VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O postupu se mi vůbec nezdálo, přiznal Kopeček

Krnov /ROZHOVOR/ - Trenér krnovských volejbalistů Jaromír Kopeček dovedl v minulé sezoně juniorské mužstvo k senzačnímu postupu do první ligy. A ve vyšší soutěži by se rád nějaký čas udržel.

4.8.2009
SDÍLEJ:

Jaromír Kopeček zůstává při zemi. Cíle pro příští sezonu jsou podle jeho slov jasné: hlavně se udržet v první lize bez toho, aniž by Krnov musel zoufale bojovat o záchranu.Foto: DENÍK/Jiří Gajdoš

Na lavičce volejbalových juniorů prožil jednoznačně nejúspěšnější sezonu. Jak trenér TJ Krnov Jaromír Kopeček přiznal, o suverénním postupu do první ligy se mu nezdálo ani v těch nejkrásnějších snech. A to mu ještě na tváři vykouzlily úsměv překvapivé výsledky kadetů v mezinárodní Interlize. Teď věčně dobře naladěný kouč připravuje mužstvo na vyšší soutěž v prašivé antuce, do haly se krnovští mladíci přesunou až v září.

O přípravě krnovských volejbalistů čtěte zde.

„Spokojení musíme být maximálně, já osobně úžasně. Docílili jsme maximum. Postoupili jsme do první ligy, což je po těch třiceti čtyřiceti letech určitě úspěch,“ řekl Kopeček v rozhovoru.

Platí to i pro kadety v Interlize?
V prvé řadě je dobře, že jsme se této mezinárodní soutěže zúčastnili. Nejen my, ale všichni se shodli, že v Krnově se hrál nejlepší volejbal v celé Interlize. Sešla se u nás nejsilnější družstva, jak Poláci, tak DHL přijeli v nejlepších možných sestavách. A přestože se nám ve skupině vůbec nedařilo, nakonec jsme skončili pátí, tedy nejlépe z českých týmů. Porazili jsme extraligovou Olomouc a vítěze kadetské soutěže krajského přeboru Opavu, to byl velký úspěch. Kluci si sáhli na hranici svých možností.

Může to znít jako klišé, nicméně, co bylo klíčem k úspěchu?
V obou soutěžích jsme hráli nejkolektivnější volejbal, měli jsme vyrovnané mužstvo. Alespoň v krajské soutěži juniorů stoprocentně. Pokud hrála základní šestice, tak jsme nepoznali porážku. Možná prohrála jeden set nebo dva, ale zápasy vyhrávala suverénně. Soupeři se opírali o jednotlivce, a když jim to šlo, byli nám vyrovnaným soupeřem, ale když ne, byli pod naši úroveň.

Z kádru odchází Durišík

Je v kádru někdo, koho byste chtěl jmenovitě vyzdvihnout?
Nerad ve volejbale vyzdvihuju jednotlivce. Není to z mých slov, ale volejbal je nejkolektivnější ze všech míčových sportů. Jednotlivec může hru ovlivnit, ale nemůže rozhodnout. Právě v krajské soutěži se ukázalo, že jednotlitec sám nedokáže nic. Mohl uhrát s osmdesátiprocentní úspěšností balóny, ale ve finále jsme byli lepší my, kteří jsme měli sice jen šedesátiprocentní úspěšnost, ale zato na všech postech. Páteř moderního volejbalu tvoří libero, které jsme neměli. Ale naopak se můžeme chlubit dvěma výborně přihrávajícími blokaři, díky čemuž jsme mohli libero vynechat. Je to dáno tím, že máme málo kluků.

Jaká panuje v týmu po úspěšné sezoně nálada? Jaký jsou vůbec krnovští junioři kolektiv?
Hlavně zpočátku byl velmi dobrý. Měl výborné úspěchy, které se nečekaly, prakticky vlétl do soutěže jako vichřice. Během sezony panovala v kabině dobrá nálada, mužstvo vedl kapitán Honza Habara. S přibývajícími zápasy to už bylo těžší, kolikrát nám chyběla motivace. Zase naopak v Interlize vládla těžší atmosféra, protože kluci se ještě nedokázali umravnit a kapitán nebyl takovou osobností. A samozřejmě když se nevyhrává, nálada v týmu je horší. Ale v podstatě volejbalově mám k dispozici nejzdatnější tým, který taky kdy byl. Co se morálních vlastností týče, našly by se chyby, ale kluci jsou jenom lidi, ne roboti. Musíme pracovat s tím, co máme.

Zůstává vám kádr pohromadě i pro nadcházející sezonu?
Z devadesáti procent zůstává stejný, po dohodě odchází pouze Michal Durišík do DHL Ostrava. Základ ale zůstává stejný. Problém je ten, že ani nemusíme mít strach o kvantitu, mužstvo relativně doplníme, ale mám osobně strach o kvalitu. Možná sedm osm hráčů základní sestavy bude stejně dobrých jak bylo, ale bude nám chybět kvalitní lavička, to už víme teď. A nevím, jak se s tím kluci vyrovnají ve vyšší soutěži.

Kopeček: Volejbal je halový sport

Durišíkův přestup je v takovém případě asi velkou ztrátou, ne?
Volejbalově určitě, Michal patřil k oporám družstva. Co se týká herních kvalit, nelze mu nic vyčítat, jako jeden z blokařů výborně přihrává a je technicky velmi zdatný. Michal má ale trošku problém se svými osobními ambicemi. Je typem hráče, který ve chvíli, kdy to mužstvu nejde, vezme zápas na sebe. A takhle to ve volejbale nechodí. Michal je ale hráč nesporných kvalit, což ostatně dokázal i v mužské soutěži. Ale sám teď nevím, jak se družstvo vypořádá s jeho absencí.

První liga startuje za necelé dva měsíce, jak se zatím vyvíjí letní příprava?
Příprava probíhá podle klasického scénáře. Ve spolupráci s děvčaty jsme absolvovali kondiční cvičení. Mělo to dobrý dopad, kluci a holky se navzájem před sebou předváděli. Dlouhodobě však kondičně trénovat nemůžeme. Ukážeme si základy, zbytek je na nich. Fyzičku jsme trénovali dva měsíce, ti, kteří chtějí, pokračují už sami. V současnosti se ale zabýváme technikou, nicméně ta se venku velmi špatně trénuje. Jsme omezeni počasím, na druhou stranu se nedá nic dělat a situace nedovoluje, abychom trénovali celoročně v hale.

Není problém s docházkou během prázdnin?
Nejsme profesionální tým, nemůžu klukům říct: „Tak, a v tolik tady budete.“ Červenec jsme spíše nechali volně plynout, generální příprava nám začíná až srpnovým soustředěním (proběhne v první polovině srpna v Suché Rudné - pozn. red.), kterého by se měly zúčastnit minimálně dvě třetiny všech družstev. Bohužel i soustředění proběhne venku, takže jsme závislí na počasí.

Nebojíte se, že přesuny mezi antukou a halou mohou mít negativní dopad na hru?
(zamýšlí se) Existuje hodně názorů, mezi nimiž jsou jak odborníci, tak bývaly hráči, kteří v minulosti odehráli devadesát procent soutěžních zápasů právě venku, že ten, kdo trénuje v hale, je král. Volejbal je už v současnosti halový sport, pro mládež obzvlášť, venku se hrají pouze nejnižší soutěže. Jít proti tomu je jako jít hlavou proti zdi.

Ambice? Hlavně se zachránit

A co ta změna povrchů? Může mít vliv na výkony?
Všechno má vliv. U mládežnického volejbalu má jakákoliv změna velký dopad, hráči se především jinak orientují. Ale nemyslím si, že by to byl tak extrémní dopad. Venku nemůžeme z nějakých šedesáti až sedmdesáti procent trénovat to, co bych chtěl. Musíme se soustředit především na podání, přihrávku a jiné prvky.

Prozraďte, už jste přemítal nad ambicemi pro první ligu?
Nikdy si nedávám vysoké cíle. Jsem trenér, který raději zůstává při zemi, nechám se příjemně překvapit. Soutěž bude bez diskuzí těžká, čekají nás silní soupeři s extraligovými či ligovými zkušenostmi. Nesmíme si dělat přehnané ambice, na druhé straně bychom neměli být vyplašení. Pokud se nám podaří letošní sezonu udržet tak, že nebudeme muset zoufale bojovat na chvostu tabulky nebo v baráži, tak to bude úspěch. Alespoň já bych byl maximálně spokojený.

Myslíte, že momentálně je mužstvo silnější než v té uplynulé?
Bude určitě silnější na postu útočníků z kůlu, protože ti jdou malinko nahoru. Sice nám odešly dvě ústřední postavy, kapitán smečař a universál, ale přesto věřím, že konkrétně Vojta Navrátil je dokáže zastoupit, technicky na to určitě má. Nemyslím si tedy, že budeme slabší než v minulé sezoně. V tomto směru ale budu chytřejší až po soustředění.

Autor: Jiří Gajdoš

4.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 12 200 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladník, řidič. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, manuální zručnost, řidičský průkaz B, praxe svářování, Hlásit se na e - mail Konecna.rymstav@seznam.cz, Z : 14.5.2018 A : 17.9.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Petra Konečná, +420 777 994 391. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, řidičský průkaz B a C, karta řidiče výhodou, strojnický průkaz, nutná praxe, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, zemní práce na pásovém bagru popř. traktobagru, , Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : Konecna.rymstav@seznam.cz, Z : 6.2.2018 A : 17.9.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Petra Konečná, +420 777 994 391. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, ŘP sk. C, karta do tachografu, hlásit se na e - mail : sury.sds@gmail.com nebo na tel. č. 602 193 697, Z : 30.8.2018. Pracoviště: Sds transport s.r.o, Zahradní, č.p. 1925, 792 01 Bruntál 1. Informace: Miloš Surý, +420 602 193 699,602 193 697. Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 44 000 Kč Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 44000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, ÚSO - obor pozemní stavby, ŘP sk.B, znalost práce na PC - program WORD, EXCEL, Outlook, samostatnost, spolehlivost, komunikativnost, časová flexibilita, organizační schopnosti, schopnost řídit pracovní tým, odolnost proti stresu, pečlivost, praxe min. 5 let, Společnost nabízí: zázemí v perspektivní společnosti působící na trhu 20 let, možnost seberealizace,školení v rámci pracovní pozice., Praxe min. 3 roky., Po zkušební době možnost ubytování ve firemním bytě, Stravenky, roční odměny., , Hlásit se na e - mail : Konecna.rymstav@seznam.cz, Z : 11.1.2017 A : 17.9.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Petra Konečná, +420 777 994 391.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milan Furik, trenér Rýmařova

Gólovou přestřelku v Hulíně režíroval Navrátil

Ilustrační foto

Krnov hrál dobře, favorit z Čeladné ale i tak zvítězil

K bruntálskému vítězství nad Vsetínem stačila jedna branka

Okolo pětistovky diváků sledovalo v Bruntále další divizní duel mezi domácí Slavoj Olympií a Vsetínem. O vítězství rozhodla už v prvním poločase branka bruntálského Jana Hrabovského.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT