Každá etapa jihoamerické rallye je jiná, a každá přináší posádce Kolomého Tatrovky nové a nové zážitky. Nouze není o dramatické scény. Na devátou etapu jen tak nezapomene jeden z oficiálních kameramanů.

Poté, co se snažil ulovit nejlepší záběr z duny, zaskočil ho náhlý nájezd Tatry přímo na něj. Kameraman se podruhé narodil. Kolomému se podařilo strhnout volant a zachránit ho tak zpod kol Fat Boye.

„Ty lidi jsou opravdu blázni. Je hezký, že nám fandí a chtějí mít tu nejlepší fotku nebo záběr, ale hodně riskují. Dneska v těch dunách to bylo o fous. Sice jsem jej viděl, ale když jste na duně a svažuje se někam, tak pak ten váš směr už moc neovlivníte. Měl fakt štěstí a já taky, rozhodně bych ho na svědomí mít nechtěl," oddechl si jezdec Tatry 815 Buggyra.

Do pěti tisíc metrů

Trať deváté etapy označil staroměstský závodník za „strašnou rozbíječku a masakr". „Přijeli jsme úplně rozbití a dehydrovaní, protože nám z těch ran zapadlo i pití a nebyl čas ho hledat. Nakonec z toho byl ale docela dobrý čas. I díky zubatému žabákovi, bruntálskému symbolu, jsme poskočili o jednu příčku kupředu," uvedl po příjezdu do bivaku Martin Kolomý.

A jeho posádku ve složení David a René Kiliánovi čeká ve středu 14. ledna další muka. Desátá etapa vedoucí z Calama do Salty startuje pro automobily i kamiony shodně v 17.14 hodin. Jednotliví jezdci budou vyjíždět v pořadí podle dosažených časů. Etapa měří 860 kilometrů, a speciálka tvořila 359 kilometrů. Zbytek mají jezdci na přejezd.

Závodníky čeká opět přesun přes pás velehor And do Argentiny.

„Jak pořadatelé říkali, tak to opravdu bylo hodně náročný. Zítra se přesouváme zase zpátky do Argentiny a startujeme už časně ráno, takže to bude hodně dlouhý den. Musíme načerpat síly, zregenerovat se a zítra bojovat o další posun," prozradil středeční plány týmu David Kilián.

V kamionech zatím vedou Rusové Mardeev a Nikolaev, následovaní Holanďanem DeRooyem. Nejlepším Čechem je zatím čtvrtý Aleš Loprais, Kolomý ztrácí na prvního tři hodiny a dvacet dva minut. Do konce letošního ročníku Rallye Dakar zbývají čtyři etapy.