Lukáši, poslední půlrok jsi měl docela hektický. Co ti z něj utkvělo v hlavě?

Tak jednoznačně to byla příprava na mistrovské závody a poté splnění limitu na olympiádu.Kamjsem přišel, tam seměvšichni ptali, zda na ni pojedu anebo ne. Samozřejmě, že jsem říkal, že pro to udělám maximum, ale všem jsem říkal to samé, co v rozhovoru pro váš Deník. Jedná se o myšlenku, že nejde o život nýbrž sport.

Jak jsi trénoval?

Stejně jako většinu dní v roce mám dvoufázové tréninky. Plavání mě však neživí. Je to spíše takový životní styl a proto studuji a podnikám. Takže jsem se věnoval i jiným činnostem.

Tvým věčným rivalem je plavec Verner. Jaký s ním máš vztah?

Nemůžu říct, že jsme nejlepší přátelé, ale na závodech se potkáváme již několik let, takže jsme kamarádi a známe se dobře. Samozřejmě při závodech vévodí našemu kamarádství odvěká rivalita. Loni jsem ho sesadil z trůnu nejrychlejšího sprintera. Letos mi to vrátil on. Dokázal skvěle načasovat formu a nominoval se na olympiádu v čase nových českých rekordů.

Takže chceš říct, že je o tolik lepší než ty?

Nevím, o kolik je lepší, ale rozhodně jeho výsledky lepší jsou. Samozřejmě, že velkou roli hrají zkušenosti. Verner je o čtyři roky starší a nominaci na olympiádu si v každém případě zasloužil. Takže mu start v Pekingu upřímně přeji. Rozdíl máme také v přípravě, protože já na rozdíl od něj podnikám a studuji.

Nepřemýšlel jsi, že skončíš s plaváním?

irko, tuhle otázku jsem čekal. A řeknu pravdu. Po tom, co jsem dohmátl na hraně osobního maxima a olympijský limit mi unikl o pár desetin, tak jsem chtěl se vším praštit. Potom, co jsem vylezl z bazénu jsem si uvědomil, že mám skvělou formu. A na vrcholu by se končit nemělo. Protože mě plavání strašně moc baví a mám ho rád, tak se závoděním končit nehodlám. Uvidíme za pár let. Teď ten čas ještě nenastal. Svými výsledky také vracím podporu společnosti Viktoria Volksbanken a městu Krnovu.

Co tě čeká v těchto dnech?

Nevím. Asi si udělám měsíční prázdniny, při nichž se budu udržovat v kondici a pak začnu opět trénovat.

No a myslíš, že další olympiáda je nereálnou myšlenkou?

Nechci předjímat, ale možná, že by to za čtyři roky vyjít mohlo. Uvidíme. Důležité je, že mě plavání baví. Nechci se upínat jen na myšlenku olympiády, která je sice nádherná, ale rozhodně není pro mě tím nejdůležitějším.

Budeš sledovat letošní olympiádu v televizi?

Samozřejmě, že když budu mít čas, tak budu fandit všem našim sportovcům.Mimo plavání se těším na desetiboj. Jsem zvědav zda Roman Šebrle obhájí zlatou medaili.

Kolik si myslíš, že naši sportovci přivezou medailí?

Vrcholový sport jde strašně rychle kupředu. Takže všechny výsledné časy jsou neuvěřitelné. Neodvážím se říci, jak budou naši sportovci celkově úspěšní. Letošní výprava na hry bude menší než v minulosti. Přesto věřím, že sedm medailí to bude. Přál bych si aby jich bylo alespoň patnáct. Vím, že tam jsou sportovci, co na medaili mají. Ale před tak velkým závodem záleží i na tom, jak dobře se vyspíte.

Děkuji za rozhovor a za celou redakci Deníku ti přeji úspěch nejen v plavecké dráze, ale též v životě.