Předzvěstí této velké sportovní události bude mezinárodní kemp mládeže v Singapuru, ten se uskuteční už od pondělí 7. prosince do neděle. Jedním ze dvou zástupců České republiky je právě Onderková, výborná lyžařka a běžkyně atletického oddílu TJ Olympia Bruntál.

Martino, můžeš nám tuto akci trošku víc přiblížit?
Jedná se o sportovně vzdělávací kemp, na kterém se sejdou zástupci všech zemí YOG (Youth Olympic Games). Cílem je inspirovat mladé lidi celého světa, aby se aktivně věnovali sportu, vzdělávání a kultuře a podporovali olympijskou myšlenku.

Kolik vás celkem v Singapuru bude?
Celkový počet účastníků zatím neznám, ale za každý stát tam bude jeden chlapec a jedna dívka.

Jak jsi se ty na tuto akci vlastně dostala?
Český olympijský výbor oslovil ředitele sportovních gymnázií v ČR, aby do projektu přihlásili své zástupce. Mne navrhl můj trenér běžeckého lyžování Radek Peňaz a ředitelství školy.“

Proběhlo nějaké výběrové řízení?
Ano, byla jsem pozvána k pohovoru do Prahy, kde jsme museli prokázat výborné znalosti angličtiny, osobnost a osobitost. Dalším kritériem byl věk 15-17 let, velmi dobrá všeobecná sportovní připravenost a provozování některého sportu na speciální úrovni.

Už víš, kdo pojede do Singapuru s tebou?
Druhým účastníkem z České republiky bude volejbalista ze sportovního gymnázia ze Zlína.

Jaký ohlas měla tvoje nominace ve škole a v klubu?
Byla jsem ráda, že mi věřila paní ředitelka. Všichni spolužáci i kamarádi z lyžařského oddílu mi moc fandili a mají radost, že jsem se do Singapuru dostala. Také v Olympii mají moji kamarádi a trenéři radost.

Co vůbec od kempu v dalekém Singapuru očekáváš?
Věřím, že si najdu spoustu nových přátel, poznám jinou krajinu a zvyky a zjistím, jakou formou trénují moji vrstevníci ve světě. A snad se zdokonalím i v jazyce a přivezu si mnoho sportovních zážitků.

Jan Urban