VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Markéta Kabourková: Současný stav financování sportu je velmi tristní

/INFOGRAFIKA/ Markéta Kabourková, která stojí za vznikem Národní sportovní agentury, je členka týmu vládního zmocněnce pro sport. 

30.8.2018
SDÍLEJ:

Markéta Kabourková, ředitelka Ústavu pro výzkum a vzdělávání.Foto: archiv

Dlouhodobě se zabývá problematikou dotací, výkladu pravidel, podílela se na expertním stanovisku pro Evropskou komisi v rámci výkladu některých otázek české legislativy a zpracování analýzy financování sportovního prostředí.

V současné době působí jako ředitelka Ústavu pro výzkum a vzdělávání, věnuje se problematice sportu a jeho financování.

V čem bude podle vás největší přínos novely zákona o podpoře sportu a co to bude pro jednotlivé sporty znamenat?

V prvé řadě je třeba říci, že se jedná o takzvanou technickou novelu. Její hlavní smysl a síla spočívají v zajištění stabilního odborného zázemí a poskytování kvalitní veřejné služby sportovcům, kterou jim stát bude garantovat, a upravení podmínek fungování takto zřízeného ústředního orgánu státní správy. Druhým a následným krokem bude široká diskuse nad novým zákonem o podpoře sportu, tedy nikoli novelou, ale novým zákonem, a jasně daná pravidla, aby se sport stabilizoval a nedocházelo k excesům jako v minulosti. Stav, jaký je nyní, je totiž velmi tristní.

Bude Národní sportovní agentura schopna zajistit transparentní přidělování dotací i jejich kontrolu? Nepůjde jen o navýšení počtu státních úředníků?

Samozřejmě bude muset dojít k posílení početních stavů úředníků, ale to s sebou přináší doba. Je třeba vnímat množství finančních prostředků, které hodlá stát do sportovního prostředí investovat, a to prostě bez řádné administrace a kontroly možné není. Druhá věc jsou aspekty, které do přidělování dotací vstupují. Zcela jistě primárním cílem není pouhé navýšení počtu úředníků, ale poskytování kvalitní služby sportovcům ze strany státu. Transparentnost byla při tvorbě nové Národní sportovní agentury ústředním tématem, které je dogma, a musí být naprosto respektována.

Kdo je Markéta Kabourková?
Česká ekonomka a manažerka se narodila v roce 1974 v Havířově, kde žije dodnes. Osmnáct let je vdaná a má sedmnáctiletého syna. Působí především v oblasti vzdělávání, výzkumu a sportu. Více než 14 let se věnuje dotacím.

V současné době působí jako ředitelka Ústavu pro výzkum a vzdělávání. Jako členka auditních týmů spolupracovala na více než 30 kontrolách a statutárních auditech na univerzitách a výzkumných organizacích.

Je členkou týmu vládního zmocněnce pro sport, kterým se stal Milan Hnilička. Letos ohlásila i vstup do politiky, kdy se rozhodla kandidovat do Senátu Parlamentu ČR ve volebním obvodě č. 74 Karviná.

Jaký bude mít agentura vztah k České unii sportu a Olympijskému výboru?

Česká unie sportu a Český olympijský výbor jsou spolky založené podle platné legislativy, a tudíž bude mít vztah jako k jiným organizacím. Není možné činit rozdíly. Spojení mezi Národní sportovní agenturou a svazy či spolky nesmí překročit mez jakéhokoli zvýhodňování na úkor jiných sportů či organizací. Mezi všemi organizacemi musí probíhat fair play soutěž v rámci jednotlivých finančních programů.

Existuje názor, že sport je dotován státem dostatečně, mnohem více by se měla starat jednotlivá sportovní odvětví a další finance si zajistit u sponzorů. Souhlasíte?

Sponzoři zcela jistě představují významnou možnost pro financování sportu, ale většinou se přetahují o již úspěšné sportovce, a nikoli o děti, mládež, seniory. Je třeba vnímat, že sport nejsou pouze mistrovství světa a olympijské hry, ale především výchova a starost o životosprávu celých generací. Aby sponzoři vstoupili do podpory sportu masivněji, muselo by to pro ně znamenat nějakou výhodu v podobě daňových úlev či možnosti takto vynaložené prostředky odečíst od základu daně. Ale to je velmi složitá problematika a není na krátkou diskusi.

Mnohá sportoviště potřebují investice a opravy. Bude vypracována koncepce na jejich revitalizaci?

Ano, to je základ. Je třeba zmapovat veškerá sportoviště a na základě analýzy dále plánovat investice. Musíme přiblížit sportoviště co nejvíce k dětem a mládeži. Cesta je nejen v budování nových, ale i v investicích do stávajících.

Národní sportovní agentura (NSA)
Národní sportovní agenturu by měl v budoucnu řídit vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička.

Nový úřad by měl podle předlohy převzít do dvou let od ministerstva školství agendu podpory sportu. Hnilička chce, aby byl příslušný zákon účinný nejpozději od roku 2020. Novela by měla vést k efektivnějšímu systému financování sportu.

