Sobotu 4. června 2011 si každý fanoušek a také hráč krnovské házené bude navždy pamatovat. V tento den odehráli házenkáři Krnova poslední domácí utkání, ne letos, ale patrně navždy.

A soupeř přijel k tak významnému utkání opravdu kvalitní, druhý celek tabulky Moravskoslezské ligy a velký kandidát na postup Suchdol nad Odrou. Před samotným střetnutím se všichni zúčastnění, tedy domácí i hostující hráči, rozhodčí, funkcionáři i fanoušci sešli v areálu městského stadionu ve smutečním průvodu, který symbolicky ukončoval sedmačtyřicetiletou existenci házené v Krnově.

Předseda oddílu Alois Balner ve svém projevu vyzvedl obětavou práci všech dobrovolníků, hráčů i sponzorů. Vyjádřil se také k nucenému konci házené. „Svou činnost ukončil velmi aktivní a úspěšný oddíl a to nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí. Bohužel už je to minulost, ale křivda se nedá jen tak zapomenout,“ vyjádřil své pocity předseda klubu.

Samotné utkání nabídlo velice kvalitní podívanou ve skvělé atmosféře. S házenkáři se totiž přišel rozloučit početný dav fanoušků. Ti hnali domácí k maximálnímu nasazení. Krnované dlouho drželi se soupeřem krok. Bohužel k jejich škodě, velice často zahazovali vyložené šance, hlavně po střelách mladých křídel. V poločase domácí prohrávali 9:13.

Ve druhé půli se s výsledkem stále snažili něco udělat. Drali se do útoku, ale hostující hráči prokázali větší zkušenost a hlavně herní vyzrálost. Přesto konečná porážka Krnova 19:26 není pro domácí v žádném případě ostudou.

„S předvedenou hrou jsem velmi spokojen. Vždyť při teplotě skoro čtyřicet stupňů na hrací ploše odvedly oba celky maximum. Škoda jen našich neproměněných šancí, ty rozhodly o vítězství hostů,“ uvedl k utkání trenér Alois Balner a pokračoval: „Byl jsem nesmírně překvapen, kolik fanoušků se s námi přišlo rozloučit a po celý zápas nám vyjadřovali své sympatie.“

„Škoda, že tu atmosféru neviděl nikdo z radnice,“ vyjádřil se fanoušek domácích, který si nepřál být jmenován.

Rozloučení se zúčastnilo i mnoho bývalých hráčů, kteří v Krnově vyrostli. K úplně poslednímu utkání zajíždí krnovští házenkáři 11. června do Klimkovic. „Tím uzavřeme velmi bohatou a úspěšnou cestu házenkářského oddílu, který je jediným zástupcem okresu Bruntál,“ konstatoval na závěr Balner.

Krnov – Suchdol nad Odrou 19:26 (9:13)

Branky Krnova: Bartoníček 7, Adámek 4, Rathai 2, Zlomek 2, Milko 2, Sluka 1, Rabinský 1

Krnov: Lukáš Dorazil – Josef Bartoníček (nejlepší střelec soutěže), Jaroslav Milko, Pavel Sluka, Jiří Rabinský, Roman Vrbas, Dalibor Zlomek, Lukáš Polášek, Tomáš Zdráhal, Petr Fojtík, Bohuslav Pučan, Patrik Rathai, trenér Alois Balner.

Kvůli studijním a pracovním povinnostem chyběli Lukáš Daněk a Erik Markovič.

Balner: Konec házené je hodně smutný

Krnov – Konec házené v Krnově rozvířil nejen sportovní vody ve městě. Po dlouhých letech, kdy byly tenisové kurty v areálu městského stadionu v péči oddílu házené, pro který kurty zabezpečovaly peníze na provoz, se město Krnov rozhodlo už nadále neprodloužit házenkářům smlouvu. Obálkovou metodou pak přiřklo tenisové kurty jinému nájemci.

