Krásné počasí, dostatek sněhu a výborně upravené tratě, ideální počasí pro běžecké lyžování. A právě v těchto podmínkách se v něděli uskutečnil jednačtyřicátý ročník Hutnické vločky. V rámci tohoto tradičního závodu se jel také Krajský přebor Moravskoslezského kraje.

„Bohužel u nás v Břidličné byly špatné sněhové podmínky, tak jsme museli závod přesunout jinam,“ uvedl ředitel závodu Tomáš Lysík z pořádajícího oddílu TJ Kovohutě Břidličná. Náhradní místo však pořadatelé našli lehce. Využili běžeckého areálu v Nové Vsi, který patří klubu SKP Olomouc. „Tam byly podmínky přímo ideální,“ pochvaloval si Tomáš Lysík a pokračoval: „I když bylo v neděli docela teplo, měli jsme s přípravou závodu trošku těžší práci, ale nakonec se nám podařilo uspořádat akci na velice vysoké úrovni,“ dodal Lysík.

Samotného závodu se nakonec zúčastnilo sto deset závodníků nejen z České republiky, ale také ze sousedního Polska. Tím se stal tento ročník Hutnické vločky historicky prvním s mezinárodní účastí. Sjeli se závodníci z Moravskoslezského a Olomockého kraje. Ale zdejší tratě si přijeli vyzkoušet i běžci z Brna. Celkem dvanáct českých klubů vyslalo své zástupce.

Dvaašedesátiletý rozdíl mezi soutěžícími

Závodilo se v jedenácti kategoriích. Nejstaršího a nejmladšího účastníka dělilo šedesát dva let. Nejmladšími účastníky byly děti ročníku narození 2007, nejstarší pak ročníku 1945. Závod se jel klasickou technikou. V jednotlivých kategoriích pak probíhaly úporné boje o vítěze Hutnické vločky i o tituly krajských přeborníků.

„Velmi milým překvapením byla právě vysoká účást v nejmladší kategorii benjamínků, kde se závodu zúčastnilo celkem patnáct závodníků ročníků narození 2003 a mladší. To dává naději pokračování dobré tradice klasického lyžování v Moravskoslezském kraji,“ usmíval se ředitel závodu Tomáš Lysík.

V nejsledovanější společné kategorii mužů a juniorů si vítězství odnesl Vladimír Hlobil z Univerzity Brno, krajským přeborníkem se stal v cíli druhý Radek Peňáz ze Sportovního klubu při gymnáziu Vrbno pod Pradědem. Bronzový stupínek vybojoval Jaroslav Thomas z Moravského Berouna.

V kategorii žen a juniorek patřila první tři místa reprezentantkám Fortex ski klubu Moravský Beroun v pořadí Květa Volkmanová, Radka Štibnarová, Libuše Machalická. Bohužel se závodů nezúčastnila žádná zástupkyně našeho kraje, takže v této kategorii se titul krajského přeborníka nevyhlašoval. Ze závodníků pořádajícího oddílu Kovohutě Břidličná se na stupně vítězů dostala jen starší dorostenka Andrea Kováčová, která skončila druhá.

„Závod se nadmíru vydařil. Všichni účastníci si pochvalovali připravenost tratí a vůbec celou organizaci. Samozřejmě bychom to nezvládli bez místních sponzorů a také partnerů akce. Chci poděkovat hlavně klubu SKP Olomouc za zapůjčení areálu a také biatlonistům z Břidličné za pomoc při organizaci,“ poděkoval na závěr Tomáš Lysík a dodal: „Už se všichni těšíme na příští ročník.“

PAVEL HABRAM