Minulou sobotu se v Horním Městě v rámci mistrovství České republiky „Orion Shiva KTM cup 2013" konal již tradiční závod v Motoskijöringu. V rámci celého mistrovství České republiky se zde odjel, mezi diváky i mezi samotnými jezdci velmi oblíbený, a z důvodů odloženého závodu v Martinicích třetí z celkových šesti závodů.

Na velmi dobře a kvalitně přepravenou osm set metrů dlouhou trať vyrazilo celkem sedmnáct dvojic v rámci MČR a čtrnáct amatérských dvojic, takzvaných ,,hobbíků".

.

Tak jako v jiných motoristických disciplínách, i zde závodníci absolvovali tréninkové a poté rozjížďkové jízdy, které určily konečné startovní pozice do jízd finálových. Na start konečného hlavního závodu, tedy finálové jízdy ,,A", se seřadilo deset startovních dvojic. Samotná finálová jízda A začala velmi dramaticky a to hned po startu, kdy mělo v první šikaně kolizi prakticky celé startovní pole. Ta se vyhnula jen Mňukovi s Langerem, kteří toho zdárně využili, a stejně jako v loňském roce si dojeli pro první místo a dvacet mistrovských bodů. Druzí dojeli Švocr se Šlechtou a třetí místo uhájili po boji Mouhaupta společně s Hotovým.

Mezi čtrnácti amatérskými jezdci se nejlépe vedlo Martinu Jeriemu s Rumlem. Druzí dojeli Musil s Chovancem a třetí Popovych s Novotným.

.

O oblíbenosti závodů v Motoskijöringu v Horním Městě svědčí i návštěvnost, motoristický podnik navštívily více než čtyři stovky diváků, ale i práce organizátorů, kteří pro všechny připravily bohatý doprovodný program. Představena byla jízda hiposkijöringu, tedy lyžaře ve vleku za koněm, ukázka jízdy čtyřkolek a předvedení automobilového speciálu Toyota Corolla specifikace WRC mistra ČR, SR a mistra Evropy v autokrosu Miroslava Neumanna.

Miroslav Škoda

Motoskijöring
Pochází ze starého severského sportu skijöringu, při kterém člověka na lyžích tahal buď kůň nebo psí spřežení. Motoskijöring je druh skijöringu, kdy jsou v jednom týmu dva závodníci řidič a lyžař. Řidič ovládá crossový motocykl a lyžař se veze za motocyklem, drží se přitom za lano, které je upevněno na motocyklu.

.

Stupně vítězů kategorie Hobby. foto: Miroslav Škoda