Moravská a slovenská závodní špička v horských kolech se sjela o víkendu na Kopřivnou v Malé Morávce. Přesto, že se obdobné závody konaly ve stejném termínu i na jiných místech Evropy, pořadatelům se podařilo sezvat stovku nejlepších.

„Máme tu loňského mistra republiky v juniorech Jana Urubu, stříbrného ve světovém poháru Kamila Tatarkoviče, třetího jezdce českého poháru Lukáše Šplíchala a další," řekl ředitel Moravsko-Slovenského DH Cupu Zdeněk Florián ze Strážnice.

Ve ski areálu Kopřivná měli závodníci premiéru. Poznávali novou, technicky náročnou trať s prašným povrchem, která byla na tamní sjezdovce vybudována letos. Právě prodloužená trať a nová lanovka rozhodla o konání závodů. „V rámci seriálu poháru pořádáme čtyři závody na Moravě a další tři na Slovensku. Vloni jsme novou trať nalezli v Koutech nad Desnou, letos máme premiéru v Malé Morávce," doplnil Florián.

Ježdění je o adrenalinu

Nejmladší závodníci měli deset let, převážná většina startujících měla okolo osmnácti let. Tito bikeři vyhledávají co nejtěžší terény, vyznávají tratě s co nejvíce kameny, kořeny stromů a též náročnými překážkami a skoky. Na Kopřivné mnozí ze svahu skákali do nafukovací matrace. Adrenalinu si užíval i dvanáctiletý závodník Honza Bělas z Hlučína.

„Taťka mě naučil jezdit, sám je to jezdec. Skoky jsou na trati nejlepší, Jeseníky mám rád," uvedl bicyklista.

Bruntálský region zastupoval při závodech Jaromír Pospíšil z Rýmařova. Není nikde vázán, jak říká, když má čas, po práci si prostě rád zatrénuje. „Kopřivná je blízko, je to náš region, tak proč bych to nezkusil. Trať je výborně připravena, rád srovnám své síly s konkurencí. Já jezdím sám za sebe," prohlásil lokální patriot Pospíšil.

Ze slovenské obce Bojná u Topolčan přijel Andrej Barantál. Trať označil za náročnou. Tatínek Jan Barantál je na severu Moravy jako doma, je každoročním účastníkem Rally Ecce Homo. „Jezdím Subaru Impreza GT. Dnes podporuji syna na Kopřivné, příští víkend mě čeká Rally Ecce Homo ve Šternberku," sdělil Jan Barantál.