Zatímco v loňském roce úvodní etapu vyhrál, tentokrát se musel spokojit s devátým místem. Pořadatelé si totiž se závodníky nebrali servítky a startovní pole hned po startu najelo do jezdecky náročných písečných dun.

Martin Kolomý, jemuž v kabině dělá společnost navigátor Rostislav Plný a stájový mechanik Jiří Stross, sice na začátek parádním skokem ohromil početný zástup fandících diváků, avšak následně při přejezdu jedné z dun na trase Lima – Pisco zapadl a nabral drobnou ztrátu.

„Hned na úvod to byla krásná etapa, nádherné skoky, akorát jednou se nám to vymstilo, tak že jsme skočili a trochu jsme se zahrabali. Něco jsme tam ztratili, ale je teprve začátek závodu. Doufám, že takto krásné etapy, které mi vyhovují, budou pokračovat a my budeme mít možnost malou ztrátu dohnat,“ komentoval jezdec původem z Bruntálska.

Na úvod mezi kamiony, které ze všech čtyř kategorií na jednatřicet kilometrů dlouhou rychlostní zkoušku vyrazily jako poslední, byl nejrychlejší jiný Čech Aleš Loprais, jehož následoval druhý Nizozemec Van den Brink. Třetí byl s odstupem sedmi sekund za Holanďanem loňský vítěz Dakaru – Rus Eduard Nikolajev na Kamazu.

Martin Kolomý za Lopraisem zaostal o dvě minuty a pětadvacet vteřin. Hlavu však zatím rozhodně nesklápí. Piloty totiž během příštích dvou týdnů, kdy se startovní pole dostane z Peru přes Bolívii až do Argentiny, čekají podstatně náročnější etapy.

„Jsem strašně rád, že Tatra fungovala naprosto bez problémů a snad to tak vydrží co nejdéle, nejlépe až do cíle,“ poznamenal pravidelný účastník Dakaru, jehož prozatímním maximem celkového pořadí jsou dvě pátá místa.

Velkou premiéru zažila i dvojka Tatra Buggyra Racing Martin Šoltys, který má na trati společně s třetím týmovým kamionem Pavla Vrňáka pomáhat právě Martin Kolomému. Zaplatit však musel nováčkovskou daň, zatím je pětadvacátý.

„Bylo to těžké. Hned asi kilometr po startu jsme míjeli vybourané auto a pořadatelé nás zahnali do takové prudké hrany, kde jsme zapadli a museli počkat, až nás někdo vytáhne,“ mínil Šoltys, kterého vyprostila rychlá asistence v podobě kolegů z týmu Adrie.