Každý ze závodů CUTT bude možné absolvovat ve dvou variantách trasy. Zkrácený okruh bude mít délku okolo padesáti kilometrů a o jeho absolvování se mohou účastníci rozhodnout až v průběhu závodu. Ve výsledcích pak budou klasifikováni za těmi, kdo zvládnou trasu v plné délce.

Hlavním organizátorem série je zkušený reprezentant v Adventure Race a účastník mnoha extrémních závodů u nás i ve světě Marek Navrátil. Své pohnutky k „přestupu" mezi pořadatele popisoval následovně: „Sám se každý rok účastním několika běžeckých závodů v přírodě, preferuji delší závody, ultra-maratony a mnohé mne baví, takže se účastním i opakovaně.

Jenže mi na nich něco chybělo. Některé závody jsou moc dlouhé, jiné krátké, některé můžete jít jen ve dvojici, jiné se běhají na okruzích atd. A tak jsem si za dlouhých zimních večerů řekl, že by stálo za to připravit závody, které budou dlouhé, ale ne vyčerpávající, které povedou terénem i horami, ale nebudou to „choďáky" a kde bude dostatek občerstvení, aby si závodník nemusel nosit veškeré jídlo s sebou."

Důvody proč se závodu nemohou zúčastnit dvojice, jak je tomu v případech Rock-Point Horské výzvy, Beskydské sedmičky nebo 5BV, Marek Navrátil hned vysvětlil: „Především nabízíme pouze kategorii jednotlivců, protože není pro nikoho příjemné, když mu parťák na trati odstoupí za závodu.

Také není jednoduché vždycky k sobě do závodu vhodného parťáka najít. Zvýšíme tím pravděpodobnost, že mnoho závodníků bude moci dokončit trasu a být klasifikováno. Samozřejmě vím, že závodníci při ultra-trailech spolu během závodu vytvářejí neformální dvojice či jiné skupinky, to ale k těmhle dlouhým a náročným akcím patří.

Vznikají tak často zcela nová kamarádství a to je na tomto sportu hezké," usmíval se.

Zmíněný první podnik série, CUTT Jeseníky, bude mít centrum závodu ve Vrbně pod Pradědem a zavede účastníky na známé vrcholy Praděd, Velký Máj či Vysoká hole, proběhnou si krásným údolím Bílé Opavy (modrou turistickou značkou) a těšit se mohou také na méně známé traily a vrcholy u Vrbna pod Pradědem (například Vysoká hora, 1 031 m. n. m.).

Celkové převýšení na třiasedmdesát kilometrů dlouhé trase bude zhruba 3 700 metrů.

Běžci a běžkyně se mohou na trase spolehnout na tři pestré občerstvovací stanice a tři kontroly, kde bude měřen průchod. Výsledky závodu budou s největší pravděpodobností k dispozici online na webu závodu. Nejlepší výkony v obou kategoriích (muži a ženy) budou odměněny finančně i cenami od partnerů.

Registrace a kompletní propozice naleznete na webu www.cutt.cz.

Martin Mikloš