Trasy vedou na katastrálních územích obcí Dolní Moravice, Malá Morávka a Stará Ves, což je současně také území, kde lesy obhospodařuje Lesní správa Janovice.

Na délce a rozmístění udržovaných běžeckých tratí se dohodli starostové zmíněných obcí se zástupci Lesní správy Janovice a firmy Katr, která v tamějších lesích těží dřevo.

Běžecké trasy se mají upravovat až do víkendu, kdy v celé České republice končí jarní prázdniny, což bývá zpravidla někdy v polovině března. Když bude naopak sněhu málo, nebudou se trasy pochopitelně udržovat.

„Ono to sice vypadá logicky, že se trasy neudržují, když není dost sněhu. Už jsme se ale setkali s běžkařem, který si stěžoval na neudržovanou trasu, když na ní byly opravdu jenom zbytky sněhu. Asi si myslel, že mu tam budeme sníh navážet nebo co,“ postěžoval si starosta Dolní Moravice Ladislav Velebný.

Určitou disciplínu by měli dodržovat i běžkaři

Běžkaři v lesích se ale musí chovat disciplinovaně a jezdit po vyznačených trasách. „Každoročně se setkávám s tím, že lidé nedbají výstražných tabulí a pohybují se tam, kde by se pohybovat neměli. My v lesích musíme hospodařit a v zimě se těžba zastavit nemůže. Je to od jednotlivců obrovská nedisciplinovanost, která by mohla mít vážné následky,“ uvedl Pavel Koždoň z Lesní správy Janovice.

Sportovci by se měli na místě řídit podle místního značení. „Nedostatkem je, že každoročně vydávané lyžařské mapy ne vždy odpovídají přesně skutečnosti. Lyžař se pak třeba drží mapy a dostane se tam, kam nemá,“ upozornil starosta Malé Morávky Ondřej Holub.

Tento nedostatek může způsobit nemalé problémy, proto chtějí obce prohloubit spolupráci se zpracovateli map. Hustota lyžařských tras na území uvedených obcí je skutečně unikátní a nemá obdoby v celé České republice.