VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Remešová: Chtěla bych to dotáhnout daleko

Krnov - Rozhovor s mistryní České republiky ve fleretu a jejími rodiči o tomto sportu, jeho časové i finanční náročnosti i cílech mladé závodnice. Klára Remešová je mistryní republiky ve fleretu. Narodila se 18.3. 1994 v Krnově a své disciplíně se věnuje od deseti let, to tedy jsou čtyři sezony. Také letos se připravovala pod vedením trenéra Ivo Borny v Opavě.

29.6.2008
SDÍLEJ:

Klára Remešová.Foto: DENÍK/Archiv

Kláro, mohla bys lidem trošku svůj sport přiblížit? Nejspíš mnozí ani neví, co to fleret je.

Je to bodná zbraň stejně jako kord, ale má menší hmotnost a proto méně namáhá zápěstí a ruku. Naopak na zásahy v souboji je fleret oproti kordu náročnější, protože platí pouze do elektrické vesty, která je na trupu, zatímco u kordu platí i ruce a nohy.

Ty jsi v letošním roce vyhrála titul mistryně České republiky, přestože to před posledním turnajem nevypadalo růžově. Kdy jsi začala věřit, že můžeš titul vyhrát?

Poté co moje kámoška Nina Lískovcová porazila Zuzku Bukáčkovou, tak jsem to věděla, že to mám, jak se říká, v kapse.

Nebyla jsi ve finále nervózní?

Byla to přece jenom velká příležitost. Ne, byla jsem absolutně v pohodě. Měla jsem tam hodně fanoušků i z jiných oddílů.

Co ti řekli rodiče bezprostředně po finále?

Řekli mi, že mě mají rádi. Taťka hned běžel koupit šampus.

Před domácím publikem se ti dařilo, v zahraničí už to bylo horší. Ćím to?

Nejspíše nevyrovnanou přípravou kvůli alergickému onemocnění. Snažila jsem se to dohnat o zimních prázdninách a absolvovala individuální trénink v Šamoríně pod vedením trenéra slovenské reprezentace Jozefa Nagyho, který mně také před třemi lety šerm doporučil a aktuálně patří mezi nejlepší trenéry ženského fleretu ve světě. To mělo určitě pozitivní vliv na závěr sezony.

Několik let již trénuješ v Opavě. Jaké tam jsou pro fleret podmínky? Kdo se ti tam nejvíc věnoval?

Tak samozřejmě se mi tam nejvíce věnoval trenér Ivo Borna. Podmínky tam jsou pro začátek dobré, ale pokud chcete pokračovat dál tak bych doporučovala přejít do jiného klubu.

Pojďme si povídat o začátcích tvého sportu. Jak jsi se k Fleretu dostala? Co tě na tomto sportu baví?

Dostala jsem se k tomu náhodou přes jedny narozeniny, tam byl kluk a on šermoval v Opavě, tak jsem to chtěla zkusit taky. Mamka sehnala adresu atd. a přihlásila mě tam.

Jak vypadá tvůj jídelníček? Musíš jíst speciální stravu nebo sníš všechno?

Sním všechno. Ale iontové nápoje na závodech nemůžu pít, tak místo toho piju nápoj z mladého ječmene, který pila i Katka Neumanová.

Znáš své soupeřky dobře? Je tady místo pro kamarádství, nebo jste tvrdé konkurentky?

I když je to individuální sport, jsme velká parta.

Kolik minut trvá jeden tvůj zápas? Je těžké vydržet v soustředění po celý zápas? Vnímáš pokřikování lidí kolem?

Souboj v základní skupině trvá 3 minuty nebo do 5 zásahů. Poté jsou eliminační zápasy, ty trvají 3x3 min. se dvěma minutovými přestávkami, nebo kdo dřív dosáhne 15 zásahů.

Kolik závodů ročně absolvovuješ?

Šermuji ve dvou kategoriích. Domácích závodů mám okolo patnácti, pak mezinárodních asi okolo deseti.

Jak to stíháš se školou?

Dělám, co se dá, ale není to podle mých představ, ani podle představ rodičů.

Jsi mladá dáma, máš určitě i jiné zájmy než fleret? Jaké máš koníčky? Jaká tě baví hudba? Co ráda čteš?

Ráda bruslím. S hudbou je to dle nálady, jednou poslouchám hip-hop, 70. leta, dance, techno, punk rock, ska, regé a nepohrdnu ani Frankem Sinatrou. Můj oblíbený knižní žánr je fantasy.

Sleduješ i jiné sporty? Který se ti libí?

Tak líbí se mi skateboarding a snowboarding. Kdysi jsem jezdila na skejtu, teď se učím v zimě na snowboardu.

Máš nějaký svůj sportovní vzor?

Zatím ne, ještě jsem nikoho neobjevila.

Co bys chtěla v tomto sportu dokázat? Jaké máš cíle?

Ještě nevím. Ale chtěla bych to dotáhnout co nejdál, takže na olympiádu.

Přišly už na tebe někdy ty chvíle, kdy jsi chtěla s fleret skončit? Co tě přimělo se zase odhodlat bojovat?

