Tuto neděli mohli diváci na krnovském fotbalovém hřišti poprvé spatřit novou techniku pro rozhodčí, která se na Moravě dosud nevyskytla. Jednalo se o takzvané komunikátory, které se upevní na hlavu rozhodčího. Ten pak může on-line komunikovat s celým týmem.

“Tuto techniku jsme již zkoušeli v Ústeckém a Středočeském kraji, kde se komunikátor setkal s velkým úspěchem. Na Moravu jsme se dostavili na požádání předsedy fotbalového svazu Moravskoslezského kraje Martina Bednáře, který nás oslovil s tím, zda by bylo možné komunikátor vyzkoušet také v našem kraji.“ Říká autor celého projektu Robert Henn.

Z jedinců se stává celek

Nová technika pomáhá rozhodčím v komunikaci jak mezi sebou, tak i s delegátem utkání. Ten slyší co se děje na hřišti během zápasu a může přiblížit celu scénu, kterou vidí s naprosto jiného úhlu než rozhodčí.“Díky komunikátoru, dokážeme předejít problémům, jako jsou například dohady nad problémovou situací v utkání.

Technika přinese mnoho výhod

To ale nejsou všechny výhody, které může tato technika poskytnout. Celkové očekávání projektu je takové, že by měla přinést nové možnosti tréninku mladších,začínajících rozhodčích, které povedou k zdokonalení jejich práce, a tím i ke zlepšení image sudích mezi hráči, fotbalovými fanoušky a sportovními novináři.

„Pomocí těchto metod dospějeme k lepší přesnosti v rozhodování, připravenosti a hlavně zajistíme regulérnost utkání, kde může jediná chyba ovlivnit jak celý zápas tak i možné postupy a další úspěchy mužstva.“ Podává vyčerpávající odpověď Robert Henn. Podle autora projektu je otázka krátké doby, kdy se komunikátory stanou naprosto běžně využívanou technikou na všech českých soutěžích.

Henn: Soudím, že komunikátory by měly využívat všechny týmy

“V součastné době se tato novinka používá hlavně v první lize, ale já osobně soudím, že by komunikátory měli využívat především týmy v nižších soutěžích, kde těch sporných situací je mnohem více než v první lize.V Praze jsme mimo jiné zkoušeli i kameru,která byla upevněna na hlavu rozhodčího. Pořízené videa pak oběhla všechna média včetně televizí“ říká Henn.

Česká republika si jako první pořizuje takovéto záběry přímo ze hry a je také první, kdo začal využívat komunikátory také v nižších fotbalových soutěžích. Budeme tedy doufat, že se mimo komunikátoru objeví na Severní Moravě i kamera pro rozhodčí a my se tak budeme moci podívat na vzácné okamžiky, které nám jako běžnému divákovi byly doposavad odepřeny.

Markéta Charousková