Botu má propálenou od neustálého sešlapávání plynového pedálu Martin Kolomý ze Starého Města, každoroční reprezentant bruntálského okresu v jihoamerické Rallye Dakar.

Po šesté a sedmé etapě nejnáročnějšího pouštního závodu světa zůstává Martin a jeho posádka na devátém místě v celkovém pořadí, a to i přes předchozí ztráty, zapříčiněné též obrácením tatrováckého kamionu nazývaného Fat Boy na bok.

Drsný kraj, drsní lidé!

Skvělé pořadí vyjel s kamionem startovní číslo 506 jen díky extrémnímu způsobu jízdy, který se zajídal i jeho zkušené posádce. „Dneska jsem z toho byl opravdu na nervy. Říkali jsme s bráchou Martinovi, ať zastaví na duně, abychom se mohli pořádně rozhlédnout a najít ideální stopu, ale on stál na plynu a motali jsme se tam jako nudle v bandě," komentoval zběsilé kroužení pouštní krajinou navigátor René Kilián.

Není divu, že jede Martin Kolomý takzvaně „na krev". „Bruntál je drsný kraj, proto i já jezdím Dakar - nejdrsnější rally na světě!" razí heslo staroměstský elitní závodník.

Jediným z českých kamionistů, který jej v letošním ročníku rallye překonává, je Aleš Loprais, na jehož celkovou pátou pozici ztrácí Martin hodinu a půl. Etap je ale v Rallye Dakar do soboty 17. ledna rovných třináct, a během následujících šesti se ještě může stát cokoliv, co ovlivní konečné pořadí.

Po dunách spal v poušti

Sedmá etapa plná písečných dun byla pro účastníky rallye neskutečně náročná. „Ty duny nám dneska daly. Bylo hrozný vedro, a ten písek byl strašně zrádný. Varovali nás, že díky stopám z předchozí etapy to bude matoucí, ale že se tam až takhle zasekneme, jsem netušil.

Nakonec se nám podařilo tu ztrátu alespoň trochu stáhnout ve druhé části, takže není nic ztraceno a pokračujeme dál," komentoval etapu Martin Kolomý.

Ten také po víkendu ví, jaké je to spát jen ve spacáku na karimatce opuštěn v poušti, bez svého týmu TATRA Buggyra Racing Každý si mohl vzít s sebou pouze spacák, karimatku a balíček s jídlem a v zázemí, které organizátoři vybudovali v poušti nedaleko Iquique, budou zavřeni až do startu osmé, nedělní etapy.

„Po osmé etapě nás čeká den volna, na který se velice těším. Budu se snažit pro bruntálský okres zajet co nejlépe," vzkázal Kolomý z jihu Ameriky.