„Jsme moc rádi, že zájem o náš závod narůstá. Letos se podařilo překonat rekord z před dvou let. Ten původní byl 188 závodníků. Pomohlo i počasí, které nám opravdu přálo,“ povídal spokojeně hlavní organizátor Radim Smažák z pořádajícího lyžařského oddílu Granitol Moravský Beroun.
Tradice stará jednatřicet let
Vůbec první ročník tohoto běhu se konal v roce 1980 pod názvem Běh do vrchu RA. Hlavním pořadatelem byl tehdy Svaz pro spolupráci s armádou (SVAZARM) a diplom vydával Závodní výbor ROH Granitol n.p..
Po delší odmlce obnovili tuto tradici právě členové lyžařského oddílů Granitol v čele s Radimem Smažákem, a tak mohla v roce 1999 začít novodobá podoba běhu do vrchu. Na vzdálenosti 190m a převýšení 35m si každý ze závodníků může otestovat svou kondici. Zatím nejlepší čas závodu 37,85 v je z roku 2008.
Mezinárodní účast
Tradiční běžecké klání přitáhlo sportovce nejen z Bruntálska a Krnovska, ale také samozřejmě Olomoucka. Navíc přijela jedenáctičlenná reprezentace z partnerského polského města Bieruń. „V minulosti už se závodu účastnili také běžci z Finska, Anglie nebo dokonce z Japonska, letos přijeli právě naší přátelé z Bieruně,“ objasnil mezinárodní účast hlavní pořadatel.
Soutěžilo se v šestnácti tradičních kategoriích podle věku a pohlaví. Navíc pořadatelé připravili i speciální kategorie, například mezinárodní běh nebo běh smíšených párů.
Vítězem David Smažák
Absolutní traťový rekord překonán nebyl, přesto byla početná divácká kulisa svědkem obdivuhodných výkonů. Celkové vítězství si vybojoval časem 38,59 vteřin domácí závodník devatenáctiletý David Smažák. Věkem ještě junior vyhrál současně i svou věkovou kategorii. Byly také překonány dva rekordy.
V kategorii žen nad čtyřicet let se o to zasloužila Libuše Machalická (ročník narození 1964) časem 1:08,85. Překonala tak dosavadní nejrychlejší čas z roku 2009. Také v nejstarší kategorii mužů padl nový rekord. Jeho autorem se stal Jaroslav Hofman s časem 1:07,97. Tento běžec narozený v roce 1948 byl také nejstarším účastníkem letošního ročníku Hášova běhu.
Jeho protipólem, tedy nejmladším soutěžícím, byla dvouletá Diana Hojgrová, která startovala v kategorii předžaček.
Letošní celkový vítěz, domácí běžec z Moravského Berouna David Smažák na trati.
Nepostradatelný tým organizátorů
Výbornou práci při letošním ročníku odvedli organizátoři a pořadatelé. „Všichni závodníci obdrželi při prezentaci drobné suvenýry a pozornosti. K tomu dostali i pamětní list,“ uvedl Radim Smažák, sám také aktivní účastník závodu.
Právě s výrobou pamětního listu se pořadatelé opravdu vytáhli. „Každý účastník dostal číslo a s ním se hned vyfotil. Během závodů jsme pak každému vyrobili pamětní list účastníka s jeho vlastní fotografií,“ právem se pochlubil šéf pořadatelů.
Cena Pavla Chlupa
V rámci závodů byla také předána tradiční Cena Pavla Chlupa za největší přínos a podporu sportu v Moravském Berouně za loňský rok. „Vždy se uděluje dvěma lidem a letos si ji odnesli Jaroslav Hnila, který pro podporu sportu u nás ve městě dělá opravdu hodně, stejně tak druhý oceněný, bývalý starosta Tomáš Feranec,“ jmenoval oba oceněné Smažák.
Celkově se letošní ročník Hášova běhu neuvěřitelně vydařil. Spokojení byli jak závodníci, tak i diváci a pořadatelé. Je to krásný svátek sportu. Sejde se hodně lidí, fandí se, popovídá, je to úžasné setkání,“ říkal spokojeně Radim Smažák a pokračoval: „Samozřejmě bez obětavého týmu organizátorů a jistojistě také četných sponzorů by takový podnik nešel zvládnout.
Tím bych jim chtěl samozřejmě velice moc poděkovat,“ zdůraznil hlavní organizátor.
Odkud přišel Háša?
A odkud vlasně přišel název Hášův běh? Radim Smažák s odpovědí ani chvilku neváhal: „Háša je moje přezdívka. Navíc před pár lety jsem měl psa Hášu, kterého jsem pojmenoval právě podle té přezdívky. Tak proto Hášův běh,“ usmál se na závěr Smažák.
Další informace včetně podrobné výsledkové listiny najdete na webu www.sportmb.com/behvrch.