Vítězové J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024 v Dolních Vítkovicích se letos mohou těšit na úplně novou trofej, kterou v neděli zvednou nad hlavu.

„Souvisí s vývojem turnaje a je pokračováním té původní. Jsou tam zase nějaké trubky, které jsme byli zvyklí tady rozdávat dřív,“ smál se Marek Pakosta, předseda Českého volejbalového svazu a mistr Evropy v beachi z roku 1996. „Tím, že máme nového partnera se tohle spojení nabízelo,“ prozradil důvod změny po pěti odehraných ročnících nejvyšší šéf českých volejbalistů.

„Vždy jsme se aktivně věnovali sportu a umění. Odvážím se říct, že toto spojení je pro naši společnost typické. Proto jsme se vstupem do turnaje uvažovali o hmatatelném přínosu, kterým bychom sport a umění propojili,“ vysvětlil Jan Hasík, předseda představenstva PURPOSIA Group.

Autorem návrhu je Radovan Šťastný, multi-umělec a sportovní nadšenec, který se angažuje především v cyklistice. „Trofej se rok od roku zjednodušovala až zůstala pouze trubka a jednoduchost došla až do svého maxima. Chtělo to nějakou změnu a Honza Hasík, se kterým spolupracujeme na různých věcech, oslovil mě,“ rozpovídal se Radovan Šťastný s tím, že jeho první myšlenkou byl balon, který bude z matic.

„To je materiál, který PURPOSIA používá na svých stavbách, což mi přišlo jako hezké propojení,“ prozradil Radovan Šťastný, proč k rezavým trubkám, symbolu netradičního a unikátního prostředí pro plážový volejbal v bývalém průmyslovém areálu v Dolních Vítkovicích, přibyl netypický míč.

close Vítěze turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024 v Dolních Vítkovicích čeká nová trofej. Jejím autorem je Radovan Šťastný (vlevo). Představil ji s Janem Hasíkem, předsedou představenstva PURPOSIA Group. Foto: J&T Banka Ostrava Beach Pro/Jan Brychta info Zdroj: J&T Banka Ostrava Beach Pro/Jan Brychta zoom_in Vítěze turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024 v Dolních Vítkovicích čeká nová trofej. Jejím autorem je Radovan Šťastný (vlevo). Představil ji s Janem Hasíkem, předsedou představenstva PURPOSIA Group. Foto: J&T Banka Ostrava Beach Pro/Jan Brychta

Ani jeden z prvků není zkorodovaný stářím, ale chemicky. „Proces oxidace kyselinou je natolik individuální a proměnlivý, že nejsme schopni vyrobit dvě stejné ceny. Vizuálně ano, ale barevně to nejde,“ dodal s tím, že každý kus je proto originál.

Váha trofeje? Kolem čtyř kilogramů. „Troufám si říct, že tohle uzvednou nad hlavu i hráčky,“ usmál se Radovan Šťastný. Potíže s nadváhou zavazadel na letišti ale nikdo z vítězů kvůli trofeji mít nebude. „Když vyhraje někdo mimo Česko, nepoveze si ji sebou, ale bude mu zastaná domů spediční firmou,“ dodal autor.

Bojovat o ni budou i Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteeří v Ostravě skončili třikrát druzí (2019, 2021, 2022) a dvakrát čtvrtí (2018, 2023). Do turnaje, ve kterém nechybí žádný pár ze světové špičky, vstoupí až ve čtvrtek jako nasazené trojky. S divokými kartoami si hlavní soutěž zahrají také Jakub Šépka a Jiří Sedlák a Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou.

Z kvalifikace, která začíná ve středu, se s divokými kartami budou snažit probít tři mladé české dvojice - David Westphal s Tadeášem Trousilem, Kylie Neuschaeferová s Markétou Svozilovou a Andrea Lorenzová s Magdalenou Černou.

Program turnaje

Středa 5. června - kvalifikace

Čtvrtek 6. června - zápasy ve skupinách

Pátek 7. června - zápasy ve skupinách

Sobota 8. června - play-off

Neděle 9. června - semifinále, zápasy o 3. místo a finále

J&T Banka Ostrava Beach Pro 2024 v Dolních Vítkovicích

Nasazené páry v turnaji mužů:

1 – Åhman a Hellvig (Švéd.), 2 – Mol a Sørum (Nor.), 3 – Perušič a Schweiner (ČR), 4 - Boermans a de Groot (Niz.), 5 - George a Andre (Braz.), 6 - Evandro a Arthur (Braz.), 7 - Ehlers a Wickler (Něm.), 8 - Cottafava a Nicolai (It.), 9 - van de Velde a Immers (Niz.), 10 - Partain a Benesh (USA), 11 - Cherif a Ahmed (Katar), 12 - DK Šépka a Sedlák (ČR).

Nasazené páry v turnaji žen:

1 - Ana Patrícia a Duda (Braz.), 2 - Hughes a Cheng (USA), 3 - Carol a Barbara (Braz.), 4 - Melissa a Brandie (Kan.), 5 - Stam a Schoon (Niz.), 6 - Gottardi a Menegatti (It.), 7 - Xue a X. Y. Xia (Čína), 8 - Tina a Anastasija (Lotyš.), 9 - Scoles a Flint (USA), 10 - Hüberli a Brunner (Švýc.), 11 - Müller a Tillmann (Něm.), 12 - DK Hermannová a Štochlová (ČR).