Jak dlouho už se věnujete střelbě?

Teď jsem začal chodit do septimy na rýmařovském gymnáziu, takže to je tak šest sedm let. Začal jsem v září 2011, když jsem tu nastoupil do primy.

Které disciplíny střílíte?

Střílím jednoručními malorážními a vzduchovými pistolemi, takže se snažím účastnit všech disciplín, které jsou s tím spojené.

Už jste přemýšlel, co byste chtěl dělat, až skončíte na rýmařovském gymnáziu?

Zatím to vypadá tak, že půjdu střílet do Plzně. K tomu bych chtěl vybrat nějakou vysokou školu, ideálně v Plzni nebo Praze, abych to neměl daleko. Teď v současné chvíli mě nejvíc zajímá otevřená informatika, protože bych rád studoval kybernetickou bezpečnost, ale ještě si to rozmýšlím.

Když se dostaneme zpět ke střílení, co všechno obnáší vaše tréninky?

Trénuju většinou dvakrát týdně plus soboty a neděle, občas v pátek bývají závody. Na střelnici jdu nejčastěji rovnou po škole, zhruba tak patnáct minut se připravuji, přezuju se, nachystám si terče a všechno ostatní.

Pak se asi dvacet minut protahuju, rozhýbávám si ruku a potom střílím, dokud mě to baví. K tomu ještě co dva dny každé ráno suším.

Co přesně znamená „sušit“?

Jde o střílení bez nábojů, vlastně jenom cvakání spouště. Vzniklo to z anglického termínu dry-firing, což v podstatě v doslovném překladu znamená střelba na sucho, takže z toho u nás vzniklo slovo sušit.

Přiblížil byste, jak závody ve střelbě probíhají?

Závod jako takový bývá rozdělený na dvě půlky. Dvakrát třicet ran, většinou to je rozdělené i na dny. Když přijdu na střelnici, tak se obvykle čtyřicet minut rozcvičuju a suším. Pak nám dá rozhodčí znamení, ať jdeme na svá místa, kde se připravujeme a potom začíná střelba, která je rozdělena na časové intervaly.

Finále probíhá vyřazovacím způsobem, kdy se dá deseti ranami základ a pak se po pěti střelách v každém kole vyřazuje nejslabší střelec.

Zlatá medaile, kterou si Matěj z ázerbajdžánského mistrovství dovezl.

V loňské sezoně jste získal šest titulů mistra republiky v dorosteneckých a juniorských kategoriích. Kolik prvních míst jste zopakoval v letošním roce?

Letos se bohužel nekonalo mistrovství v národních vzduchových otočných disciplínách, protože ho nikdo nechtěl pořádat, takže čtyři tituly nebylo možné získat. Pak jsem neobhájil namířenou vzduchovou pistoli, ale získal jsem všechny tři tituly na mistrovství v malorážkách.

Jaký pocit jste měl, když jste zjistil, že jste vyhrál juniorské mistrovství Evropy?

Nejdřív jsem si říkal, že to musí být náhoda, protože celé finále jsem byl v podstatě na vypadnutí, měl jsem dva rozstřely a bylo to velmi těsné. Potom se mi povedly poslední položky, trefil jsem dvakrát pět z pěti zásahů.

Pak jsem koukal na tabuli, kde bylo napsáno, že jsem získal o jeden bod víc než můj protivník, který vedl celé finále. Vyhlásila to i hlavní rozhodčí a já jsem tomu moc nemohl uvěřit.

Byl jste nervózní? Klepou se vám třeba ruce?

Ve finále už většinou bývám nervózní, ale ruce se mi klepat nesmí. Ona taková lehká nervozita je podle mě dobrá, protože mi pomáhá se líp zkoncentrovat. Obecně se při závodě snažím myslet hlavně na sebe, ideální je nemyslet vůbec a dělat všechno tak, jak to mám naučené.

Zbývá vám nějaký čas na záliby?

V poslední době jsem si oblíbil golf, takže jezdím občas rekreačně hrát do Olomouce. Taky mě baví čtení, rád poslouchám hudbu a hraju na hoboj, klavír a před nějakou dobou jsem začal hrát i na cello.

Matěj Rampula je studentem septimy na Gymnáziu a Střední odborné škole Rýmařov. Sportovní střelbě se věnuje zhruba šest let a během té doby se mu podařilo získat mnoho úspěchů. Tím nejvýraznějším bylo vítězství na juniorském mistrovství Evropy v Baku v letošním roce. Kromě střelby se věnuje hře na hudební nástroje, ovládá celkem tři.

Lukáš Nedomlel