Republikový šampionát se létá ve třech třídách podle výkonnosti větroňů, Klub, Kombi 15 a Kombi Open. Reprezentant krnovského plachtění soutěží právě ve třídě Klub. „Rozdíl je ve výkonnosti přepočítané na určitý koeficient. Je to větroň s rozpětím patnáct metrů," vysvětloval čerstvý medailista.

Kdo si myslí, že pilot sedne do letadla, uletí určitou vzdálenost a má hotovo, tak se bude šeredně mýlit.

„Nejprve se musíte na republiku vůbec dostat. To znamená, že musíte být v žebříčku do padesátého místa v ČR," objasnil Ondřej Bordovský a pokračoval: „Samotné mistrovství je pak nominačním závodem pro reprezentaci. Tam se dostane dvacet plachtařů.

Pak samozřejmě létá na státní technice a zúčastňuje se mistrovství světa a Evropy."

Samotný republikový šampionát je velice náročná soutěž. Je to závod, který trvá čtrnáct dní. „Během těch čtrnácti dnů vždycky rozhodčí vyhlásí, že je letové počasí, tak sestavíte letadlo a jdete na start. V podstatě se létá vždycky, když to jen trochu jde.

A v tom čtrnáctidenním časovém období se snažíte absolvovat co nejvíce letů, abyste získali co nejvíce bodů," vysvětloval systém mistrovské soutěže krnovský letec.

Ondřej Bordovský přistává se svým větroněm. „Jsme takoví tiší blázni. Trávíme ve vzduchu i sedm hodin v kuse,“ smál se krnovský plachtař.

Plachtaři musí absolvovat dvě různé letecké disciplíny. První z nich je let „Přes určené prostory". „To letíte po trase, kde máte určené oblasti nebo body, přes které musíte proletět. Letíte třeba tři hodiny a musíte zvládnout co nejvíce kilometrů. Rozhoduje tedy vzdálenost," popisoval Ondřej Bordovský.

Druhou disciplínou pak je „Rychlostní úloha". „Zase máte trať, kde musíte oblétnout určité body. A kdo je nejdříve v cíli vyhrává, rozhodující je nejvyšší průměrná rychlost," vysvětloval úspěšný pilot a dodával: „Na palubě máme přístroje, které všechno zaznamenávají, a pak se to dá jen vyhodnotit do počítače a přepočítá na body."

Letošní bronz z mistrovství republiky je jedním z největších úspěchů Ondřeje Bordovského, ale není jediný. V roce 2013 vyhrál prestižní závod ve Zbraslavicích a v roce 2009 zase mistrovství ČR regionů tentokrát ve třídě Kombi Open.

Úspěchy sbírá krnovský plachtař i v zahraničí, hlavně na SSC ve slovenské Prievidzi. Tam vybojoval letos třetí a loni dokonce druhé místo. „To je hodně prestižní pohárová soutěž s mezinárodní účastí. V každé třídě tam je přes šedesát lidí a kvalita je neuvěřitelně vysoká.

Je super, když se můžete poměřit třeba se Švédy, Němci, Rakušany, Maďary, prostě se špičkou," povídal Ondřej Bordovský.

Krnovský plachtař už brázdí vzduch šestnáctou sezonu. „Veřejnost o nás moc neví, jsme takoví tiší blázni. Pro většinu lidí není zajímavé, když létáme někde v oblacích a sedíme v letadle třeba sedm hodin," smál se Bordovský.

Létání je velice náročný sport. „Hodně důležitá je fyzička a samozřejmě psychická připravenost člověka. A pak samozřejmě i znalost počasí," dodával krnovský letec.