Jelikož je účast na této soutěží povinná jako nominace na mistrovství České republiky pro dorostence a juniory, odcestovali tři krnovští junioři s ambicemi uspět a nominovat se na republikový šampionát své věkové kategorie.

Tam už nebudou soutěžit s muži, jak tomu bylo právě v sobotu ve Vranovicích. Tyto soutěže bez podpůrného vybavení stoupají mezi vyznavači silového trojboje v oblibě, o čemž svědčí velký počet startujících, čtyřicet devět.

Mezi muži se junioři Krnova rozhodně neztratili, když byli klasifikováni jako nejlepší mladíci za borci, kteří mají v závodění i o dvacet let tréninku, a samozřejmě i závodění, navíc.

Procházka při prvním startu pátý

Nejmladší závodník v krnovské výpravě byl Jiří Procházka. Procházka teprve v letošní sezoně přešel z kategorie dorostu do juniorů a při svém prvním startu mezi staršími si počínal velice dobře. Ve váhové kategorii do sedmdesáti čtyř kilogramů vybojoval nepopulární, ale krásné čtvrté místo.

Ve dřepu zvládl 115 kilogramů, v benčpresu přidal devadesát a v mrtvém tahu pak 160 kilo, což činilo v celkovém hodnocení 365 kilogramů.

Tomčák vytvořil rekord ve dřepu

Další závodník Lokomotivy Krnov, Lukáš Tomčák, patří už ke zkušenějším borcům, o tom svědčí mnoho medailí, které krnovský silák vybojoval už mezi dorostenci, pak i mezi juniory na mistrovství ČR. V kategorii do devadesáti tří kilogramů vybojoval v silné konkurenci mužů pátou příčku za 570 kilogramů v trojboji.

V jednotlivých disciplínách pak předvedl 217,5 kila ve dřepu, 132,5 kilogramu v benčpresu a v mrtvém tahu zkrotil 220 kilogramů. „Lukáš se posunul po velmi kvalitních trénincích o dvě váhové kategorie a výkonnostně šel hodně nahoru. Výkonem ve dřepu vytvořil nový český juniorský rekord," uvedl trenér krnovských trojbojařů Václav Stuchlík.

Buchtík ztratil jen pět kilo na bronz

Posledním krnovským účastníkem byl Petr Buchtík, rovněž držitel mnoha medailí z republikových šampionátů jak v dorostu, tak v juniorech. Startoval ve váhové kategorii do 105 kilogramů. I na něj čekala velmi těžká konkurence. Buchtík předvedl 210 kilogramů ve dřepu, 130 v „benči" a 230 v mrtvém tahu.

Celkový součet 570 kilogramů mu nakonec vynesl čtvrtou pozici, od bronzové medaile jej dělilo pouhých pět kilogramů. „Velkým handicapem pro Petra byla jeho osobní váha 93,6 kilo. Byl nejlehčím ze všech startujících v kategorii," říkal Stuchlík.

Šéf Oddílu silového trojboje krnovské Lokomotivy byl po soutěži velice spokojen. „Naši členové trénují velmi kvalitně a to se projevuje i při soutěžích. Velkou radost mi dělají všichni mladí borci. Výkonnost jde nahoru, což je pro náš oddíl a budoucnost dobrý ukazatel.

Všichni tito borci se kvalifikovali na mistrovství ČR a mají nemalé šance na medailové umístění," zhodnotil Václav Stuchlík

Dva druhy silového trojboje V silovém trojboji probíhají dva druhy soutěží, a to s použitím speciálních superdresů pro jednotlivé disciplíny (dřep, benčpres i mrtvý tah) a s použitím superbandáží na zápěstí a kolena.

V klasickém trojboji RAW jsou tyto podpůrné prostředky zakázány (vyjma bandáží na zápěstí) a výkony v jednotlivých disciplínách jsou mnohem nižší, avšak objektivnější, poněvadž závodníci závodí tak, jak jsou zvyklí při běžném tréninku, bez tzv. super výbavy.

Takto se závodilo v době začátků Silového trojboje, kdy technický pokrok tolik nezasahoval do sportovních odvětví a dnes se opět k tomuto způsobu vrací celý svět, Českou republiku nevyjímaje.