Ještě naštěstí ne. Zatím mi všechno vychází.

Jaký budeš mít program přes prázdniny, když už máš po sezoně? Jak se těšíš na novou sezonu?

Hodlám relaxovat, chodit ven s kamarády a pomáhat mamce v práci.

Děkuji za tvé odpovědi a teď dáme prostor také rodičům.

Otec: Musel jsem se naučit respektovat klid při turnajích, který Klára vyžaduje a emoce si nechat až po soubojích. Nezřídka se stává, že sleduji souboj ze vzdálenosti 20 metrů a svoje připomínky sděluji pouze přes trenéra.

Matka: Máme svůj tajný rituál. Při zápase se nesmím ani náhodou zamračit. Pak je to negativní a za neúspěch můžu já.

Co obnáší mít doma dceru, která je mistryní ČR v šermu fleretem?

Otec: Těším se už na příští sezonu.

Matka:Užasné, matka je hrdá.

Rozumíte sportu, který Klára dělá?

Otec: Když už si myslím, že ano, tak se najde lidský faktor, co mé mínění přibrzdí.

Matka: Ne! Je to velice těžké pochopit.

Jezdíte na turnaje společně celá rodina nebo čekáte na Kláru doma?

Oba: Jezdíme společně.

Nebojíte se někdy, že Klárka přijde při závodech k úrazu?

Matka: To ani ne, ale je pravda, když vidím zlomený fleret, polije mě pot.

Musíte Klárku do tréninku nutit nebo je soutěživý typ od přírody?

Matka: Pokud se odveze na místo, tak ji vtáhne atmosféra, jinak dostat ji z postele je někdy problém.

Kolik stojí výstroj a vybavení pro fleret?

Otec: Dá se to srovnat s ligovým vybavením hokejisty. Maska a tři flerety dvanáct tisíc, špičková obuv přes čtyři tisíce, elektrická vesta dva a půl tisíce, rukavice, šňůry, je toho opravdu dost.

Kolik peněz stojí taková normální sezona se všemi turnaji doma i v zahraničí?

Otec: Odhaduji, že něco přes sto tisíc, ale nejbližší budoucnost se již jeví o dost dražší.

Matka: U mě je to energie, ne peníze.

Je zájem ze strany sponzorů, nebo si všechno hradíte sami?

Otec: Zatím hradíme větší část sami. Sponzoři se v žákovských kategoriích ještě dost špatně shánějí. Ale i přesto máme dobrou zkušenost s MÚ Krnov a jeho propagační i finanční podporou na některých vybraných turnajích spolu s oceněním Kláry za sportovce Krnova za rok 2006. Zatím hlavním sponzorem je firma ruských vlastníků Segezha z Úvalna, která již dvě sezony pomáhá podporovat zabezpečení špičkové výstroje a výzbroje. Pořádání turnajů v Opavě podporují i další úvalenské firmy, Stomil, Zahradnictví Šťastný a Jeřáby Hromada.

Jaká je úloha rodičů při tréninku nebo při závodech? Mluvíte s trenérem nebo Klárou a chybách, kterých se dopustila?

Oba: Pouze technické a cestovní zabezpečení. Všechny připomínky konzultujeme s trenéry, protože sami šermíři nejsme.

Jak lze skloubit vrcholový sport a vzdělávání?

Matka: Naštěstí jde Klára po prázdninách ještě do deváté třídy 1.ZŠ v Krnově. Takže to ještě v průměru zvládá. Sami jsme zvědavi, jak těžké to bude na střední škole.

Vidíte ve sportování Kláry budoucnost?

Oba: Její tajné přání je nominovat se na OH v roce 2016, tak pokud to bude možné, uděláme vše pro maximální podporu její sportovní kariéry. Ovšem jestli to nevzdá, záleží však většinou jen na ní. Apropó, mám pocit, že je vůbec prvním sportovním šermířem na Krnovsku, protože dosud jsem se o nikom jiném ani nedoslechl.

Co byste řekli jiným rodičům, kteří by přemýšleli o tom, že by jejich dítě mohlo dělat tento sport?

Oba: Je to sport bílý a čistý, praktikovaný pouze v halách a tělocvičnách. S náročností a systémem je nejvíce podobný tenisu. Záleží už jenom na individuálním přístupu, jestli se chce někdo ten sport jenom naučit a chodit pouze na tréninky, nebo šermovat závodně na úrovni republikových turnajů a nebo naplno objíždět mezinárodní turnaje a učit se vítězit i prohrávat v jiných zemích. Bez toho ovšem není možné se dostat nebo udržet na špičce ani v domácím žebříčku.

29.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Optometristé Optometrista/ka - Krnov. Požadované(25 000 Kč)

Optometristé Optometrista/ka - Krnov. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost Optik House s.r.o., je provozovatel obchodní sítě VAŠE OPTIKA s.r.o., která je ryze českou společností. Stabilita a zároveň dynamicky se rozvíjející rodinná společnost nás řadí již 10 let mezi TOP optiky na českém trhu. Naše firma staví na rodinných hodnotách a osobním lidském přístupu k našim pracovníkům a klientům ve všech našich stávajících 50 – ti pobočkách v ČR. Jsme tak nablízku svým klientům i zaměstnancům. Klademe důraz na dlouhodobou spolupráci, atraktivní a férovou nabídku služeb a nadstandardní servis., , Optometristka/Optometrista , , Požadujeme:, , •VŠ vzdělání v oboru optometrie, •Komunikativnost, vstřícnost, spolehlivost, •Příjemné a milé vystupování, , Pracovní náplň:, , •Spolupráce s lékaři a řešení široké škály klientských případů, •Vyšetření a měření zraku klienta, •Aplikace kontaktních čoček a jiné, •Poskytování poradenství zákazníkům, •Prodej brýlí, kontaktních čoček a jiných optických pomůcek, •Vedení administrativy a záznamů klientů, , Nabízíme:, , •Silné zázemí stabilní české společnosti, •Práci od pondělí do pátku - víkendy a večery patří Vám a Vaším blízkým, •Velkou podporu na počátku spolupráce, •Unikátní interní vzdělávací a rozvojový program, •Zajímavou práci v příjemném a moderním prostředí prodejny, •Zaměstnanecké benefity a každoroční přehodnocení mzdy dle dosažených výsledk. Pracoviště: Optik house, s.r.o. - krnov, Dělnická, č.p. 2443, 794 01 Krnov 1. Informace: Martina Sedláková, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní(25 000 Kč)

Účetní všeobecní Účetní senior. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, POŽADAVKY:, - SŠ vzdělání nejlépe ekonomického směru, - min. 5 let praxe v účetní oblasti podnikatelské sféry, - znalost podvojného účetnictví a daňové problematiky, - znalost anglického jazyka výhodou, - samostatnost, důslednost, pečlivost, - znalost práce na PC, , NÁPLŇ PRÁCE:, - dílčí vedení podvojného účetnictví dle české právní legislativy , - zpracovávání denních plateb, - spolupráce při auditech, - spolupráce při tvorbě dokumentace, - administrativa související s danou pracovní pozicí, , NABÍZÍME, - práci v perspektivní expandující společnosti, dlouhodobou jistotu práce a výdělku, moderní prostředí, - nástupní mzda 25.000,- Kč, v závislosti na kvalifikaci, délce praxe, znalostech a zkušenostech uchazeče, + 8% měsíční pohyblivá složka mzdy, - firemní benefity: měsíční motivační odměna, roční prémie, týden dovolené navíc, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, a jiné, , DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU: na dobu neurčitou s 3-měsíční zkušební dobou, plný pracovní úvazek, , PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP: ihned nebo po dohodě, , Zaměstnanecké výhody : měsíční motivační odměna, roční prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, týden dovolené navíc, možnost ubytování s příspěvkem zaměstnavatele a jiné., Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312, Z : 16.2.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář(15 000 Kč)

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář - stolař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, U Ovčárny 10, Pracovní doba: 6:00 - 14:00 hod. , Vhodné i pro absolventy - zaučíme., Hlásit se na tel. č. 739 422 612 / po - pá vždy od 8.00 do 17.00 hodin / a domluvit si schůzku., Z : 16.2.2018. Pracoviště: Stolařství - magic s.r.o., U Ovčárny, č.p. 944, 794 01 Krnov 1. Informace: Martin Avrat, +420 739 422 612.

2444 - Specialisté v oblasti personálního řízení HR(25 000 Kč)

Specialisté v oblasti personálního řízení HR manažer/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, Co bude Vaší náplní práce?, , " Komplexní vedení personální agendy, " Nábor a výběr zaměstnanců, " Tvorba a zadávání inzerce, " Vedení přijímacích pohovorů, " Příprava pracovních smluv, dodatků apod., " Přijímání a vstupní školení zaměstnanců, " Docházkový systém a příprava podkladů ke mzdám, " Zajišťování vzdělávání zaměstnanců, " Evidence pracovních neschopností a pracovních úrazů, " Komunikace s jednotlivými odděleními společnosti, " Komunikace s externími subjekty, , Co od Vás očekáváme?, , " SŠ/VŠ vzdělání, " Praxi v oblasti personalistiky , " Znalost MS Office, FB, LinkedIn, " Znalost IS Helios výhodou, " Řidičský průkaz sk. B výhodou, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Výborné komunikační, prezentační a vyjednávací dovednosti, " Organizační schopnosti, " Psychickou odolnost, " Spolehlivost, přesnost, zodpovědnost, " Příjemné vystupování, , Co Vám za to nabízíme?, " Platové podmínky 25.000 - 35.000,- Kč, Na co se můžete těšit?, o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o Stravenky, čtvrtletní odměny, další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 16.2.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Orságová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov - Poruba B
32

Krnov v domácí aréně neuspěl, série se stěhuje do Poruby

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. února 2018.

Olympijský festival v Ostravě by měla navštívit Eva Samková

VIDEO, FOTOGALERIE/ Druhý víkend Olympijského festivalu v Ostravě přinesl samé dobré zprávy!

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT