel. č. 778 511 227, Z : 10.5.2018. Pracoviště: Rtl servis s.r.o., třída Hrdinů, č.p. 595, 795 01 Rýmařov. Informace: Marie Geršlová, +420 778 511 227.

Zákaznický servis - Zákaznický servis Pracovníci v zákaznických 45 000 Kč

Pracovníci v zákaznických kontaktních centrech Manažer pobočky/teamleader. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Jesenická 5, Hledáme na naši pobočku kolegu, který se bude aktivně věnovat jejímu rozvoji a náboru nových spolupracovníků, jejich školení, rozvoji a bude zodpovídat za obchodní výsledky svěřeného teamu., , Požadujeme: Proaktivní přístup a ochotu se neustále vzdělávat, SŠ vzdělání, praxe ve finančním odvětví výhodou, trestní bezúhonnost, flexibilita, samostatnost, ŘP sk. B, znalost MS Office, Excel, Word., , Nabízíme:Vysoce nadstandardní ohodnocení, karierní růst, vzdělávání v oboru financí, služební NTB,kancelář, firemní tarif,firemní auto a motivační soutěže., , Poznám k volnému místu:, Společnost s unikátním know-how, které vytváří zázemí schopným a samostatným uchazečům, kariérní postup zabezpečen vlastní aktivitou, seberealizace je samozřejmostí. Hledáme komunikativní, výstižné a příjemné vystupování., , Hlásit se na e - mail tomas.matyasek@sms-as.eu, Z : 9.5.2018. Pracoviště: Tomáš matyášek - pracoviště, Jesenická, č.p. 1757, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Matyášek, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnovský hřbitov.

Oprava hřbitova brzy začne

Ilustrační foto

Na jarmarku se nabízí volný čas

Ťukance na parkovištích se nevyhýbají ani Bruntálsku

Špatně odhadnutá vzdálenost během parkování, nepozornost při couvání anebo nesprávný výklad pravidel silničního provozu. Tyto důvody nejčastěji stojí za drobnými, byť mnohdy těžko prokazatelnými nehodami.

Krnov si připomíná Leopolda Bauera

/FOTOGALERIE/ Krnov si připomíná osmdesát let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších rodáků, architekta Leopolda Bauera. Ve Flemmichově vile Bauera připomíná výstava a studenti Střední odborné školy dopravy a cestovního ruchu uspořádali komentovanou prohlídku Krnova s názvem Po stopách Leopolda Bauera. Dechový orchestr mladých DOM Krnov uspořádal na jeho počest koncert doprovázený pochodovou show.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Krnované každoročně v květnu slaví konec války a osvobození od nacismu. Na dvacáté výročí v květnu 1965 navštívil Krnov i generál Vinogradov, který tomu tehdy velel.

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT