Návštěvníky čekalo hned sedm poutavých překážkových dostihů. Nechyběly ani dva závody poníků. Líbily se i ukázky drezurní jízdy, které přichystali hosté z partnerské obce Polska Cerekiew. Na koních vyjeli Poláci ve slavnostním hávu. Domácí a pořadatelská Stáj Wrbna se účastnila pěti závodů, z nichž tři zároveň vyhrála.

Třeba při Ceně obce Světlá Hora dominoval žokej Jan Faltejsek se svým svěřencem Ignaciem. Cenu jim předal sám starosta obce Václav Vojtíšek, který k jezdeckému dnu poznamenal: „Dobrá účast, počasí i závody. Viděli jsme skvělé výsledky kvalitních koní.“ Přestože o víkendu souběžně probíhala celá řada souběžných akcí, příznivci dostihů si cestu na závodiště našli.

„Letos se závody obešly bez zranění. Naší stáji se navíc skvěle dařilo,“ uvedl trenér Stáje Wrbna Čestmír Olehla. Dlouhou pauzou prochází dnes již třináctiletý valach, hnědák Hastaven, dřívější adept na vítězství ve Velké Pardubické, vítěz kvalifikací. „Nemá nyní patřičnou rychlost. Je to o boji stáří s mládím. Měl by ale opět jít do kvalifikace, pokud bude v pořádku,“ vysvětlil Čestmír Olehla.

Nyní ve stáji připravují na třicet koní. Léto je tradičně chudší na dostihy, ale Stáj Wrbna vyjíždí zanedlouho k závodům do Karlových Varů a Mostu. V srpnu ji čeká vystoupení v italském Meranu. Tři roky trénuje i dcera Čestmíra Olehly Karolina, druhá dcera Veronika jen o rok méně. Obě soutěžili na ponících. „Věnují se ale i jiným disciplínám, a to metodou přirozeného ježdění,“ dodal Olehla a slíbil, že jezdecký den hodlají za rok opakovat.

Závody poníků vyhrála teprve devítiletá Viktorka Theimerová ze stáje JK Amír Rudná pod Pradědem. „Jelo se mi dobře. Dva roky už se věnuji jízdě na poníkovi. Stačí mi k tomu trénink před dostihem. Ale do stáje chodím každý den. Poník mě nikdy neshodí,“ usmívala se žákyně Základní školy Cihelní v Bruntále Viktorka. Chystá se na závody do Albertovce, poté i na mistrovství. „Dnešních závodů se neúčastníme. Přitom by nám vyhovovala trať i domácí prostředí. Upustili jsme od startu, abychom mohli 27. července do Albertovce. Poté nás čeká italské Merano. Potřebujeme, aby nám koně šli ve hlubokém a ne po tvrdém. Neriskujeme zranění,“ konstatoval tatínek Viktorky a trenér Milan Theimer.

Z okresu soutěžili na jezdeckém dnu mimo jiné také zástupci moravskokočovské stáje Zer-Ko. V Ceně obce zbyla letos na žokeje Marka Stromského na koni Nikaska a v hlavním závodě Josefa Bartoše na zvířeti se jménem Láva z Rusína pouze „bramborová medaile“. Trenérem této stáje je František Kovačík.