Co si o tom všem myslí předseda oddílu házené Alois Balner?

„Sokol i TJ se tohoto sportovního areálu zřekly ve prospěch města, protože neměli šanci na nějaké větší dotace. Z druhé stránky je dobré, že město zastřešuje celý provoz areálu. Důležité však je, jakým způsobem to bude fungovat pro širokou veřejnost. Mám takový pocit, že místo toho, že by to tady více vzkvétalo, tak to buď ustrnulo, nebo ta úrověň jde dolů. Nedivím se tomu. Finančních prostředků není mnoho, víme že spoustu financí město nedostane nebo nedostává a to ovlivňuje i obnovu zařízení ve sportovním areálu,“ řekl na úvod Balner.

Oddíl házené má své sídlo v budově sokolovny a obhospodařoval tenisové kurty. Kurty vydělávaly zhruba 80 tisíc korun ročně. „Z toho jsme financovali činnost házenkářského oddílu,“ objasnil předseda.

V lednu došlo k jednání, kdy Technické služby Krnov uzavíraly se Sokolem novou smlouvu na pronájem kurtů. Bohužel nakonec k podpisu nedošlo. „Do té doby jsem se do jednání nezapojoval a jen se staral o chod házené. Ale potom jsme vypracovávali podklady pro sportovní komisi města i pro objasnění věcí na správě majetku města o činnosti oddílu a jeho aktivitách. Bohužel jsme nebyli nikým vyslyšeni,“ krčil rameny dlouholetý krnovský hráč a trenér.

A pak už došlo ke zmíněné obálkové metodě. „Pokládám ji mírně řečeno za nedobrou. Takhle se přece o bytí a nebytí sportovních klubů nerozhoduje, jenomže to si nejspíše radní neuvědomili,“ povídal smutně Alois Balner a pokračoval: „Došlo k tomu, že cena za pronájem kurtů se zvedla dost vysoko. Ta částka může být pro toho, kdo se teď bude o tenisové kurty starat, řekněme problémová.“

Předseda házené vidí za tímto jednáním dvě věci: „V prvé řadě je to závist, že oddíl funguje. Slyšel jsem i, že já jako předseda oddílu a správce kurtů se na tom obohacuji. A druhou věcí je neznalost problematiky činnosti oddílu v areálu stadionu ze strany města. A pak z toho vyšel výsledek, jaký vyšel,“ kostatoval někdejší hráč Dukly Martin.

Financování sportovního klubu na krajské nebo okresní úrovni není vůbec jednoduchá věc. Část peněz přinesou do klubu sponzoři. U krnovských házenkářů to byli hlavně lidé s házenou spjatí.

„Od roku 1991 jsme si vybudovali určité množství sponzorů, kteří naši činnost zabezpečovali. Měli jsme základ a zbytek tvořily příjmy z kurtů. Pak samozřejmě klubové příspěvky, které postupně narůstají. Kdyby kurty zůstaly v péči oddílu, tak házenkáři by hráli nejen mužskou soutěž, ale přišli by i mládežnické kategorie,“ objasnil sponzoring klubu jeho šéf.

Házenkáři v Krnově měli plán mládežnických kategorií rozpracovaný. Bohužel tato situace jim jej zhatila. „Český svaz házené připravil projekt Házená pro všechny. Ten projekt jsme měli rozpracovaný, ale nevěděli jsme, co s námi bude. Tak jsme do toho zatím nešli. Ale projekt byl připravený. Od nové sezony bylo v plánu mládež začít znovu budovat, ovšem za předpokladu, že zůstaneme na kurtech. Měli jsme připraveny i trenéry, kteří by to vedli,“ osvětlil rozvoj mládeže Balner.

