Vrcholem sezony v každém sportu jsou mistrovské republikové soutěže. Nejinak je tomu samozřejmě také v moderní gymnastice. Republikového šampionátu se ale mohou účastnit jen ty nejlepší gymnastky z jednotlivých oblastí z celé České republiky.

Přebor severomoravské oblasti ve volném programu se konal na první květnovou neděli v Ostravě. Chybět nemohly ani závodnice SVČ Bruntál.

„V uplynulých dnech se naše holky na tenhle závod pečlivě připravovaly a do Ostravy přijely s odhodláním přesvědčit rozhodčí, že jejich výkony patří k těm, které mohou reprezentovat nejen svůj oddíl, ale také severomoravskou oblast na mistrovství republiky," říkala trenérka Hana Smékalová.

V kategoriích nejmladších nadějí se ještě na mistrovství republiky nepostupuje, a tak přebor oblasti je nejvyšší úrovní závodů. Malým gymnastkám Bruntálu závod vyšel. Julie Lukešová zvítězila, za ní skončila Alexandra Gomolová a těsně za stupni vítězů Zuzana Nábělková. „Ujistily nás, že do budoucna s nimi můžeme počítat," podotkla s úsměvem bruntálská trenérka.

To kategorii mladších nadějí už o postup na republiku šlo. Do boje s konkurencí se pustily dvě bruntálské závodnice, Marie Nedopilková s Barborou Nečasovou. První jmenovaná nenašla konkurenci v sestavě se švihadlem a s obručí a celkově tak vybojovala druhou pozici. Barbora Nečasová byla při sestavě s obručí bronzová a celkově skončila pátá.

Obě tak postupují na mistrovství republiky, které se bude konat 28. května. „Obě zaslouží obrovskou pochvalu," povídala Hana Smékalová.

.

Zleva Tereza Palupčíková, Daniela Kořínková, Barbora Smékalová. Foto: SVČ Bruntál

Mezi mladšími kadetkami byla jedinou zástupkyní bruntálského oddílu Daniela Kořínková. Jako nováček této kategorie si připsala hezký výsledek a skončila sedmá. „Sedmá příčka je výborná. Zvládla svoje první závody v nové kategorii více než dobře," pochválila svou svěřenkyni Smékalová.

Starší kadetky Tereza Palupčíková a Barbora Smékalová už jsou ostřílené závodnice, které mají za sebou několik účastí na vrcholném republikovém šampionátu. Svou třídu prokázaly také v Ostravě. „Neměly mezi ostatními závodnicemi konkurenci a prakticky si to o první místo rozdaly jen ony dvě," uváděla Hana Smékalová.

Lépe se vedlo Tereze Palupčíkové, která po dvou prvních místech v sestavách se švihadlem a kužely přidala i druhé místo s obručí, což jí v celkovém součtu vyneslo až na nejvyšší příčku. Barbora Smékalová si připsala prvenství v sestavě s obručí a v dalších dvou disciplínách, se švihadlem a kužely, skončila druhá.

Na druhý nejvyšší stupínek tak vystoupala i v celkovém pořadí. Obě bruntálské moderní gymnastky se tak kvalifikovaly na mistrovství republiky starších kadetek, které se uskuteční 15. května.

„Ráno odjelo z Bruntálu osm závodnic a večer se vrátilo osm závodnic a čtrnáct medailí. Z pěti možných čtyři holky postupují do nejvyšší republikové soutěže, takže vynikající výsledek," usmála se trenérka Hana Smékalová.