Nechtěl se vymlouvat na nepřítomnost velké haly, byť i její absence se podepsala pod umístění florbalových juniorek. Trenér Mikuláš Peths bilancoval letošní sezonu jako více méně nepovedenou. Jak řekl v rozhovoru, konečná osmá pozice podle něj neodpovídá možnostem a kvalitě týmu.

V posledním turnaji jste se vyhoupli na osmou příčku. Jste spokojený?
Pokud mám hodnotit pouze poslední turnaj, tak ano. V rámci celé sezony je však osmá příčka neúspěchem.

Nicméně jaká to z pohledu trenéra byla sezona? Projevily se časté migrace v sestavě?
Tato sezona byla pro nás velmi komplikovaná. Před jejím začátkem odešly čtyři zkušené hráčky, které s týmem byly od jeho počátků. Nahradily je mladé hráčky, které zatím nemají zdaleka tolik zkušeností. Zkušenější hráčky, které v týmu zůstaly, se potýkaly s problémy mimo hřiště, neboť již studují na vysokých školách, případně v maturitních ročnících. To se samozřejmě projevilo na jejich tréninkové vytíženosti a tím na výkonech celého družstva. Několik utkání jsme dokonce odehráli v malém počtu, přestože základna je poměrně široká. Důvodem byla i četná zranění. Věřil jsem, že se nám přes všechny potíže podaří udržet střed tabulky, to jsme však nesplnili. Klíčové v tomto byly čtyři nepovedené zápasy s Frýdkem-Místkem a Olomoucí. Nepomohly nám tak ani body proti silným celkům z předních příček.

Proč se letos Orce nedařilo? Mohou za to odchody některých hráček do kádru žen?
Jak jsem již uváděl v předešlém rozhovoru, největší podíl na tom mají neustále odchody zkušenějších hráček a příchody nováčků. Přestože již máme vznikající družstvo žákyň, stále platí, že své hráčky vychováváme přímo v kategorii juniorek. Rozdíly mezi úplnými začátečnicemi a hráčkami působícími v ligových soutěžích několik let je velký. Uškodila nám také častá absence starších hráček z mimo sportovních důvodů, jak jsem již zmiňoval.

Dost omílaná je absence haly, nicméně jak toto platí pro juniorky?
Stejně jako pro jiná družstva. V malé tělocvičně nejsme schopni natrénovat některé herní dovednosti. Rozdíl oproti velké hale je značný. V loňské sezoně tento problém zmírnil alespoň fakt, že jsme mohli trénovat v tělocvičně s regulérními mantinely, to byl velký přínos. Bohužel v této sezoně to již nebylo možné. Přesto platí, že velká hala není vším a trpěli jsme i nedostatky v individuálních dovednostech, které natrénovat můžeme. Ale u nových hráček je to samozřejmě běh na dlouhou trať, navíc některé z nich jsou velmi mladé a s florbalem teprve začínají.

Na poklesu herních výkonů se zřejmě podepsal i odchod Lucie Lustigové, že?
Ano, Lucie je jednou z hráček, kterou jsme postrádali nejvíce. Byla velkou oporou zadních řad díky svému obrovskému nasazení a přehledu. Dokáže vybojovat spoustu míčů a přesně je rozdat spoluhráčkám. Svým výkonem navíc umí strhnout ostatní.

Do týmu se postupně zapracovaly nové hráčky, znamená to předpoklad pro lepší výsledky v příští sezoně?
Bohužel oslabení po tomto ročníku bude ještě citelnější, než tomu bylo v minulém. Může nás však těšit, že potenciál odchozích využije ve větší míře družstvo žen a jeho výkony by tak měly mít vzestupnou tendenci. My sami bychom potřebovali ještě o pár hráček svůj kádr posílit.

A jak se nové hráčky vyprofilovaly?
Všechny hráčky, které začaly v průběhu sezony, vykazují velké pokroky. Věřím, že při řádné účasti na trénincích se budou nadále zlepšovat a plnohodnotně nahradí odchozí florbalistky. Samozřejmě to však není možné „přes noc“ a může se to více projevit spíše až v sezóně další.

Nová sezona začíná až za téměř půl roku. Už spřádáte plány plány pro nadcházející měsíce?
To je jednoduché. Trénovat, trénovat, trénovat. To platí nejen pro průběžné tréninky v týdnu, ale čeká nás také několik přípravných turnajů a soustředění. Do začátku nové sezony je skutečně velmi daleko a chceme daný čas využít maximálně efektivně.