Na republikový šampionát se vydala také šestičlenná výprava běžců z jesenického oddílu, mezi nimi i bruntálský rodák Michal Kautz. Na účastníky čekaly od pátku do neděle tři závody. V pátek to byl sprint dvojic volným způsobem, v sobotu klasická štafeta, v neděli pak individuální závod na 10 kilometrů bruslením.

Výborný výsledek ve sprintu dvojic spolu se Sedláčkem

Do pátečního sprintu dvojic, který se jel na 1 600 metrů dlouhém okruhu a každý ze závodníků jej absolvoval třikrát, se přihlásilo celkem jednatřicet dvojic. Dvojice z jesenického oddílu Michal Kautz Václav Sedláček se nejprve musela prokousat přes kvalifikaci. Ve své druhé kvalifikační skupině si vyjeli druhé místo, a cesta mezi finálovou desítku byl volná.

„Ani jsme moc nedoufali, že bychom mohli postoupit. Konkurence byla obrovská. Venca Sedláček to dobře rozjel a já jsem finišoval,“ povídal Bruntalák Michal Kautz. Ve finále na široké trati se ukázala síla nejlepšího českého klubu Dukly Liberec nabitého reprezentanty, který postavil dokonce pět dvojic.

Václav Sedláček

Václav Sedláček

Vyhrálo duo Jakš - Razým. Na výborné šesté příčce dojeli Kautz se Sedláčkem. „Jsme s tím umístěním hodně spokojení. Měli jsme dobře namazáno a zajeli jsme výborný výsledek,“ hodnotil páteční výsledek Michal Kautz.

Nepodařilo se dobře namazat, jelo se na vodě

Sobota se jesenickým moc nepodařila. Do závodu tříčlenných štafet postavili dvě trojice. Na každého závodníka čekalo pět kilometrů. Kvůli oteplení však nebyly podmínky příliš jednoduché. Také proto skončila první štafeta Jeseníku ve složení Adam Fellner, Michal Kautz a Jakub Teichman až 13., druhá trojice, Viktor Novotný, Václav Sedláček a Pavel Ondrášek, ještě o deset příček za nimi.

Adam Fellner

Adam Fellner

„Neměli jsme dobře namazané lyže. Běžci na prvním úseku měli ještě docela slušný povrch, zmrzlý. A tak se lyže namazaly na zmrzlý sníh. Jenže v průběhu závodu se hodně oteplilo a ve stopě se držela voda. Tím závodem jsme se protrápili,“ komentoval nepříliš povedenou štafetu bývalý juniorský mistr republiky Kautz.

Dobré body z desetikilometrové trati

Chuť si rodák z Bruntálu spravil v nedělní volné desítce, na kterou běžci vyráželi intervalově. Michal Kautz po velmi dobrém výkonu doběhl na dvanácté pozici, minutu a tři čtvrtě za vítězným reprezentantem Martinem Jakšem. Další reprezentant jesenického oddílu Adam Fellner dojel osmnáctý.

„Adam bojuje o to, aby se dostal do juniorské reprezentace a zatím má dobře našlápnuto,“ vykládal Kautz a pokračoval: „Na té desítce jsem ho dojel a pak jsme si vlastně celý závod pomáhali a táhli se navzájem. Doufám, že jsem mu tím pomohl a trošku ho přiblížil k té reprezentaci,“ usmíval se Michal Kautz, který byl spokojený i se svým výkonem a vyjel si do žebříčku FIS slušný počet bodů. Václav Sedláček skončil na deseti kilometrech třiadvacátý, Pavel Ondrášek hned za ním.

Pavel Ondrášek

Pavel Ondrášek

Dukla Liberec je jinde

Celkově v Harrachově dominovali borci z Dukly Liberec. „Je to u nás elitní oddíl. Vždycky posbírají ty nejlepší z republiky. Mají výborné podmínky, jezdí výborné výsledky, mají více peněz a podle toho se taky odvíjí jejich příprava. Zatímco my v listopadu začínáme, oni už za sebou mají měsíc, dva na ledovci,“ vystihl rozdíl mezi Duklou a zbytkem „světa“ Kautz.