Krytý plavecký bazén Městských lázní Krnov bude v sobotu 16. února od 8 do 12 hodin hostit krajské kolo mistrovství ČR v eskymování, jehož pořadateli jsou právě vodáci z místního Outdoor klubu. Diváci se mohou těšit na závod pětadvaceti nejlepších vodáků z celého kraje.

V čem vlastně spočívá eskymování? To se nasoukáte do neoprénové manžety, odborně zvané špricdeky, usadíte se v kajaku či kánoi a okraje zaháknete za límec lodi, aby vám dovnitř neteklo. Nos si sepnete skřipcem neboli nosátkem, aby vám nenateklo ani do nosu. Pak už jen válíte sudy střídavě nad hladinou a pod ní a přitom doufáte, že vám rozhodčí všechny otočky správně spočítají. Diváci na ochozech chvílemi na hladině vidí dno lodi a chvíli vodáka, jak lapá vzduch před dalším obratem. Když je to šikovný, trénovaný vodák, který si troufne na soutěž, měl by zvládnout obrat zvaný eskymák aspoň desetkrát za půl minuty. Dokonce i vodácké ženy a dívky při soutěžích běžně natočí osm nebo devět eskymáků.

Kajakářská disciplína K1 se pozná podle toho, že závodník má v ruce dvojpádlo, a v kategorii pro slalomové kánoe C1 platí, že závodník v ruce má jen jedno pádlo. „Závodníci absolvují obě disciplíny. První je přejezd bazénu tam a zpět na čas se třemi eskymáckými obraty neboli se třemi otočkami o 360 stupňů během jízdy. Druhou disciplínou je počet eskymáckých obratů za třicet sekund," vysvětlil hodnocení Bob Šárka z pořadatelského Outdoor klubu Krnov, který ani jako veterán nemá problém natočit čtrnáct eskymáků za půl minuty.

Krnovští vodáci ve svých řadách několik žhavých favoritů. V kategorii žáků má Nikola Lubojacký ambice stát se mistrem ČR, ve veteránech určitě předvedou kvalitní výkony Bob Šarka a Jiří Lubojacký. Z mužů má šanci probojovat se „na republiku" Ondřej Varga a z žen Veronika Holubová.

Umění eskymáckých obratů musí vodáci ovládat nejen při závodech v bazénu, ale při soutěžích na divoké vodě, kde závodník podle pravidel nesmí opustit loď. Když se převrátí, musí se co nejrychleji zase dostat na hladinu, aby mohl pokračovat. Eskymácký obrat byl původně především záchranný manévr. Existují různé varianty, jak ho lze provést, na soutěžích převládají základní techniky nazývané páka a šroub.