Z bezpečnostních důvodů přerušil své účinkování v letošní Rallye Dakar staroměstský kamionista Martin Kolomý. Nejlepší český jezdec posledních dvou let přerušil účast v extrémně náročné rallye před osmou etapou. V jeho skelném pohledu bylo vidět velké zklamání, že do následujících kapitol soutěže nepřipíše další řádky příběhu ze svého pera. Z Argentiny do Chile se už jako závodník nepodíval.

Šestice zbývajících dnů soutěže se odehraje právě na území Chile. „Bezpečnost lidí má mnohem větší prioritu než sportovní úspěch. Vyčítali bychom si, kdybychom pokračovali a v horských pasážích se někomu něco stalo. Přece jen jsme tátové od rodin. Jezdíme na hranu, což jsme už ukázali, ale pořád je to v rámci mezí," vyjádřil se Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing.

„Když víte, že reálně hrozí vážné selhání techniky, která může mít fatální důsledky, tak k tomu musíte přistoupit rozumně. Teď mluvím rádoby chytře, jakoby snad odstoupit bylo jednoduché. Ve skutečnosti to zatraceně bolelo a nedivte se chlapům v televizi, že to obrečí, neměl jsem k tomu sám daleko," popsal své pocity pilot Martin Kolomý.

Jaké problémy se dostavily

Technický ředitel Buggyry Robin Dolejš přiblížil technické strasti, které stály za předčasným ukončením dakarské mise: „Po problémech s pravým předním kolem jsme museli vyměnit i otoč, protože původní kovaná byla zadřená. Bylo pro nás velké dilema, zda riskovat nebo zda ukončit soutěž a odstoupit."

Po zvážení variant a vyhodnocení rizik, tým nemohl rozhodnout jinak. „Je to škoda, použili jsme inovativní řešení brzdění přední nápravy, které se osvědčilo. Bohužel se ukázalo, že na několika místech přední nápravy se objevily mikropraskliny, které mohou být velkým rizikem pro posádku," uvedl Dolejš.

Kolomého posádka si svými odvážnými kousky a srdcařským přístupem získala na Dakaru mimořádné jméno. Vždyť, kdo dokázal jet s hořící pneumatikou, dlouhých osm hodin usilovně pracovat v horském průsmyku, jen aby mohl pokračovat, několik dnů nespat a do cíle projet po třech kolech?

„Jsme všichni moc zklamaní, že pro nás Dakar skončil předčasně. Doufáme, že fanoušci na nás nezanevřou a že příští ročník Dakaru nám ukáže přívětivější tvář," věřil navigátor René Kilián.