Do cílové rovinky rakouského maratonu Salzkammergut Trophy dorazil cyklista Ondřej Fojtík jako vítěz, ale zlatou medaili přenechal svému soupeři, kterého poslali pořadatelé špatným směrem. Český klub fair play mu za to udělil cenu za rok 2013.

Souboj na trati

Cyklistický ultramaratonec Ondřej Fojtík pochází z Krnova. Vloni v Salzkammergut Trophy v Rakousku se v polovině závodu probojoval do čela pelotonu společně s Portugalcem Pintou a na trati se mezi nimi odehrával napínavý souboj. Až na posledních kilometrech se podařilo Pintovi získat náskok a vypadalo to, že si jede pro jisté vítězství. Portugalce ale štěstí opustilo v okamžiku, kdy odpadla doprovodná motorka organizátorů kvůli technickému defektu.

Člověk, který posílal závodníky do dalšího okruhu, neviděl v čele motorku, a tak si neuvědomil, že Portugalec Pinto jede jako první. Omylem pak poslal Portugalce společně s ostatními na další okruh. Tato událost, kdy Portugalce na křižovatce organizátor omylem poslal špatným směrem, se odehrála asi čtyři kilometry před cílem.

V tomto okamžiku měl Pinto před Fojtíkem náskok zhruba čtyři minuty. Za normálních okolností by si Portugalec Pinto pohodlně dojel do cíle pro vítězství, ale obrovská smůla a nešťastný omyl způsobily, že do cíle dojel jako první Ondřej Fojtík.

Když se Fojtík dozvěděl, co se stalo jeho portugalskému soupeři, uvědomil si, že z tak náhodného vítězství nemůže mít upřímnou radost. Úžasným fair play gestem přenechal vítězství Pintovi, který přijel až deset minut za ním.

„Já jsem to tam znal, tak jsem se nenechal zviklat pořadatelem a jel rovnou do cíle, kde jsem způsobil zmatek, protože jsem dorazil bez motorky a každý očekával Portugalce. Byl jsem najednou ve stresu, jestli jsem to nepodělal já," líčil Ondřej Fojtík novinářům své rozporuplné pocity v cíli závodu.

Pinta dorazil do cíle asi deset minut po Fojtíkovi a byl podle svědků vytočený nadoraz. Uklidnil se teprve, když zjistil, že Fojtík se po diskusi s vedením závodu svého vítězství vzdal, takže vlastně už není co řešit. Tato událost neunikla ani Českému klubu fair play, když před měsícem oceňoval mimořádné projevy sportovního chování za rok 2013.

Ondřej Fojtík

Překonal duny Sahary

Přední český biker Ondřej Fojtík se sice narodil v Krnově a rád se sem vrací například na závody na Cvilíně, ale jinak obléká dres kuřimského klubu X-Sports Cannondale.

V něm minulý týden ovládl Titan Desert, který vede napříč marockou pouští. Fojtík přejel duny Sahary nejrychleji. V extrémních teplotách blížících se padesáti stupňům Celsia a při enormním vyčerpání už zažil přelud známý jako fata morgána.

„Šlo o nejtěžší ročník, který jsem jel, vždyť jej vzdalo snad sto padesát lidí. Konkurence byla strašně silná, i proto mě výsledek překvapil," přiznal sedmatřicetiletý Fojtík. Před čtyřmi lety skončil třetí, loni druhý. Letos s triumfem moc nepočítal, v září totiž ukončil profesionální kariéru, pracuje v Brně v makléřské firmě a trénuje tak třetinu toho, co předtím.

„Letos jsem se aspoň tolik nestresoval," tvrdí krnovský rodák, který překonává sebe i soupeře. Pro jedny blázen, pro druhé frajer.

Devátý ročník Titan Desert zavedl jezdce v šesti etapách od úpatí pohoří Atlas až do alžírské části Sahary a písečných dun Erg Chebbi, dosahujících výšky až 150 metrů. „Písečné úseky závod rozhodují, když v nich někdo odskočí, na větru už se nedá dojet. V přejíždění dun naštěstí patřím k nejlepším závodníkům, protože trénuji v zimě na sněhu," popisuje Fojtík, který se ujal vedení v předposlední etapě.

I když jej na Sahaře neohrožují nebezpečná zvířata jako třeba v Austrálii, nebezpečí ve vyprahlé poušti číhá. „Jak člověk jede sám, cítí se opravdu malý před silnou přírodou. Když chvílí nevíte, kudy jedete, přejete si, aby šlo o správný směr. Vrátit se byť jen čtyři kilometry a hledat cestu může být problém.

Dostaví se dehydratace, vyčerpání, před sluncem se není kam schovat a přicházejí fata morgány," popsal Fojtík jaké výzvy ho na cyklistických ultramaratonech lákají.

Ondřej Fojtík Narozen:1. března 1977 v Krnově (37 let)
Klub: X-Sports Cannondale
Předchozí angažmá: OK Bag Blansko, Favorit Brno, Merida Team Brno, Toyota Dolák
Největší úspěchy: historicky první český jezdec, který zvítězil na extrémních etapových závodech Crocodile Trophy v Austrálii, Iron Bike v Itálii a Titan Desert Trophy v Maroku, vítěz Salzkammergut Trophy v Rakousku, 4× vítěz Bikemaratonu Drásal.