Závod O cenu Rapotína navazuje na v minulých letech oblíbený podnik Přejezdy v Desné. Ten nyní nahradil nový závod horských kol zařazený do regionální soutěže Jesenický šnek. O cenu Rapotína mohou bojovat jak náruživí, tak sváteční cyklisté. Nejdelší trasu absolvují jezdci v hlavní kategori mužů, a to 27 kilometrů ve třech okruzích.

Smyčka startuje na koupališti v Rapotíně, kde také končí po objížďce přes zámek ve Velkých Losinách. Převýšení činí 660 metrů. Mládežnické kategorie včetně žen již pojedou kratší trasu. Do závodů zasáhnou také cyklisté z Krnova a Zlatých Hor. Zatímco Jan Zmuda a Jaromír Goldman startují v mužské kategorii, David Eliáš a Tanas Markos ze zlatohorského Bike teamu spadají věkemmezi žáky.

Jesenický šnek je regionální cyklistická soutěž pro širokou veřejnost i výkonnostní sportovce. Zkrátka, závodit může prakticky kdokoliv bez ohledu na jeho cyklistické dovednosti. Je to zároveň jeden z podniků, v nichž mohou vedle svých dětí závodit i rodiče. A to jak na silnici, tak formou MTB, tedy s horskými koly.

Jesenický šnek letos vstoupil do 14. ročníku. Tvoří ho cyklistické závody v regionu Jeseníků. V loňské sezoně se soutěže zúčastnilo více než pět set cyklistů všech věkových kategorií. A letošní ročník slibuje účast ještě vyšší. Seriál totiž bude mít rekordních 21 závodů.