VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O postupu se mi vůbec nezdálo, přiznal Kopeček

Krnov /ROZHOVOR/ - Trenér krnovských volejbalistů Jaromír Kopeček dovedl v minulé sezoně juniorské mužstvo k senzačnímu postupu do první ligy. A ve vyšší soutěži by se rád nějaký čas udržel.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Jaromír Kopeček zůstává při zemi. Cíle pro příští sezonu jsou podle jeho slov jasné: hlavně se udržet v první lize bez toho, aniž by Krnov musel zoufale bojovat o záchranu.Foto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Na lavičce volejbalových juniorů prožil jednoznačně nejúspěšnější sezonu. Jak trenér TJ Krnov Jaromír Kopeček přiznal, o suverénním postupu do první ligy se mu nezdálo ani v těch nejkrásnějších snech. A to mu ještě na tváři vykouzlily úsměv překvapivé výsledky kadetů v mezinárodní Interlize. Teď věčně dobře naladěný kouč připravuje mužstvo na vyšší soutěž v prašivé antuce, do haly se krnovští mladíci přesunou až v září.

O přípravě krnovských volejbalistů čtěte zde.

„Spokojení musíme být maximálně, já osobně úžasně. Docílili jsme maximum. Postoupili jsme do první ligy, což je po těch třiceti čtyřiceti letech určitě úspěch,“ řekl Kopeček v rozhovoru.

Platí to i pro kadety v Interlize?
V prvé řadě je dobře, že jsme se této mezinárodní soutěže zúčastnili. Nejen my, ale všichni se shodli, že v Krnově se hrál nejlepší volejbal v celé Interlize. Sešla se u nás nejsilnější družstva, jak Poláci, tak DHL přijeli v nejlepších možných sestavách. A přestože se nám ve skupině vůbec nedařilo, nakonec jsme skončili pátí, tedy nejlépe z českých týmů. Porazili jsme extraligovou Olomouc a vítěze kadetské soutěže krajského přeboru Opavu, to byl velký úspěch. Kluci si sáhli na hranici svých možností.

Může to znít jako klišé, nicméně, co bylo klíčem k úspěchu?
V obou soutěžích jsme hráli nejkolektivnější volejbal, měli jsme vyrovnané mužstvo. Alespoň v krajské soutěži juniorů stoprocentně. Pokud hrála základní šestice, tak jsme nepoznali porážku. Možná prohrála jeden set nebo dva, ale zápasy vyhrávala suverénně. Soupeři se opírali o jednotlivce, a když jim to šlo, byli nám vyrovnaným soupeřem, ale když ne, byli pod naši úroveň.

Z kádru odchází Durišík

Je v kádru někdo, koho byste chtěl jmenovitě vyzdvihnout?
Nerad ve volejbale vyzdvihuju jednotlivce. Není to z mých slov, ale volejbal je nejkolektivnější ze všech míčových sportů. Jednotlivec může hru ovlivnit, ale nemůže rozhodnout. Právě v krajské soutěži se ukázalo, že jednotlitec sám nedokáže nic. Mohl uhrát s osmdesátiprocentní úspěšností balóny, ale ve finále jsme byli lepší my, kteří jsme měli sice jen šedesátiprocentní úspěšnost, ale zato na všech postech. Páteř moderního volejbalu tvoří libero, které jsme neměli. Ale naopak se můžeme chlubit dvěma výborně přihrávajícími blokaři, díky čemuž jsme mohli libero vynechat. Je to dáno tím, že máme málo kluků.

Jaká panuje v týmu po úspěšné sezoně nálada? Jaký jsou vůbec krnovští junioři kolektiv?
Hlavně zpočátku byl velmi dobrý. Měl výborné úspěchy, které se nečekaly, prakticky vlétl do soutěže jako vichřice. Během sezony panovala v kabině dobrá nálada, mužstvo vedl kapitán Honza Habara. S přibývajícími zápasy to už bylo těžší, kolikrát nám chyběla motivace. Zase naopak v Interlize vládla těžší atmosféra, protože kluci se ještě nedokázali umravnit a kapitán nebyl takovou osobností. A samozřejmě když se nevyhrává, nálada v týmu je horší. Ale v podstatě volejbalově mám k dispozici nejzdatnější tým, který taky kdy byl. Co se morálních vlastností týče, našly by se chyby, ale kluci jsou jenom lidi, ne roboti. Musíme pracovat s tím, co máme.

Zůstává vám kádr pohromadě i pro nadcházející sezonu?
Z devadesáti procent zůstává stejný, po dohodě odchází pouze Michal Durišík do DHL Ostrava. Základ ale zůstává stejný. Problém je ten, že ani nemusíme mít strach o kvantitu, mužstvo relativně doplníme, ale mám osobně strach o kvalitu. Možná sedm osm hráčů základní sestavy bude stejně dobrých jak bylo, ale bude nám chybět kvalitní lavička, to už víme teď. A nevím, jak se s tím kluci vyrovnají ve vyšší soutěži.

Kopeček: Volejbal je halový sport

Durišíkův přestup je v takovém případě asi velkou ztrátou, ne?
Volejbalově určitě, Michal patřil k oporám družstva. Co se týká herních kvalit, nelze mu nic vyčítat, jako jeden z blokařů výborně přihrává a je technicky velmi zdatný. Michal má ale trošku problém se svými osobními ambicemi. Je typem hráče, který ve chvíli, kdy to mužstvu nejde, vezme zápas na sebe. A takhle to ve volejbale nechodí. Michal je ale hráč nesporných kvalit, což ostatně dokázal i v mužské soutěži. Ale sám teď nevím, jak se družstvo vypořádá s jeho absencí.

První liga startuje za necelé dva měsíce, jak se zatím vyvíjí letní příprava?
Příprava probíhá podle klasického scénáře. Ve spolupráci s děvčaty jsme absolvovali kondiční cvičení. Mělo to dobrý dopad, kluci a holky se navzájem před sebou předváděli. Dlouhodobě však kondičně trénovat nemůžeme. Ukážeme si základy, zbytek je na nich. Fyzičku jsme trénovali dva měsíce, ti, kteří chtějí, pokračují už sami. V současnosti se ale zabýváme technikou, nicméně ta se venku velmi špatně trénuje. Jsme omezeni počasím, na druhou stranu se nedá nic dělat a situace nedovoluje, abychom trénovali celoročně v hale.

Není problém s docházkou během prázdnin?
Nejsme profesionální tým, nemůžu klukům říct: „Tak, a v tolik tady budete.“ Červenec jsme spíše nechali volně plynout, generální příprava nám začíná až srpnovým soustředěním (proběhne v první polovině srpna v Suché Rudné - pozn. red.), kterého by se měly zúčastnit minimálně dvě třetiny všech družstev. Bohužel i soustředění proběhne venku, takže jsme závislí na počasí.

Nebojíte se, že přesuny mezi antukou a halou mohou mít negativní dopad na hru?
(zamýšlí se) Existuje hodně názorů, mezi nimiž jsou jak odborníci, tak bývaly hráči, kteří v minulosti odehráli devadesát procent soutěžních zápasů právě venku, že ten, kdo trénuje v hale, je král. Volejbal je už v současnosti halový sport, pro mládež obzvlášť, venku se hrají pouze nejnižší soutěže. Jít proti tomu je jako jít hlavou proti zdi.

Ambice? Hlavně se zachránit

A co ta změna povrchů? Může mít vliv na výkony?
Všechno má vliv. U mládežnického volejbalu má jakákoliv změna velký dopad, hráči se především jinak orientují. Ale nemyslím si, že by to byl tak extrémní dopad. Venku nemůžeme z nějakých šedesáti až sedmdesáti procent trénovat to, co bych chtěl. Musíme se soustředit především na podání, přihrávku a jiné prvky.

Prozraďte, už jste přemítal nad ambicemi pro první ligu?
Nikdy si nedávám vysoké cíle. Jsem trenér, který raději zůstává při zemi, nechám se příjemně překvapit. Soutěž bude bez diskuzí těžká, čekají nás silní soupeři s extraligovými či ligovými zkušenostmi. Nesmíme si dělat přehnané ambice, na druhé straně bychom neměli být vyplašení. Pokud se nám podaří letošní sezonu udržet tak, že nebudeme muset zoufale bojovat na chvostu tabulky nebo v baráži, tak to bude úspěch. Alespoň já bych byl maximálně spokojený.

Myslíte, že momentálně je mužstvo silnější než v té uplynulé?
Bude určitě silnější na postu útočníků z kůlu, protože ti jdou malinko nahoru. Sice nám odešly dvě ústřední postavy, kapitán smečař a universál, ale přesto věřím, že konkrétně Vojta Navrátil je dokáže zastoupit, technicky na to určitě má. Nemyslím si tedy, že budeme slabší než v minulé sezoně. V tomto směru ale budu chytřejší až po soustředění.

Autor: Jiří Gajdoš

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 24 810 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, učitelka mateřské školy (zástup za MD), Nástup: podzim 2018, Kvalifikační požadavky:, - střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou v oboru zaměřeném na přípravu učitelů předškolního vzdělávání, - vyšší odborné vzdělání v oboru zaměřeném na přípravu učitelů předškolního vzdělávání, - vysokoškolské vzdělání získané studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na pedagogiku předškolního věku, Další požadavky:, Samostatnost, spolehlivost, pracovitost, kreativita, schopnost pracovat v týmu a učit se novým věcem., Hlásit se na e - mail reditelka@msurybnika.cz nebo na tel. č. 554 714 291 nebo 724 534 162, Z : 12.7.2018. Pracoviště: Mateřská škola bruntál, u rybníka 3, U Rybníka, č.p. 1344, 792 01 Bruntál 1. Informace: Jaroslava Fidlerová, +420 554 714 291,724 534 162.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 85 Kč

Doplňovači zboží Pomocná síla na čerpací stanici. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Město Albrechtice - Čerpací stanice Pap Oil, Výpomoc při úklidu a doplňování zboží + drobné práce., 1 směna - pracovní doba dle domluvy, na dohodu - plný nebo zkrácený úvazek., Vhodné i pro studenty., Hlásit se denně v době od 8:00 do 19:00 hod. na telefon 737 805 053 nebo na provozovně čerpací stanice PO-PÁ 8:00 - 14:00 hod., Z : 11.7.2018. Pracoviště: Petra konečná - pracoviště čs pap oil, Krnovská, č.p. 742, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Petra Konečná, +420 737 805 053.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 15 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Obsluha tabulových nůžek a CNC ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Vrchlického 10, Vyučení není podmínkou, zručnost, přesnost, spolehlivost, mzda v úkole. Orientace ve výkresové dokumentaci., Hlásit se na e - mail : martin.madr@elkoplast.cz, Z : 6.9.2017 A : 26.4.2018. Pracoviště: Elkoplast cz, s.r.o. - pracoviště bruntál, Vrchlického, č.p. 1175, 792 01 Bruntál 1. Informace: Mádr, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 29 830 Kč

Lékaři bez atestace (kromě oborů praktického lékařství) Lékař - lékařka bez specializace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29830 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: nabízíme práci na moderně vybavených pracovištích, možnost dalšího vzdělávání a odborného růstu, možnost ubytování, výhodné platové podmínky, hlásit se u MUDr. Bronislava Sedláčka, náměstka pro LP, tel. č. 554 690 280, e - mail : sedlacek.bronislav@szzkrnov.cz, www.szzkrnov.cz.. Pracoviště: Sdružené zdravotnické zařízení krnov, příspěvková organizace, I. P. Pavlova, č.p. 552, 794 01 Krnov 1. Informace: Lenka Bravencová, +420 554 690 737.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve středečním Deníku vychází speciální příloha SFC Opava

Letní koupaliště Ostrava-Poruba
72

Kraj má nejvíce koupališť, jinak v průzkumu propadl

Potomek urozených Hodiců navštívil Slezské Rudoltice

V rodině Jaroslava Hodyce se tradovala historka, že některý z předků prý vlastnil Bouzov. Když se rozhodl ověřit její pravdivost, nestačil se divit, jak významně se Hodicové zapsali do dějin.

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

Traktor převrácený na poli způsobil tragédii

Býkov - Na poli v Láryšově došlo v pondělí 16. července kolem 8.30 hodin k tragédii.

Rekreanti si stěžují i na malé hrníčky, mouchy a osamělost

Mezi reklamacemi se objevují i kuriózní stížnosti. Po loňských dovolených si lidé stěžovali i na to, že při snídani měli na čaj jen malé hrníčky nebo že v restauraci létala moucha. Další rekreantka pak byla zklamána tím, že ručník nebyl složen do labutě. Jeden z nespokojených klientů si pak v reklamaci posteskl, že v penzionu byl sám a cítil se osamělý.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT