VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O postupu se mi vůbec nezdálo, přiznal Kopeček

Krnov /ROZHOVOR/ - Trenér krnovských volejbalistů Jaromír Kopeček dovedl v minulé sezoně juniorské mužstvo k senzačnímu postupu do první ligy. A ve vyšší soutěži by se rád nějaký čas udržel.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Jaromír Kopeček zůstává při zemi. Cíle pro příští sezonu jsou podle jeho slov jasné: hlavně se udržet v první lize bez toho, aniž by Krnov musel zoufale bojovat o záchranu.Foto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Na lavičce volejbalových juniorů prožil jednoznačně nejúspěšnější sezonu. Jak trenér TJ Krnov Jaromír Kopeček přiznal, o suverénním postupu do první ligy se mu nezdálo ani v těch nejkrásnějších snech. A to mu ještě na tváři vykouzlily úsměv překvapivé výsledky kadetů v mezinárodní Interlize. Teď věčně dobře naladěný kouč připravuje mužstvo na vyšší soutěž v prašivé antuce, do haly se krnovští mladíci přesunou až v září.

O přípravě krnovských volejbalistů čtěte zde.

„Spokojení musíme být maximálně, já osobně úžasně. Docílili jsme maximum. Postoupili jsme do první ligy, což je po těch třiceti čtyřiceti letech určitě úspěch,“ řekl Kopeček v rozhovoru.

Platí to i pro kadety v Interlize?
V prvé řadě je dobře, že jsme se této mezinárodní soutěže zúčastnili. Nejen my, ale všichni se shodli, že v Krnově se hrál nejlepší volejbal v celé Interlize. Sešla se u nás nejsilnější družstva, jak Poláci, tak DHL přijeli v nejlepších možných sestavách. A přestože se nám ve skupině vůbec nedařilo, nakonec jsme skončili pátí, tedy nejlépe z českých týmů. Porazili jsme extraligovou Olomouc a vítěze kadetské soutěže krajského přeboru Opavu, to byl velký úspěch. Kluci si sáhli na hranici svých možností.

Může to znít jako klišé, nicméně, co bylo klíčem k úspěchu?
V obou soutěžích jsme hráli nejkolektivnější volejbal, měli jsme vyrovnané mužstvo. Alespoň v krajské soutěži juniorů stoprocentně. Pokud hrála základní šestice, tak jsme nepoznali porážku. Možná prohrála jeden set nebo dva, ale zápasy vyhrávala suverénně. Soupeři se opírali o jednotlivce, a když jim to šlo, byli nám vyrovnaným soupeřem, ale když ne, byli pod naši úroveň.

Z kádru odchází Durišík

Je v kádru někdo, koho byste chtěl jmenovitě vyzdvihnout?
Nerad ve volejbale vyzdvihuju jednotlivce. Není to z mých slov, ale volejbal je nejkolektivnější ze všech míčových sportů. Jednotlivec může hru ovlivnit, ale nemůže rozhodnout. Právě v krajské soutěži se ukázalo, že jednotlitec sám nedokáže nic. Mohl uhrát s osmdesátiprocentní úspěšností balóny, ale ve finále jsme byli lepší my, kteří jsme měli sice jen šedesátiprocentní úspěšnost, ale zato na všech postech. Páteř moderního volejbalu tvoří libero, které jsme neměli. Ale naopak se můžeme chlubit dvěma výborně přihrávajícími blokaři, díky čemuž jsme mohli libero vynechat. Je to dáno tím, že máme málo kluků.

Jaká panuje v týmu po úspěšné sezoně nálada? Jaký jsou vůbec krnovští junioři kolektiv?
Hlavně zpočátku byl velmi dobrý. Měl výborné úspěchy, které se nečekaly, prakticky vlétl do soutěže jako vichřice. Během sezony panovala v kabině dobrá nálada, mužstvo vedl kapitán Honza Habara. S přibývajícími zápasy to už bylo těžší, kolikrát nám chyběla motivace. Zase naopak v Interlize vládla těžší atmosféra, protože kluci se ještě nedokázali umravnit a kapitán nebyl takovou osobností. A samozřejmě když se nevyhrává, nálada v týmu je horší. Ale v podstatě volejbalově mám k dispozici nejzdatnější tým, který taky kdy byl. Co se morálních vlastností týče, našly by se chyby, ale kluci jsou jenom lidi, ne roboti. Musíme pracovat s tím, co máme.

Zůstává vám kádr pohromadě i pro nadcházející sezonu?
Z devadesáti procent zůstává stejný, po dohodě odchází pouze Michal Durišík do DHL Ostrava. Základ ale zůstává stejný. Problém je ten, že ani nemusíme mít strach o kvantitu, mužstvo relativně doplníme, ale mám osobně strach o kvalitu. Možná sedm osm hráčů základní sestavy bude stejně dobrých jak bylo, ale bude nám chybět kvalitní lavička, to už víme teď. A nevím, jak se s tím kluci vyrovnají ve vyšší soutěži.

Kopeček: Volejbal je halový sport

Durišíkův přestup je v takovém případě asi velkou ztrátou, ne?
Volejbalově určitě, Michal patřil k oporám družstva. Co se týká herních kvalit, nelze mu nic vyčítat, jako jeden z blokařů výborně přihrává a je technicky velmi zdatný. Michal má ale trošku problém se svými osobními ambicemi. Je typem hráče, který ve chvíli, kdy to mužstvu nejde, vezme zápas na sebe. A takhle to ve volejbale nechodí. Michal je ale hráč nesporných kvalit, což ostatně dokázal i v mužské soutěži. Ale sám teď nevím, jak se družstvo vypořádá s jeho absencí.

První liga startuje za necelé dva měsíce, jak se zatím vyvíjí letní příprava?
Příprava probíhá podle klasického scénáře. Ve spolupráci s děvčaty jsme absolvovali kondiční cvičení. Mělo to dobrý dopad, kluci a holky se navzájem před sebou předváděli. Dlouhodobě však kondičně trénovat nemůžeme. Ukážeme si základy, zbytek je na nich. Fyzičku jsme trénovali dva měsíce, ti, kteří chtějí, pokračují už sami. V současnosti se ale zabýváme technikou, nicméně ta se venku velmi špatně trénuje. Jsme omezeni počasím, na druhou stranu se nedá nic dělat a situace nedovoluje, abychom trénovali celoročně v hale.

Není problém s docházkou během prázdnin?
Nejsme profesionální tým, nemůžu klukům říct: „Tak, a v tolik tady budete.“ Červenec jsme spíše nechali volně plynout, generální příprava nám začíná až srpnovým soustředěním (proběhne v první polovině srpna v Suché Rudné - pozn. red.), kterého by se měly zúčastnit minimálně dvě třetiny všech družstev. Bohužel i soustředění proběhne venku, takže jsme závislí na počasí.

Nebojíte se, že přesuny mezi antukou a halou mohou mít negativní dopad na hru?
(zamýšlí se) Existuje hodně názorů, mezi nimiž jsou jak odborníci, tak bývaly hráči, kteří v minulosti odehráli devadesát procent soutěžních zápasů právě venku, že ten, kdo trénuje v hale, je král. Volejbal je už v současnosti halový sport, pro mládež obzvlášť, venku se hrají pouze nejnižší soutěže. Jít proti tomu je jako jít hlavou proti zdi.

Ambice? Hlavně se zachránit

A co ta změna povrchů? Může mít vliv na výkony?
Všechno má vliv. U mládežnického volejbalu má jakákoliv změna velký dopad, hráči se především jinak orientují. Ale nemyslím si, že by to byl tak extrémní dopad. Venku nemůžeme z nějakých šedesáti až sedmdesáti procent trénovat to, co bych chtěl. Musíme se soustředit především na podání, přihrávku a jiné prvky.

Prozraďte, už jste přemítal nad ambicemi pro první ligu?
Nikdy si nedávám vysoké cíle. Jsem trenér, který raději zůstává při zemi, nechám se příjemně překvapit. Soutěž bude bez diskuzí těžká, čekají nás silní soupeři s extraligovými či ligovými zkušenostmi. Nesmíme si dělat přehnané ambice, na druhé straně bychom neměli být vyplašení. Pokud se nám podaří letošní sezonu udržet tak, že nebudeme muset zoufale bojovat na chvostu tabulky nebo v baráži, tak to bude úspěch. Alespoň já bych byl maximálně spokojený.

Myslíte, že momentálně je mužstvo silnější než v té uplynulé?
Bude určitě silnější na postu útočníků z kůlu, protože ti jdou malinko nahoru. Sice nám odešly dvě ústřední postavy, kapitán smečař a universál, ale přesto věřím, že konkrétně Vojta Navrátil je dokáže zastoupit, technicky na to určitě má. Nemyslím si tedy, že budeme slabší než v minulé sezoně. V tomto směru ale budu chytřejší až po soustředění.

Autor: Jiří Gajdoš

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 13 500 Kč Asistenti pedagogů Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Lichnov 46, Pracovní poměr na dobu určitou, částečný úvazek 0,75, možné prodloužení. Vzdělání pedagogické - asistent pedagoga, učitel, vychovatel atd. Zašlete strukturovaný životopis. Výběrového řízení formou osobního pohovoru. Uzávěrka přihlášek průběžně., Hlásit se na e - mail reditel@zsamslichnov.eu nebo na tel. č. 554 643 130, 602 339 104 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /, Z : 29.11.2018. Pracoviště: Základní škola lichnov, 793 15 Lichnov u Bruntálu. Informace: Ladislav Pleva, +420 554 643 130. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 15 000 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel 2. stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Lichnov 46, Pracovní poměr na dobu určitou, po roce případně na dobu neurčitou. Možný plný i zkrácený úvazek. Vzdělání VŠ pedagogické, zaměření II. Stupeň ZŠ, příp. SŠ všeobecně vzdělávací předměty. Plnění kvalifikačních předpokladů dle zákona 563/2004 Sb. § 8. Zašlete strukturovaný životopis. Praxe výhodou, ale není nezbytná., Hlásit se na e - mail reditel@zsamslichnov.eu nebo na tel. č. 554 643 130, 602 339 104 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese., Z : 29.11.2018. Pracoviště: Základní škola lichnov, 793 15 Lichnov u Bruntálu. Informace: Ladislav Pleva, +420 554 643 130. Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 700 Kč Obsluha kovacích lisů a bucharů Kovář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17700 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Malá Morávka, Hlavní pracovní náplní je lisování zápustných výkovků z oceli za tepla (cca1100°C) od 0,2 Kg do 11 Kg. , VZV výhodou, Příspěvek na stravu v hodnotě 41 Kč/ odpracovaný den. Po zapracování příspěvek na životní pojištění. Možnost přivýdělku formou přesčasové práce. , Hlásit se na e - mail vyroba@ferrumform.cz nebo na tel. č. 775 646 517 /06:00 - 14:00/, popřípadě osobně na adrese Malá Morávka 13(sídlo firmy) od 06:00 - 14:00, Z : 5.12.2018. Pracoviště: Ferrum form, spol. s r. o., 793 36 Malá Morávka. Informace: Štěpán Matěj, +420 775 646 517. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 350 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Pracovník v práškové lakovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13350 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Lichnov 194, Jedná se o pracovní pozici v práškové lakovně, příprava materiálu pro lakování (předúprava). Uchazeč by mněl být zdravý s dobrým zrakem ( bez brýlí), vyšší postava vítána, v případě zručnosti, může vykonávat i náročnější práci jako lakýrník a získat pracovní smlouvu na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody : Zajištění ubytování., Hlásit se na tel. č. 776 706 673 a domluvit si schůzku., Z : 25.9.2017. Pracoviště: Kolormad proces s.r.o., 793 15 Lichnov u Bruntálu. Informace: Tomáš Procházka, +420 776 706 673.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výběr kouče Milana Furika porazil na domácím trávníku nebezpečné Petřkovice 2:1.
21

Jiskra zabrala, porazila nebezpečné Petřkovice

Hokejisté Krnova - Ilustrační foto.

Souboj soutěžní elity zvládl vítězně domácí Krnov

Horní Benešov rozstřílel rezervu Nového Jičína

Hokejisté Horního Benešova se v dalším kole Krajské hokejové ligy na svém stadionu utkali s novojičínským béčkem, které utrpělo pořádnou nakládačku, prohrálo totiž 0:16.

Martin Mičola: Měli jsme menší chuť po vítězství

Krnov – Horní Benešov se na krnovském ledě neprezentoval špatným výkonem, lídrovi Krajské hokejové ligy však nakonec podlehl 2:4.

Horní Benešov proti Karviné nezvládl první třetinu

Lekci z produktivity v úvodu klání dalšího kola Krajské hokejové ligy utrpěli hokejisté Horního Benešova. Během první dvacetiminutovky se hosté z Karviné prosadili hned čtyřikrát.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT