Tokijská medailová sbírka české výpravy z roku 2021 činí čtyři zlaté, čtyři stříbrné a tři bronzové cenné kovy. Na předchozích hrách se však sportovci nemuseli vypořádávat s tlakem diváckého publika, jelikož do průběhu celé akce výrazně promluvila koronavirová pandemie. Pro některé skličující, pro jiné naopak osvobozující.
Fotogalerie: Česká olympijská kolekce pro OH v Paříži 2024
Letos je ale jisté, že se do Paříže a okolí přiženou miliony návštěvníků z celého světa. Největší globální událost ve světě sportu vypukne už 26. července a její program potrvá do 11. srpna. Ten zahrnuje celkem 329 disciplín ve 32 sportech. V pořadí XXXIII. letní olympijské hry bude hostit proslulá francouzská metropole již potřetí v historii. Předtím se zde pět kruhů představilo přesně před 100 lety v roce 1924 a ještě předtím v kulatém roce 1900.
Martin Fuksa
close info Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Kanoista Martin Fuksa je podvanácté mistrem Evropy
Trojnásobný světový šampion a rovnou dvanáctinásobný mistr Evropy v rychlostní kanoistice. Což už o něčem svědčí. Na předešlých hrách v Tokiu ovšem skončil na kilometrové trati pátý, čímž tak zopakoval výsledek z LOH 2016 v Riu. Doma má stříbro a bronz z Evropských her v ázerbajdžánském Baku. Letos urval druhé místo na ME v Szegedu.
Fuksa bude ve Francii startovat hned ve dvou disciplínách. Zápolit hodlá na kilometrové trati v jednotlivcích i na pětistovce v deblu s mladším bratrem Petrem. Co se týče první kategorie, háček může tkvět v tom, že český reprezentant ve svém sportu vybojoval většinu velkých prvenství na neolympijské trati 500 metrů. Jako plus se naopak může jevit jeho ideální věk, zkušenosti i poměrně slibný výsledek z nedávného evropského šampionátu. Ve dvojici si stanovil cíl dostat se do finálové osmičky, protože zde podle něj panuje velká konkurence.
Zajímavost o sportovci: Až do pozdních školních let na ZŠ hrál hokej. Snem Martina Fuksy bylo prohánět se vedle Patrika Eliáše v barvách New Jersey. Mladý sportovec nakonec dal přednost kanoistice, v níž české barvy reprezentoval i jeho táta Petr, a to pod pěti kruhy v Atlantě 1996.
Marie Horáčková
close info Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové zoom_in Marie Horáčková se chystá na olympiádu v Paříži
Lukostřelkyně původem z Plzně uhranula loňským představením na mistrovství světa, kde získala pro české šípy první světový titul po dlouhatánských 85 letech. U tohoto odvětví hraje klíčovou roli koncentrace, psychika a samozřejmě technická zdatnost. Za kvalifikaci a závod natahují sportovci tětivu a odpalují desítky či až stovky šípů. Na větších závodech dokážou diváci vytvořit bouřlivou kulisu. „Fandí se a dá se to přirovnat třeba k tenisu. Když se lukostřelec natahuje, tak je ticho, ale když vystřelí šíp, ozve se hluk třeba jako na fotbale,“ prozradila před pár dny.
Horáčková bude v Paříži střílet jak v soutěži jednotlivců, tak i ve smíšené disciplíně zvané reflexní luk s parťákem Adamem Li. Česká bojovnice se už pod pěti kruhy představila, když na minulých hrách v Tokiu obsadila 33. příčku. Mezi její silné stránky lze zařadit komplexnost i fakt, že atmosféru velké akce již jednou zvládla na výbornou (zlaté MS). 26leté sportovkyni nyní patří čtvrtá příčka ve světovém žebříčku. Možná méně známé jméno v přehledu, zato jedna z nejnadějnějších adeptek na úspěch.
Zajímavost o sportovci: V anketě Sportovec roku 2023, v níž hlasují členové Klubu sportovních novinářů, se umístila na solidním desátém místě. V onom roce uspěli i další olympionici, kteří letos pojedou do francouzské metropole. První místo získala tenistka Vondroušová, druzí skončili beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem a až bronzový stupínek patřil sportovci, který se do Paříže nevypraví, a to hokejistovi Davidu Pastrňákovi.
Lukáš Krpálek
close info Zdroj: se svolením Českého olympijského výboru zoom_in Lukáš Krpálek na vizuálu kampaně Českého olympijského týmu
33letý obr má ve sbírce již dvě zlaté medaile z předchozích olympiád. V brazilském Riu zdolal všechny protivníky v kategorii do 100 kilogramů. Pod pěti kruhy v Japonsku přešel do nejvyšší váhové kategorie, tedy nad 100 kilogramů, a opět napsal zlatou tečku. Tím se mu jako prvnímu judistovi v dějinách OH povedlo triumfovat v obou nejtěžších vahách.
Judistický mág nejprve promýšlel, zda v Paříži nestartovat v obou váhovkách najednou, nakonec se však rozhodl pro variantu nad trojcifernou hodnotu. Na posledním světovém šampionátu zapsal pátou příčku, když nejprve v semifinále nestačil na Korejce Kim Min-čonga a následně padl s Rusem Bašajevem. Na druhou stranu Krpálek nasbíral již mnoho zkušeností a na velké akce se uměl téměř vždy dobře naladit, jeho přípravu si před nedávnem chválil i kouč Petr Lacina. Rodák z Jihlavy ví, že se jedná pravděpodobně o jeho poslední představení na vrcholné akci tohoto druhu.
Zajímavost o sportovci: Milovanému judu se začal věnovat v sedmi letech, přestože se chtěl se svým starším bratrem původně dát na jiné bojové umění – karate. Krpálkovým sportovním vzorem je japonský judista Kosei Inoue, olympijský vítěz z LOH 2000 v australském Sydney.
Jiří Lipták
close info Zdroj: Ivana Roháčková zoom_in Fasování oblečení na OH v Paříži (Jiří Lipták).
42letý doyen české výpravy a její nejstarší člen. Brněnský rodák se může chlubit olympijským zlatem z Tokia v disciplíně trap. Tam se rozpálil do výborné formy a ve vzájemném rozstřelu se utkal s parťákem Davidem Kosteleckým, který tuzemským barvám zajistil stříbro. Liptákova sbírka obsahuje i dva bronzy z mistrovství světa či kompletní sadu medailí z evropských šampionátů včetně té nejcennější z roku 2019.
Brokový střelec ovládl na začátku roku Grand Prix v kyperské Larnace, tam však konkurence nebyla tak velká jako na světových pohárech. Český matador ale i tak zdolal například Matthewa Cowarda-Holleyho, jenž na předchozích hrách skončil třetí. Lipták už se následně nezúčastnil ME ani SP v Rabatu a Dauhá, aby umožnil dalším Čechům zabojovat o místenku do Paříže, což ale nevyšlo. Jemu samotnému se nedávno nepodařil brněnský memoriál, v němž skončil až osmý, vrchol sezony ale leží jinde. Pokud Lipták načasuje formu, může to klapnout jako v Japonsku, jisté však je, že se vedle něj neobjeví kamarád David Kostelecký.
Zajímavost o sportovci: „Každý rok potřebuji vystřelit pět až sedm tisíc nábojů, než se dá o nějaké formě vůbec mluvit. Takový objem ještě nastřílený nemám, přece jen potřebuji, aby největší forma přišla v Paříži. Začal jsem o měsíc později než kluci od nás, jsem tedy trochu ve skluzu, ale doufám, že se naše taktika vyplatí a špička bude v létě na olympijských hrách,“ prozradil letos v březnu Lipták.
Ondřej Perušič a David Schweiner
close
info
Zdroj: Deník/Pavel Netolička
zoom_in
Ostrava Beach Pro, 8. června 2024 v Ostravě. 2) David Schweiner (CZE), 1) Ondřej Perušič (CZE)
Duo plážových volejbalistů zaznamenalo největší úspěch na mistrovství světa 2023 v mexické Tlaxcale, kde získalo pro český beachvolejbal premiérový titul mistrů světa. Přestože v Severní Americe patřila dvojice mezi širší okruh adeptů, asi jen málokdo čekal, že vystoupá až na vrchol. Pro úspěch udělali vše, když v rámci přípravy strávili měsíc v hypoxických stanech a trénovali ve speciální komoře, která měla simulovat vysokou nadmořskou výšku samotného šampionátu, jenž se konal ve 2 500 metrech nad mořem.
Jejich výkon na minulé olympiádě v Tokiu poznamenala covidová nepříjemnost, kdy se po příletu do Japonska Perušič dozvěděl, že má pozitivní test na koronavirus, kvůli čemuž musel strávit 10 dní v izolaci a měl jen velmi omezené možnosti v tréninku. I to způsobilo, že čeští parťáci vypadli na závěrečném turnaji již ve skupině. Letos ovládli Pro Tour challenge v Polsku, před měsícem se ale pakovali doma v Ostravě už po osmifinále. Celkově se tuzemskému duu letos příliš nedařilo, nicméně v žebříčku pro OH jim stále patří solidní pátá příčka. Pokud chtějí uspět, budou ze sebe muset dostat všechno.
Zajímavost o sportovci: Ondřej Perušič absolvoval Právnickou fakultu UK, kde napsal Diplomovou práci pod názvem Sportovec jako podnikatel. Odešel se známkou „velmi dobře“ (2) a nyní studuje na téže univerzitě historii na Filozofické fakultě. Pochází z volejbalové rodiny a do svých devatenácti let kloubil beachvolejbal s florbalem. David Schweiner zase vystudoval na Vysoké škole ekonomické.
Jiří Prskavec
close info Zdroj: Profimedia zoom_in Jiří Prskavec na SP v Praze
Vodní slalomář a poslední zlatý obhájce z Tokia v tomto žebříčku. Nejrychlejší čas zajel už v olympijském finále v brazilském areálu Deodoro, tam mu však nejcennější kov utekl kvůli nepovolenému doteku na třinácté brance. Prskavcova vitrína obsahuje i dva tituly mistra světa či rovnou šest primátů z mistrovství Evropy.
Aby si zpestřil sportovní život, začal se rovněž věnovat jízdě na kánoi. Jeho doménou však prozatím zůstává divoká voda na kajaku v kategorii K1, v níž několikrát dokázal, že nemá konkurenci. Tu v Paříži absolvuje jako první a poté se představí i v kontaktní kategorii kajak kros, tedy v nové olympijské disciplíně. Pokud jde o výše zmíněné tradiční měření sil, lze soudit, že tam si mělnický rodák vede „jako ryba ve vodě“. Zřejmě jeden z nejžhavějších českých adeptů na medaili.
Zajímavost o sportovci: „Trénuju od pondělí do pátku třikrát denně, buďto dvě vody a jeden doplněk anebo obráceně. Na vodě tak strávím hodinu a půl až tři, tzv. suchým tréninkem pak hodinu až dvě. V sobotu mám už jen jeden trénink na vodě a v neděli volno,“ popsal Prskavec pro ČTK.
Jakub Vadlejch
close info Zdroj: Ivana Roháčková zoom_in Jakub Vadlejch a jeho první velké zlato.
Svěřenec legendárního Jana Železného a majitel olympijského stříbra z Tokia. Český oštěpař získal i cenný kov téže hodnoty na mistrovství světa. Před měsícem se pak Vadlejchovi v Římě konečně poštěstil i zisk zlaté medaile, když na evropském šampionátu hodil oštěp v poslední sérii na 88,65 metru.
Další prověrka před vrcholem sezony sice tak slavně nedopadla, přesto z toho bylo v Diamantové lize pódium – třetí místo. Český reprezentant nestačil na německého konkurenta Juliana Webera i někdejšího mistra světa Andersona Peterse, když jeho nejpovedenější pokus doplachtil do vzdálenosti 85,04 metru, tedy o více jak tři a půl metru méně než na ME. Železného žák tak zapsal dosud nejhorší výkon v sezoně. V Paříži se mezi jeho úhlavní konkurenty bude řadit aktuálně nejlepší oštěpař světa Níradž Čopra a již zmíněný Weber. Hlavně první jmenovaný bude pro tuzemského atleta těžkým protivníkem, jeho osobní rekord sice ční těsně pod 90 metry, Ind je nicméně proslulý svou konzistencí výkonů.
Zajímavost o sportovci: Vadlejchovy první atletické krůčky vedou do Kovošrotu Praha a ve svých sportovních počátcích je kloubil s florbalem. Přestože se do vrcholového sportu naplno etabloval, nějaký čas musel válčit s pověstí závodníka, jemuž to na vrcholových akcích moc nehází. Jako svůj vzor uvedl Jana Železného, který jej koučuje.
Markéta Vondroušová
close info Zdroj: ČTK/AP Photo/Jean-Francois Badias zoom_in Markéta Vondroušová postoupila na Roland Garros do osmifinále
Stříbrná medailista z předcházející olympiády ve dvouhře a wimbledonská vítězka z roku 2023. Do Tokia se přitom kvalifikovala až na úkor Karolíny Muchové díky takzvanému chráněnému žebříčku. Pod pěti kruhy nakonec nestačila pouze na Švýcarku Belindu Bencicovou. Sokolovská rodačka se aktuálně pohybuje v žebříčku jako šestá hráčka světa.
Na letošním French Open došla do čtvrtfinále, v němž nestačila na na světovou jedničku Igu Šwiatekovou. Na antukových dvorcích Rolland Garros se utká i olympijská smetánka. Vondroušovou zde čeká jak singl, tak i debl v tandemu s Karolínou Muchovou. Pro někoho možná překvapivé jméno tohoto výběru, nicméně 25letá sportovkyně již ukázala, že umí pořádně překvapit. Kdo by si pomyslel, že na OH 2021 urve stříbro, anebo že se bude jako třetí Češka v historii radovat z wimbledonského talíře…
Zajímavost o sportovci: Českou tenistku letos potkala nepříjemná osobní událost, jelikož oznámila, že se rozvádí se svým o dva roky starším manželem Štěpánem Šimkem. S ním se zasnoubila právě po zisku stříbra na předcházejících olympijských hrách. Partneři se znali odmala a chodili spolu již od teenagerských let.