Podle průzkumu České unie sportu nemá většina z téměř 7500 klubů a jednot peníze na činnost, na nábor dětí a na kvalifikované trenéry. Kvůli složitosti dotačních programů mají kluby navíc problém s žádostmi o finance. Velkým problémem jsou i sportoviště.

Národní sportovní agentura.

Co říkájí myšlence vzniku Národní sportovní agentury?

Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná:

Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná.Je dobré, že se v tomto směru děje něco pozitivního. Od politiků je to signál, že mají snahu tento dlouhodobý problém řešit. Zatím bych ale nejásal. Jsem totiž pragmatik.

Řeknu to asi tak pokud bude nová agentura skutečně pracovat tak, jak má, a dotace se včas a rychle dostanou do sportovních organizací, pak je to v pořádku.

Pokud by to ale měl být opět jen další byrokratický mezičlánek celého politického aparátu, který by měl fungovat stejně jako minulý dotační program, pak takový orgán nemá smysl. Proto říkám, počkejme si.

Pan Hnilička byl jistě skvělým hokejovým brankářem, ale nevím, jestli bude i zdatným ekonomem. Nicméně držím palce.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje:

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje.Je to jen další úřad s novými úředníky. Bude to stát peníze, které by mohli dostat sportovci.

Také představa, že úřad zvládne systém dotací pro všechny sportovní spolky v ČR je naiv-ní, už dnes má dotační program Můj klub vyhlášený MŠMT takovou náročnost , že jej ministerstvo a kluby zvládají jen stěží.

Stát ve své koncepci rozvoje sportu by měl rozhodnout, koho bude podporovat on, koho kraje a koho obce a města. Stát by také mohl prostřednictvím daňových úlev motivovat plátce daní k větší podpoře sportu, nelze vše ponechat pouze na veřejných zdrojích.

Dnes se všichni snaží podporovat všechny, což přináší spoustu problémů například s vyúčtováváním dotací.

Marek Hájek, místopředseda České unie sportu (ČUS):

Marek Hájek, místopředseda České unie sportu (ČUS).ČUS už pět let usiluje o to, aby sport nebyl pod Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Chceme, aby vzniklo ministerstvo sportu a propagace sportu. Změnit legislativu je ovšem složité.

Vyřešit financování agenturou je správné. Jen mám obavu, aby se sport ještě více nedostal pod vliv politiky. Tak, aby nám jako za komunismu soudruzi říkali, kdo má jet na Davis Cup, nebo jak má vypadat nominace.

Agentura by měla fungovat bez lidí z MŠMT a neměla by být „výkladní skříni“ úspěšných sportovců. Vidím ji jako přínos, pokud se nebudou dávat peníze na plavání děti ve škole nebo platy uklízeček.

Nesmí řídit sport, protože ten mají řídit svazy.

Autor: Martin Ruščin, Aleš Uher, Roman Brhel

30.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 15 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Bruntál, SŠ zdravotní, vhodné i pro absolventy, zaměstnanecké výhody, , Nabízíme:, možnost práce na částečný úvazek,, příspěvek na stravování,, příspěvek na životní pojištění a penzijní pojištění, 25 dnů dovolené,, měsíční odměny., Benefity:, odměny při životních jubileích,, příspěvky na dětskou zimní nebo letní rekreaci v rámci holdingu, , hlásit se na e - mail : Hana.Camfrlova@phn.agel.cz, Z : 9.5.2016 A : 10.10.2018. Pracoviště: Podhorská nemocnice a.s., Hornoměstská, č.p. 549, 795 01 Rýmařov. Informace: Hana Camfrlová, +420 554 700 231. Management - Management Vedoucí 30 000 Kč Ostatní řídící pracovníci v oblastech příbuzných obchodu a marketingu Exportní manažer - ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, POŽADUJEME, o SŠ/VŠ vzdělání, o Velmi dobrou znalost AJ na úrovni minimálně B2, další jazyk výhodou, o Znalost práce na PC - uživatelsky, o Řidičský průkaz skupiny B, o Komunikativnost, samostatnost, časová flexibilita, o Praxi na pozici sales, key account nebo export, o Organizační schopnosti, schopnost samostatné práce, o Ochota cestovat v rozsahu cca 40-50 dní/rok, o Oslovení nových zahraničních zákazníků, o Zodpovědnost za prodejní výsledky svěřených oblastí, " Vedení obchodních jednáních se zákazníky, o Rozvoj obchodních vztahů a péče o zákazníky, o Tvorba strategie a podpory prodeje, o Pravidelný reporting, o Vystavovatelská účast na světových potravinářských veletrzích, NABÍZÍME: , o Dynamickou práci v rychle se rozvíjející společnosti, o Práci na HPP, Možnost profesního růstu a dalšího vzdělávání, o Firemní benefity (5× týden dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na školení, telefon a počítač i pro soukromé účely) + další podle domluvy , o Mladý a progresivní tým spolupracovníků, o Nástup možný ihned , o Zajímavé finanční ohodnocení dle dosažených výsledků 30.000 - 50. 000, , Máte-li zájem o spolupráci, zašlete nám prosím profesní životopis včetně motivačního dopisu na e-mail export@dmhermes.cz , , Z : 10.10.2018. Pracoviště: Dmhermes trade s.r.o., Jungmannova, č.p. 299, 794 01 Krnov 1. Informace: Kateřina Pavlíková, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč Ostatní lékaři specialisté Lékař/ lékařka kardiolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vzdělání dle zákona 95/2004 Sb., mzda od 35.000,- Kč. , Nabízíme:, možnost práce na částečný úvazek,, příspěvek na stravování,, příspěvek na životní pojištění a penzijní pojištění, 25 dnů dovolené,, měsíční odměny., Benefity:, odměny při životních jubileích,, příspěvky na dětskou zimní nebo letní rekreaci v rámci holdingu, , , V případě Vašeho zájmu si Vás dovolujeme požádat, o zaslání životopisu na e-mail: Hana.Camfrlova@phn.agel.cz, A:1.3.2016 A : 10.10.2018. Pracoviště: Podhorská nemocnice a.s., Hornoměstská, č.p. 549, 795 01 Rýmařov. Informace: Hana Camfrlová, +420 554 700 231. Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 30 000 Kč Chemičtí inženýři ve výzkumu a vývoji a specialisté v příbuzných oborech Junior výzkumný pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Zahradní 46c, TY:, Jsi absolvent VŠCHT Praha nebo Chemicko-technologické fakulty UPCE a nechceš se stát jen kolečkem v soukolí velké firmy? Domluvíš se anglicky, máš řidičský průkaz skupiny B a rád řešíš logické úkoly? Chceš za sebou vidět výsledky své práce? Zkus to u nás. , , MY:, Nabízíme odpovídající plat za odvedenou práci. Máme vytvořený plán, jak během pár let z Tebe udělat výzkumníka. Seznámíš se se stávajícími technologiemi, zařízení a hlavně lidmi. Postupnými kroky pronikneš do práce výzkumníka, budeš analyzovat stávající stav, hledat možnosti zlepšení, v literatuře hledat postupy a aplikovat je do našeho prostředí, a nakonec dojdeš až k řešení složitých problémů. V celém procesu Tě budeme podporovat, zjišťovat, co Ti sedí nejvíc a v tom Tě podporovat. Juniorská pozice není o tom udělat z Tebe kovaného výzkumníka, pokud budeš cítit, že budeš firmě prospěšnější na jiné pozici, třeba technologa, obchodníka nebo v laboratoři, nebudeme Ti bránit v přestupu, všude tam zkušenosti z výzkumu využiješ., , KDE: Bruntál - s možností zajištění ubytování, , OSTATNÍ:, Nabízíme velmi zajímavou vysoce odbornou práci v perspektivní dynamicky se rozvíjející společnosti, v příjemném prostředí nově vybudovaného střediska výzkumu a vývoje, Poskytujeme nejrůznější firemní benefity : měsíční motivační odměny, roční prémie, odměny při pracovních jubileích, motivační odměna za přítomnost, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, hrazené pojištění odpovědnosti, prohlubování kvalifikace, odměny nejlepším pracovníkům, 5 týdnů dovolené, a jiné, , PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP: Po dohodě, , DRUH PRACOVNÍHO POMĚRU: Plný pracovní úvazek na dobu neurčitou s 3 - měsíční zkušební dobou, , měsíční motivační odměny, roční prémie, příspěvky na stravné, na dopravné do zaměstnání, na penzijní připojištění, na sportovní akce, týden dovolené navíc, možnost ubytování s příspěvkem zaměstnavatele, a jiné, , Hlásit se na e - mail : monika.miklikova@macco.cz nebo na tel. č. 555 530 312 / Po - Pá vždy od 8.00 do 15.00 hodin /., Z : 10.9.2018 A : 10.10.2018. Pracoviště: Macco organiques, s.r.o., Zahradní, č.p. 1938, 792 01 Bruntál 1. Informace: Monika Miklíková, +420 555 530 312.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pohár rozlosován! Opava přivítá Spartu, Baník pojede do Plzně

Rozlučka Radka Štěpánka s jeho hosty proběhla 18. října v Praze.
43

Český lev Štěpánek se rozloučil stylově. Dvakrát porazil Djokoviče

Ján Kozák prozradil, proč rezignoval. Sedm hráčů z kádru šlo pařit do města!

Velkou kauzu nyní řeší na Slovensku. Po zápase s Českou reprezentací rezignoval na post hlavního trenéra reprezentace Ján Kozák a nyní prozradil proč. Důvodem bylo porušení interních pravidel týmu několika hráči. Hned sedm z nich se totiž vracelo z města až k ránu.

Orca přišla o klíčového hráče Ondřeje Miškova

Velmi náročný víkend za sebou mají florbalisté krnovské Orcy. Postupně se představili ve Vsetíně a Zlíně. V obou případech utrpěli vysoké porážky 4:10 a 5:15.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT