V letošním roce i díky výsledkům v Českém poháru měli vrbenští cyklisté dokonce ambice na celkové umístění, zejména u Vojtěcha Kmínka mezi staršími žáky. U jeho týmového kolegy Jakuba Roháčka to nebylo zcela jasné, jaká bude aktuální forma, protože kvůli zlomenině loktu měsíc netrénoval.

Ostatní členové týmu z Vrbna, Jakub Šíbl, Filip Škopec a Nela Haĺáková jeli především získávat zkušenosti s etapovým závodem. Družstvo doplnila ostravská kadetka Marie Prejdová.

Defekt v první etapě

„Jelikož se ví, že Vojta má slabší časovku, útočil od první etapy," uvedla trenérka mládeže ACS Drak Vrbno Alena Mlynářová a pokračovala: „V ní vyhrál první rychlostní prémii, ale bohužel těsně před druhou ho postihl defekt. To ho vyřadilo z bojů o tuto prémii, bonifikační vteřiny a bohužel i o umístění v první desítce závodníků," popisovala Mlynářová.

Velikým překvapením byl výkon Jakuba Roháčka, který se dokázal udržet se silnými závodníky a dorazil tak ve stejné skupině jako Kmínek na slušném 20. místě.

Ve druhé etapě, kterou byla právě časovka, oba vrbenští závodníci lehce ztratili, ale jejich odstupy od prvních nebyly velké. A tak se pokračovalo v útocích na smazávání vteřin a zlepšování pozic v celkovém pořadí.

Kmínkův spurterský triumf

Ve třetí etapě dokázal Vojtěch Kmínek opět vyhrát rychlostní prémii, přidal i poslední horskou a před cílem se pokoušel o rozhodující únik. „Ten mu sice nevyšel, ale stejně dokázal tuto etapu vyhrát a získal další bonifikační sekundy a taky se posunul v celkovém pořadí," usmívala se Alena Mlynářová.

Mladý cyklista z Vrbna se stal jediným Čechem, který vyhrál jednu ze čtyř etap náročného závodu, když předjel všechny v závěrečném spurtu na lanškrounském náměstí. V této čtyřicet dva kilometrů dlouhé etapě dosáhli třinácti a čtrnáctiletí závodníci průměrné rychlosti 40,5 km/h, což svědčí o tom, že se jelo ve velmi vysokém tempu. „Cenu Vojta přebíral od bývalého československého reprezentanta, vítěze Závodu míru Jana Smolíka," doplnila Mlynářová.

Nela Haĺáková sváděla souboj s Filipem Škopcem a vzornou spoluprací v první i třetí etapě dokázali porazit i několik soupeřů. Jakub Šíbl se vždy udržel v nějaké dřívější skupince a dokončoval etapy několik minut za prvními.

Za dva roky mezi žákovskou elitou

„Do poslední, královské etapy se vzhlíželo s nadějemi na posun Vojty do první desítky celkového pořadí, na které ztrácel necelou půlminutku. Bohužel nezachytil nástup nejlepší pětice v nejdelším kopci a zůstal ve druhé skupině, která čítala třináct závodníků," povídala trenérka Alena Mlynářová a pokračovala: „I když dojel do cíle na šestém místě, dokázal smazat jen několik málo vteřin a posunul se na celkové vynikající 12. místo ze 102 startujících," pochválila svého svěřence.

Vojtěch Kmínek získal i vítězství v několika prémiích, což mu vyneslo celkové 3. místo v bodovací soutěži. „Vojta začínal s cyklistikou před dvěma lety na závodech Vrbenského dráčku a v letošním roce už patří mezi nejlepší v republice," vyzvedla obrovský posun mladého cyklisty Mlynářová.

Ani zbytek týmu nezklamal

Druhé z vrbenských želízek v ohni byl Jakub Roháček. Bojoval statečně a dojezdem ve druhé skupině dokončil na 25. místě celkově. Po měsíci zdravotních komplikací bez tréninku to je více než slušné umístění. Jakub Šíbl dojel v další skupince a celkově mu to vyšlo na 80. místo. Nela Haĺáková opět udělala skupinku s Filipem Škopcem, tentokrát i s Marií Prejdovou a ukazovali, že se závodí i na konci pelotonu.

I v poslední etapě porazili několik závodníků a v celkovém pořadí obsadila Marie na devadesáté čtvrté, Nela devadesáté šesté a Filip na osmadevadesáté místo. Celkově se Vrbenští jako družstvo dostali na čtrnáctou příčku z celkových dvaceti, když v závodě startovala i družstva mezinárodní, např. z Chorvatska, Maďarska, Slovenska či Polska.

Ztížená spolupráce se školami

Oddíl ACS Drak Vrbno vždy úzce spolupracoval s vrbenským sportovním gymnáziem, ale zásahem politiků byla tato rovnováha narušena. Jaký dopad to bude mít na úspěšný rozvoj cyklistiky tohoto regionu, to se ještě neví.

„Smůlou některých našich závodníků je fakt, že nemohli nastoupit ke studiu na vrbenském gymnáziu, protože po sloučení s bruntálským gymnáziem už nebyly ve Vrbně otevřeny třídy nižšího gymnázia," krčila rameny Alena Mlynářová, ale připojila i pozitivní informaci:

„Naštěstí se podařilo navázat spolupráci se Základní školou ve Vrbně pod Pradědem, kde už druhým rokem funguje cyklistický kroužek při ZŠ, do kterého chodí více než dvacet dětí jak z vyššího, tak i z nižšího stupně. Díky této spolupráci můžeme my, trenéři cyklistiky, i přes nepříznivý vývoj školství ve Vrbně pokračovat ve své práci," dodala úspěšná trenérka.

Dobré výsledky odchovanců

Z hlediska „vrbenských Draků" byl zajímavý i Závod Míru kategorie mužů do třiadvaceti let. Ten se jel v okolí Jeseníku a k velkým českým nadějím patřil také odchovanec ACS Drak Vrbno David Dvorský a bývalý student SG Vrbno Matěj Lasák. Dvorský, nyní závodící v barvách stáje Bauknecht Autor, byl nakonec klasifikován na jedenácté pozici jako třetí nejlepší z Čechů. Lasák obsadil konečnou čtyřiačtyřicátou pozici.