Cesta na mistrovství České republiky, kam se dosud žádný celek z okresu Bruntál neprobojoval, vedla přes druhé místo v okresním přeboru a stejné umístění v kraji. V republikovém turnaji se pak Krnované ocitli v silné konkurenci dvaatřiceti družstev. A se svými soupeři si poradili.

Válcovali jednoho za druhým a nestačili jen na jasného favorita z Frýdku-Místku. „Samotný výsledek možná ani neukazuje, jak velký husarský kousek se našim šachistům povedl. Celkově se této soutěže v naší kategorii zúčastnilo 606 základních škol!

První místo obsadila, stejně jako v našem krajském přeboru, nedostižná ZŠ Frýdek-Místek, a tak společně s naším druhým místem ukázal Moravskoslezský kraj drtivou nadvládu nad celou republikou. No a naši kluci, to jsou borci. Neuvěřitelní, nervy jak špagáty, suverenita, bojovnost, radost a dobrá nálada.

Jsou to malí rebelové a takovým přeje i štěstí. Kluci mě naučili dvě velké věci, a to, že děti jsou někdy mnohem odvážnější než dospělí a také mi ukázali, jaká síla může být ve zdravém týmu," uvedl Pavel Čech, předseda mládežnického šachového oddílu TJ Lokomotiva Krnov a hrdý kapitán školního družstva ZŠ Janáčkovo náměstí Krnov.

Hrdost na družstvo své školy neskrývá ani ředitel ZŠ Janáčkovo náměstí Karel Handlíř: „Musím chlapcům vyseknout poklonu. Nejen za jejich nasazení a týmového ducha při turnaji, ale také za čas, který věnují tréninku a individuální přípravě. Vyplatilo se.

Zapomenout nemohu ani na trenéry mládežnického šachového oddílu TJ Lokomotiva Krnov a Krajského tréninkového centra mládeže Město Albrechtice, kteří se školou úzce spolupracují a bez jejich nasazení a přístupu bychom v dětech talent pro tuto královskou hru neobjevili.

Poděkování si zaslouží také předseda šachového oddílu Pavel Čech, který se ujal role nehrajícího kapitána a družstvo do Zlína doprovázel. Je vidět, že šachy ve škole zakořenily a talentů máme dost, aby mohly i nadále růst. Kluci laťku pro začátek dali hodně vysoko a to je výzva."

Mládežnický šach v Krnově založil před pěti lety Karel Handlíř st. s cílem vytvořit postupně dlouhodobou perspektivu celého systému. A to se daří. Rok a půl funguje Krajské tréninkové středisko mládeže ve Městě Albrechticích, jehož součástí jsou mladí šachisté z Krnova.

„Na toto mistrovství jsme se podle možností celkem dobře připravili. Absolvovali jsme celou řadu turnajů, včetně dvoudenního soustředění, a mám-li být upřímný, klukům jsem věřil a očekával výsledek kolem pátého místa," řekl Karel Handlíř st. s tím, že mimořádným úspěchem cesta mezi nejlepší zdaleka nekončí.

„V příští šachové sezoně nás čeká další těžký oříšek. Poněvadž nám začíná dorůstat silná šachová generace starších žáků, budeme usilovat o postup do 1. dorostenecké ligy mladšího dorostu. Jsem pevně přesvědčen, že budeme úspěšní," uzavřel Karel Handlíř starší.