O víkendu si v Lošticích na Hané dali dostaveníčko vyznavači cyklokrosu. Konalo se zde totiž mistrovství České republiky. Mezi startujícími se objevili také studenti Sportovního gymnázia z Vrbna a také odchovanci místního oddílu ACS Drak.

Trať v Lošticích se změnila

Tradiční loštická trať doznala oproti minulosti několika změn. „Opět změny. Nahoře v lese přibyla pasáž, která trochu připomínala trať pro horská kola. Také proto nebyl rychlostní průměr závodu vyšší než třiadvacet kilometrů za hodinu," povídal Miloslav Mlynář z vrbenského Draku a dodával: „Netvořily se ani žádné skupiny, kde by se přemýšlelo a taktizovalo. Výjimkou, která měla ale krátké trvání, byla skupina Petruš, Bambula, Skála a Nipl."

Na start loštického mistrovského závodu se postavilo třiatřicet cyklokrosařů. Při neúčasti Zdeňka Štybara byl hlavním favoritem Martin Bína. Z vrbenských odchovanců se v závodě představili Lubomír Petruš, Matěj Lasák a také Rostislav Brokeš. Do cíle dorazilo bez ztráty okruhu pouze čtrnáct závodníků.

Vrbenští odchovanci byli hodně vidět

O pořadí na prvním místě bylo rozhodnuto docela brzy. Martin Bína šel rychle dopředu. Pomohla mu k tomu i nehoda Ondřeje Bambuly před překážkou. Hned v prvním kole měl mírné problémy jeden z „Vrbenských" Lubomír Petruš, který jel původně v háku za závodníky ze stáje Kwadro-Stannah Bínou a Šimůnkem, ale do cílové rovinky prvního okruhu přijel už se ztrátou.

„Luboš jezdil některé výjezdy velmi tvrdě, byly ale pasáže, kde mu to vůbec nesedělo. Klouzal, dlouze se rozjížděl a ztrácel náskok získaný právě při výjezdech," popisoval výkon absolventa vrbenského gymnázia Miloslav Mlynář a ještě pokračoval: „Předešlá nemoc se na něm zřejmě podepsala, nebo chtěl až příliš." Lubomír Petruš, člen stáje BK CP Powerplus, nakonec protnul cílovou pásku jako šestý v pořadí.

Druhý z cyklokrosařů, kteří prošli sportovním gymnáziem ve Vrbně, byl Matěj Lasák ze stáje Max Cursor . Odstartoval sice až v hloubi startovního pole, ale brzy se vypracoval až na desátou pozici. Na té také dojel do cíle. „Dva naši odchovanci v první desítce, to rozhodně není špatné," usmíval se Miloslav Mlynář a dodával: „A budou i v reprezentačním výběru."

Třetím do „vrbenské" party, ten který na sportovním gymnáziu stále studuje, byl člen stáje Team Forman Cinelli Rostislav Brokeš. „O Rosťovi víme, že mu cyklokros příliš nesedí. Dojel pětadvacátý a absolvoval jen čtyři kola," prozradil výsledek Miloslav Mlynář.

Mládeže ubývá, co je příčinou?

Brokeš je ročník narození 1995 a cyklisté tohoto data narození se na start postavili jen tři, což je zoufale málo. „Pětadevadesátky jsou v podstatě v cyklokrosu začátečníci. Nejlepší z nich byl patnáctý Karel Svrčina, hned za ním kdysi velká naděje našeho sportu Karel Pokorný a třetí byl tedy Rosťa," kroutil hlavou nad malým počtem mladých Miloslav Mlynář.

A čím je vlastně tento stav zapříčiněn? „Jak říkal nestor našeho cyklokrosu pan Kubín, je to ubohé. K tomu se můžu jen přidat," uvedl Mlynář a pokračoval: „Tento stav je však výsledkem snah stavitelů tratí, trenérů a samotné Komise cyklokrosu. Tratě se staví pro prvních deset jezdců a zbytek nikoho nezajímá. Představme si na loštické trati mládež. A především ty mladší, kterých kdysi jezdily desítky.

Snahami o zatraktivnění tratí prakticky mládež z cyklokrosu vylučujeme. I obávaná trať v Holých vrších byla kdysi lehčí, totéž platí o Uničovských schodech, Hlinecké louce, Staroveském Kopenbergu a dalších," posteskl si Miloslav Mlynář. „Atraktivita" českých tratí jde bohužel jiným směrem než ostatní svět.

„Tratě se u nás nikdy „nevylepšují" o delší, rovinaté, rychlé úseky, které vidíme při každém belgickém závodě, na který se díváme na internetu, ale o těžké terénní pasáže," kroutil hlavou Mlynář.

Co Miloslava Mlynáře docela potěšilo, to byla divácká kulisa. „Diváků bylo hodně, hlavně v lesních částech trati, na hřišti už to bylo slabší," dodával Mlynář.

Výsledky MČR v cyklokrosu1. Bína (Kwadro Stannah) 1:03:54, 2. Boroš (ČEZ Cyklo Team Tábor) +43, 3. Kyzivát (Johnson Controls AŠ. Ml. Boleslav) +46, 3. Šimůnek (Kwadro Stannah) +1:04, 5. Paprtska (Remerx Merida Kolín) +1:04, 6. Petruš (BKCP Powerplus) +1:46, 7. Bambula (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:46, 8. Skála (ČEZ Cyklo Team Tábor) +2:22, 9. Nipl (Focus Znojmo) +3:22, 10. Lasák (Max Cursor) +3:33…25. Rostislav Brokeš (Team Forman Cinelli) 5 kol.