VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Remešová: Chtěla bych to dotáhnout daleko

Krnov - Rozhovor s mistryní České republiky ve fleretu a jejími rodiči o tomto sportu, jeho časové i finanční náročnosti i cílech mladé závodnice. Klára Remešová je mistryní republiky ve fleretu. Narodila se 18.3. 1994 v Krnově a své disciplíně se věnuje od deseti let, to tedy jsou čtyři sezony. Také letos se připravovala pod vedením trenéra Ivo Borny v Opavě.

29.6.2008
SDÍLEJ:

Klára Remešová.Foto: DENÍK/Archiv

Kláro, mohla bys lidem trošku svůj sport přiblížit? Nejspíš mnozí ani neví, co to fleret je.

Je to bodná zbraň stejně jako kord, ale má menší hmotnost a proto méně namáhá zápěstí a ruku. Naopak na zásahy v souboji je fleret oproti kordu náročnější, protože platí pouze do elektrické vesty, která je na trupu, zatímco u kordu platí i ruce a nohy.

Ty jsi v letošním roce vyhrála titul mistryně České republiky, přestože to před posledním turnajem nevypadalo růžově. Kdy jsi začala věřit, že můžeš titul vyhrát?

Poté co moje kámoška Nina Lískovcová porazila Zuzku Bukáčkovou, tak jsem to věděla, že to mám, jak se říká, v kapse.

Nebyla jsi ve finále nervózní?

Byla to přece jenom velká příležitost. Ne, byla jsem absolutně v pohodě. Měla jsem tam hodně fanoušků i z jiných oddílů.

Co ti řekli rodiče bezprostředně po finále?

Řekli mi, že mě mají rádi. Taťka hned běžel koupit šampus.

Před domácím publikem se ti dařilo, v zahraničí už to bylo horší. Ćím to?

Nejspíše nevyrovnanou přípravou kvůli alergickému onemocnění. Snažila jsem se to dohnat o zimních prázdninách a absolvovala individuální trénink v Šamoríně pod vedením trenéra slovenské reprezentace Jozefa Nagyho, který mně také před třemi lety šerm doporučil a aktuálně patří mezi nejlepší trenéry ženského fleretu ve světě. To mělo určitě pozitivní vliv na závěr sezony.

Několik let již trénuješ v Opavě. Jaké tam jsou pro fleret podmínky? Kdo se ti tam nejvíc věnoval?

Tak samozřejmě se mi tam nejvíce věnoval trenér Ivo Borna. Podmínky tam jsou pro začátek dobré, ale pokud chcete pokračovat dál tak bych doporučovala přejít do jiného klubu.

Pojďme si povídat o začátcích tvého sportu. Jak jsi se k Fleretu dostala? Co tě na tomto sportu baví?

Dostala jsem se k tomu náhodou přes jedny narozeniny, tam byl kluk a on šermoval v Opavě, tak jsem to chtěla zkusit taky. Mamka sehnala adresu atd. a přihlásila mě tam.

Jak vypadá tvůj jídelníček? Musíš jíst speciální stravu nebo sníš všechno?

Sním všechno. Ale iontové nápoje na závodech nemůžu pít, tak místo toho piju nápoj z mladého ječmene, který pila i Katka Neumanová.

Znáš své soupeřky dobře? Je tady místo pro kamarádství, nebo jste tvrdé konkurentky?

I když je to individuální sport, jsme velká parta.

Kolik minut trvá jeden tvůj zápas? Je těžké vydržet v soustředění po celý zápas? Vnímáš pokřikování lidí kolem?

Souboj v základní skupině trvá 3 minuty nebo do 5 zásahů. Poté jsou eliminační zápasy, ty trvají 3x3 min. se dvěma minutovými přestávkami, nebo kdo dřív dosáhne 15 zásahů.

Kolik závodů ročně absolvovuješ?

Šermuji ve dvou kategoriích. Domácích závodů mám okolo patnácti, pak mezinárodních asi okolo deseti.

Jak to stíháš se školou?

Dělám, co se dá, ale není to podle mých představ, ani podle představ rodičů.

Jsi mladá dáma, máš určitě i jiné zájmy než fleret? Jaké máš koníčky? Jaká tě baví hudba? Co ráda čteš?

Ráda bruslím. S hudbou je to dle nálady, jednou poslouchám hip-hop, 70. leta, dance, techno, punk rock, ska, regé a nepohrdnu ani Frankem Sinatrou. Můj oblíbený knižní žánr je fantasy.

Sleduješ i jiné sporty? Který se ti libí?

Tak líbí se mi skateboarding a snowboarding. Kdysi jsem jezdila na skejtu, teď se učím v zimě na snowboardu.

Máš nějaký svůj sportovní vzor?

Zatím ne, ještě jsem nikoho neobjevila.

Co bys chtěla v tomto sportu dokázat? Jaké máš cíle?

Ještě nevím. Ale chtěla bych to dotáhnout co nejdál, takže na olympiádu.

Přišly už na tebe někdy ty chvíle, kdy jsi chtěla s fleret skončit? Co tě přimělo se zase odhodlat bojovat?

Ještě naštěstí ne. Zatím mi všechno vychází.

Jaký budeš mít program přes prázdniny, když už máš po sezoně? Jak se těšíš na novou sezonu?

Hodlám relaxovat, chodit ven s kamarády a pomáhat mamce v práci.

Děkuji za tvé odpovědi a teď dáme prostor také rodičům.

Otec: Musel jsem se naučit respektovat klid při turnajích, který Klára vyžaduje a emoce si nechat až po soubojích. Nezřídka se stává, že sleduji souboj ze vzdálenosti 20 metrů a svoje připomínky sděluji pouze přes trenéra.

Matka: Máme svůj tajný rituál. Při zápase se nesmím ani náhodou zamračit. Pak je to negativní a za neúspěch můžu já.

Co obnáší mít doma dceru, která je mistryní ČR v šermu fleretem?

Otec: Těším se už na příští sezonu.

Matka:Užasné, matka je hrdá.

Rozumíte sportu, který Klára dělá?

Otec: Když už si myslím, že ano, tak se najde lidský faktor, co mé mínění přibrzdí.

Matka: Ne! Je to velice těžké pochopit.

Jezdíte na turnaje společně celá rodina nebo čekáte na Kláru doma?

Oba: Jezdíme společně.

Nebojíte se někdy, že Klárka přijde při závodech k úrazu?

Matka: To ani ne, ale je pravda, když vidím zlomený fleret, polije mě pot.

Musíte Klárku do tréninku nutit nebo je soutěživý typ od přírody?

Matka: Pokud se odveze na místo, tak ji vtáhne atmosféra, jinak dostat ji z postele je někdy problém.

Kolik stojí výstroj a vybavení pro fleret?

Otec: Dá se to srovnat s ligovým vybavením hokejisty. Maska a tři flerety dvanáct tisíc, špičková obuv přes čtyři tisíce, elektrická vesta dva a půl tisíce, rukavice, šňůry, je toho opravdu dost.

Kolik peněz stojí taková normální sezona se všemi turnaji doma i v zahraničí?

Otec: Odhaduji, že něco přes sto tisíc, ale nejbližší budoucnost se již jeví o dost dražší.

Matka: U mě je to energie, ne peníze.

Je zájem ze strany sponzorů, nebo si všechno hradíte sami?

Otec: Zatím hradíme větší část sami. Sponzoři se v žákovských kategoriích ještě dost špatně shánějí. Ale i přesto máme dobrou zkušenost s MÚ Krnov a jeho propagační i finanční podporou na některých vybraných turnajích spolu s oceněním Kláry za sportovce Krnova za rok 2006. Zatím hlavním sponzorem je firma ruských vlastníků Segezha z Úvalna, která již dvě sezony pomáhá podporovat zabezpečení špičkové výstroje a výzbroje. Pořádání turnajů v Opavě podporují i další úvalenské firmy, Stomil, Zahradnictví Šťastný a Jeřáby Hromada.

Jaká je úloha rodičů při tréninku nebo při závodech? Mluvíte s trenérem nebo Klárou a chybách, kterých se dopustila?

Oba: Pouze technické a cestovní zabezpečení. Všechny připomínky konzultujeme s trenéry, protože sami šermíři nejsme.

Jak lze skloubit vrcholový sport a vzdělávání?

Matka: Naštěstí jde Klára po prázdninách ještě do deváté třídy 1.ZŠ v Krnově. Takže to ještě v průměru zvládá. Sami jsme zvědavi, jak těžké to bude na střední škole.

Vidíte ve sportování Kláry budoucnost?

Oba: Její tajné přání je nominovat se na OH v roce 2016, tak pokud to bude možné, uděláme vše pro maximální podporu její sportovní kariéry. Ovšem jestli to nevzdá, záleží však většinou jen na ní. Apropó, mám pocit, že je vůbec prvním sportovním šermířem na Krnovsku, protože dosud jsem se o nikom jiném ani nedoslechl.

Co byste řekli jiným rodičům, kteří by přemýšleli o tom, že by jejich dítě mohlo dělat tento sport?

Oba: Je to sport bílý a čistý, praktikovaný pouze v halách a tělocvičnách. S náročností a systémem je nejvíce podobný tenisu. Záleží už jenom na individuálním přístupu, jestli se chce někdo ten sport jenom naučit a chodit pouze na tréninky, nebo šermovat závodně na úrovni republikových turnajů a nebo naplno objíždět mezinárodní turnaje a učit se vítězit i prohrávat v jiných zemích. Bez toho ovšem není možné se dostat nebo udržet na špičce ani v domácím žebříčku.

29.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka strojních zařízení NX. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov + Česká republika, Požadujeme:, , " SŠ/VŠ strojního zaměření, " Velmi dobrá znalost práce s 3D projektovým softwarem NX, Creo, SW …, " Zpracování a správa výkresové dokumentace dle požadavků zákazníka, " Zodpovědnost za výrobní dokumentaci a přípravu podkladů pro zadání do výroby, " Znalost AJ/NJ - úroveň B1, " Uživatelskou znalost práce na PC MS Office, " Min. 2 roky praxe v oboru, " Důraz kladen na flexibilitu a pružnost v rámci cestování za obchodními partnery po území ČR, Nabízíme: , " Trvalý pracovní poměr v zavedené společnosti s prvenstvím ve svém oboru, " Pestrost různorodých projektů na mezinárodní úrovni, " Zvyšování kvalifikace - rychlý kariérní postup, " Praktické využití a zdokonalování v AJ , " Zajímavé platové hodnocení, " Finančně atraktivní cestovné z místa bydliště, " Dovolená až 6 týdnů, " Nástup možný ihned, , V případě zájmu se hlásit na tel. č: 731 779 553 p. Moravec nebo na e - mail e.moravec@r-ing.cz, Z : 26.10.2018. Pracoviště: Ring beteiligungs gmbh, provozovna, Příkopy, č.p. 1162, 795 01 Rýmařov. Informace: Erik Moravec, +420 731 779 553. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní technik 120 Kč Zubní technici Zubní laborant - ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Mikulášská 27, vzdělání zubní laborant-ka nebo SŠ nebo zdravotnická škola nebo kurz instrumentářky, podmínkou zdravotní způsobilost, čistý trestní rejstřík, manuální zručnost, komunikativnost, znalost práce na PC, nástupní mzda: 120 Kč/hod., jednosměnný provoz, úvazek plný,, nástup od listopadu, KO: MUDr. Jan Palas, životopisy zasílejte na info@ortodonciekrnov.cz , Z : 22.10.2018. Pracoviště: Mudr. jan palas, Mikulášská, č.p. 2280, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Palas, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 79 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 79.2 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Květná 64, Jen pro OZP !, , Nabízíme:, - Práci vhodnou pro invalidní , - pouze odpolední směny , - víkendy + svátky volné, - výplata mzdy v pevných termínech a to na účet nebo složenkou, - zázemí stabilní a specializované firmy, - odměny dle vykonané práce, - příspěvky na lázně a rehabilitace, , , Požadujeme:, - čistý trestní rejstřík, - důslednost, spolehlivost, vstřícnost, , , , Zájemce žádáme o zaslání životopisu na e-mail: iveta.durisova@vkus-bustan.cz, nebo se hlaste na tel.č. 725 466 606 (recepce firmy), , Příspěvek na lázně a rehabilitace, příspěvek na rekreační pobyty dětí., Z : 5.11.2018. Pracoviště: Vkus-bustan s.r.o. - pracoviště bruntál, květná 64, Květná, č.p. 1457, 792 01 Bruntál 1. Informace: ., +420 725 466 606. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 120 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, TEPLO BRUNTÁL a. s. Šmilovského 659/6, 792 01 Bruntál přijme do trvalého pracovního poměru 2 pracovníky na pozici "Provozní zámečník", Náplň práce: údržba technologického zařízení kotelen a zařízení na výrobu tepla a teplé vody včetně údržby rozvodů, výměníkových a předávacích stanic., Požadujeme:, " dobrý zdravotní stav, " řidičský průkaz sk. B, " samostatnost a manuální zručnost, " svářečský průkaz výhodou, " držení pracovní pohotovosti, Nabízíme:, " trvalé zaměstnání ve stabilní společnosti, " jednosměnný provoz, pracovní úvazek snížený na 37,5 hodiny/týdně, " odpovídající platové ohodnocení, další navyšování podle schopností a dovedností zaměstnance, " vhodné i pro absolventy, " zajímavé benefity (např. 25 dnů dovolené, 13. mzda, příspěvek na penzijní a životní pojištění, příspěvek na dovolenou a další), Své nabídky spolu s kopií výučního listu zasílejte na výše uvedenou adresu k rukám paní Černínové (tel. 554 774 226), případně na e-mailovou adresu dana.cerninova@teplobr.cz. Nástup možný dle dohody., , Z : 6.11.2018. Pracoviště: Teplo bruntál a. s., Šmilovského, č.p. 659, 792 01 Bruntál 1. Informace: Dana Černínová, +420 554 774 226.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výběr kouče Milana Furika porazil na domácím trávníku nebezpečné Petřkovice 2:1.
21

Jiskra zabrala, porazila nebezpečné Petřkovice

Fanoušci Baníku Ostrava a Slezského FC Opava při derby. Ilustrační foto.
120

Napětí mezi chuligány Baníku a Opavy: Proč se tak nenávidí?

Baníkovci v Opavě: útoky proti zátarasům i bago s lahvačemi

Opavská redakce Deníku strávila s baníkovskými fanoušky většinu neděle. Nuda s nimi rozhodně nebyla. Nad myšlenkovými pochody některých jedinců ale zůstává rozum stát.

Krnov dokázal přestřílet Bohumín

Velice zajímavou zápletku mělo další utkání Krajské hokejové ligy mezi Bohumínem a Krnovem. Hosté nakonec zlomili zápas ve svůj prospěch ve třetí třetině a zvítězili 7:4.

Rýmařov zaspal začátek a dostal čtyřku

Loučení s podzimem dopadlo pro fotbalisty rýmařovské Jiskry špatně. Hosté na hřišti nebezpečné Kroměříže zaspali začátek a to jim zlomilo vaz. Prohráli 4:1.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT