Tato soutěž se hraje systémem úvodní kvalifikace, během které se týmy roztřídí do skupin po osmi. „Pak se spolu utkávají vždy jednou za měsíc, celkem se hrají čtyři kola, přičemž si vždy zahrají v rámci skupiny všichni mezi sebou a následně dva nejlepší postupují a dva poslední sestupují. První skupina představuje skutečnou elitu žákovského volejbalu v ČR,“ objasnil systém soutěže trenér Krnova Martin Kopeček.

Letos se do Poháru přihlásilo 32 týmů, takže kvalifikovat se bylo jednoduché, stačilo přijet. Ale to nikdo nebere jako úspěšnou kvalifikaci. „Jako absolutní nováčci v této soutěži jsme neměli naději na postup ze skupiny. Soupeři na nás byli příliš zkušení, vždyť se účastní této soutěže již mnoho let. Doufali jsme, že se kvalifikujeme do třetí osmičky,“ svěřil se s předturnajovými prognózami kouč.

Potrápili favorita z Prahy

Přestože byli Krnováci jasnými outsidery, ostudu si rozhodně neutrhli. Jako jediní ve skupině dokázali potrápit zkušený celek ČZU Praha, když mu ke všeobecnému překvapení diváků, a možná i samotných krnovských volejbalistů, sebrali první set. „Praha nás evidentně podcenila, ovšem pak ukázala v čem je jejich síla a začali jsme ztrácet. Druhý set uhrál protivník zkušenostmi a v tie-breaku jsme už šanci neměli,“ popisoval utkání Kopeček.

TJ Krnov - ČZU Praha A 1:2

Ústí vyhrálo díky útoku středem sítě

Druhým protivníkem byl tým z Ústí nad Labem. „Tým z Ústí bychom možná mohli porazit, ale ten nás spolehlivě převyšoval rychlým útokem středem. Náš tým neměl kde ani kdy se na tuto zbraň připravit. Snažili jsme se vzdorovat, ale nevyhnutelné přišlo brzy a ztratili jsme i druhý zápas,“ povídal krnovský kouč.

TJ Krnov - SKV Ústí nad Labem 0:2

Vysocí „chlapi“ ze Zlína

Tým Zlína má proti Krnovu dvě zásadní výhody, jsou vyšší a daleko zkušenější. „I když jsme posledního soupeře ve skupině chvílemi trápili a zlepšili jsme i svou hru, i tento zápas skončil naší prohrou,“ dodával k poslednímu zápasu prvního dne Martin Kopeček.

TJ Krnov - VSC Zlín 0:2

Neděle přinesla krnovské úspěchy

Základní skupinu tak Krnovští ukončili sice prohrami, ale s tím museli před začátkem počítat. „Pouze laik by si mohl myslet, že tým bez zkušeností může postoupit mezi 16 nejlepších v ČR hned v kvalifikaci. Smutní jsme nebyli a navíc naši hráči byli chváleni některými rozhodčími, protivníky i trenéry jako dobře hrající nováčci. To nás hodně těšilo,“ nevěšel hlavu šéf krnovské střídačky.

V neděli nastoupili Krnováci do skupiny rozdělující poražené z prvního dne do třetí a čtvrté osmičky. „Byli jsme mnohem optimističtější, protože jsme konečně šli proti týmům, kde jsme měli šanci na výhru. Museli jsme minimálně dvakrát vyhrát, abychom nezačínali mezi posledními osmi týmy, ale postoupili do třetí osmičky,“ osvětlil krnovské plány trenér.

Sokolov kousal jen v úvodu

Tým ze Sokolova Krnovské trápil v prvním setu, ale hlavně díky tomu, že Krnov nedal do hry úplně všechno. „Bylo to díky naší hlouposti. Hráli jsme pochybný volejbal bez náboje, chvílemi se na to nedalo dívat. Prohráli jsme po zásluze první set,“ mračil se Kopeček. Ovšem ve druhé sadě se povedlo tým Krnova vyhecovat. Především přihrávka se zlepšila, díky ní šla nahoru i úroveň útoku a druhý set byl v krnovských rukou. „Ve třetím zkráceném setu už jsme jasně dominovali na hřišti a výhra proti nejslabšímu týmu skupiny byla doma,“ usmíval se lodivod Krnova a dodával: „I pohled na hru byl mnohem hezčí, to už byl zase volejbal.“

TJ Krnov - VSK ISŠTE Sokolov 2:1

Krnov si poradil i se silným Libercem

Slavie Liberec byl v neděli nejsilnějším protivníkem. Krnov vyhrál první dějství, ale koncovku toho druhého získali ve svůj prospěch Severočeši. „Dobře podávali a my jsme dělali hrubé chyby na přihrávce. Jinak jsme soupeře přehrávali v útoku i v obraně. To se potvrdilo v tie-breaku, který jsme vyhráli velice jednoznačně,“ komentoval další vítězství kouč.

TJ Krnov - Slavia Liberec 2:1

V posledním duelu se už projevovala únava

Hra s týmem Mnichova Hradiště byla poznamenána únavou obou celků. „Mnichovo Hradiště nebyl nebezpečný soupeř, první set jsme je porazili jednoznačně a druhý se táhl díky rostoucímu počtu chyb na obou stranách. Ale nakonec jsme dokázali utrhnout i tento zápas ve svůj prospěch,“ oddechl si Martin Kopeček.

TJ Krnov - Sokol Mnichovo Hradiště 2:0

Trenér nešetřil chválou, věděl však, že jeho tým má rezervy

Krnovský trenér na závěr pohárového turnaje své hráče jen a jen chválil, vždyť se byli schopni porvat s daleko zkušenějšími soupeři.

„Celkově patří obrovská chvála Tadeáši Handlířovi za vynikající útok, podání i bojovnost. Tento hráč byl chválen i soupeři a jejich trenéry. Bez jeho útoku bychom tak silní nebyli. Dále Michalovi Drabinovi, který nejen svou nahrávkou, ale i podáním výrazně pomohl k výhrám a především celkově dobré úrovni naší hry. Pak také David Gadziala, který jako asi nejmenší hráč na celém turnaji (ne věkově, ale výškou) předváděl vynikající hru na příjmu i v poli. Vojtěch Bažo na pozici univerzála zahrál několik krásných míčů, v obraně i v útoku a hodně zlepšil podání. U blokařů Jana Keclíka, Tomáše Marka a Denise Siudy šlo vidět, že bojují a snaží se, ale mají se hodně co učit. Vojtěch Plánka zasáhl do hry až v posledním zápase, ale hrál dobře,“ nezapomněl na nikoho Kopeček.

Český pohár pomáhá pozvednout kvalitu hry Krnova

Soutěže, jako je Český pohár, jsou pro mladé volejbalisty velice přínosné. Střetnou se s celky z opačných koutů republiky a porovnají s nimi svou výkonnost. Navíc se mohou učit přímo na hřišti od daleko zkušenějších hráčů. „U našeho týmu šlo vidět zlepšení již během turnaje, hlavně v obraně a v poli. To se nedá naučit na tréninku a především proto hrajeme Pohár. Potřebujeme herní zkušenosti. Pro tým, který je hodně mladý a ve stejném složení bude hrát i příští rok, je tohle nejlepší cesta k celkovému úspěchu. Náš cíl je nyní udržet třetí osmičku a ideálně postoupit a udržet druhou. Dostat se mezi 16 nejlepších by bylo ideálním zakončením prvního herního roku tohoto týmu,“ zhodnotil vystoupení mladých krnovských volejbalistů trenér Martin Kopeček.

TJ Krnov: Tadeáš Handlíř, Michal Drabina, Jan Keclík, Vojtěch Bažo, Vojtěch Plánka, Denis Siuda, Tomáš Marek, David Gadziala, vedení: Martin Kopeček, Karel Handlíř

MARTIN KOPEČEK, PAVEL HABRAM