Dlouholetému trenérovi se vůbec nelíbí, jakým způsobem se v dnešní době mládežnický sport dělá. „U mládeže působím dvacet let, ale posledních pět let je opravdu bolestivých. Vidím, jak mládež po odpolednech a večerech jen zahálí. S tím se pojí alkohol, cigarety a posléze i drogy. Společne s panem Bednaříkem nám prošla rukama hezká řádka mladých sportovců, ale co vidím teď, z toho mi je opravdu smutno. Mládež je lenivá, jen sedí u počítače. Ovšem pokud to všechno zůstane pouze na komerční bázi, situace se nezmění. Většina rodin si sport dítěte nemůže dovolit a dochází k obrovskému odlivu mládeže od sportu.“

Alois Balner pověděl i další smutnou skutečnost: „Pak musí vznikat protidrogová centra, na které stát, město a všichni občané musí samozřejmě platit. Proč bychom my nemohli investovat do mládeže? Tím se odbourá spousta těchhle nežádoucích věcí. Neříkám, že to je jednoduché, ale myslím, že to je jediná cesta, jak se z toho postupně dostat. Pokud nebudou obětavci a dobrovolníci, což je dneska složité, tak bohužel tahle mladá generace půjde úplně špatným směrem.“

A jak vlastně skončí poslední házenkářský oddíl v bruntálském regionu? „Jednali jsme už s některými oddíly v Moravskoslezské lize, mají zájem o některé naše hráče. Tak v červnu a červenci proběhnou jednání, takže hráči půjdou tam. Máme dost vysokoškoláků, kteří budou v házené pokračovat na vysokých školách. Bohužel zbytek asi bude hledat cesty, kde se uchytí,“ uzavřel smutné povídání předseda zanikajících krnovských házenkářů Alois Balner.

Starostka Krnova: Bylo to bolestné rozhodování

Krnov - Začalo to tím, že celý areál lehkoatletického stadionu a sokolovny letos přešel do správy Technických služeb. „Výhodou Technických služeb je to, že své lidi a svou techniku může podle potřeby využít také na fotbalovém stadionu a navíc do údržby může zapojit lidi, kteří vykonávají pro město veřejnou službu. Letos mají areál stadionu ve správě prvním rokem,“ uvedla starostka Alena Krušinová.

Protože ale Technické služby nemají zkušenosti s provozem kurtů, nabídli jejich provoz dalším subjektům. Rada se seznámila s podnikatelskými záměry házené a TJ, a došla k závěru, že jsou téměř rovnocenné, a tak se rozhodla pro obálkovou metodu. Minimální cena ročního pronájmu oplocených kurtů byla stanovena na minimálně 50 tisíc korun. Součástí pronájmu kurtů jsou i dvě vytápěné místnosti v budově Sokolovny, které slouží jako klubovna a šatna. Pronájem na dobu určitou od července do konce roku 2012.

Podle starostky rada zvažovala i to, že házenou v Krnově hrají necelé dvě desítky mužů, takže zdaleka nemá tak početnou základnu jako TJ, která má také mládežnický sport. Jinak ale byly v očích rady oba zájemci naprosto rovnocennými uchazeči.

„Neznám přesně historii provozu kurtů, ale házenkáři i TJ mají dostatečné zkušenosti s jejich provozem. U obou uchazečů by kurty byly v dobrých rukou. Bohužel jsme nemohli dát jeden kurt jednomu a druhý druhému. Mezi dvěma rovnocennými uchazeči proběhlo transparentní rozhodování standardní obálkovou metodou, protože jsme neměli jinou možnost. Bylo to bolestivé rozhodování, asi jako když máte upřednostnit jedno ze dvou dětí. Byli jsme si vědomi, že ať rozhodneme jakkoliv, vždy tím někoho naštveme.“

Podle starostky je město připraveno házené pomoct. „Sportovní komise počítala s tím, že házená v Krnově nesmí zaniknout. Na její doporučení jsme při dělení grantů letos ponechali rezervu na případnou podporu házené, pokud se jim nepodaří sehnat peníze jinde. Rozhodně si nikdo z nás nepřeje konec oddílu házené v Krnově. (frk)