Když soupeř už poněkolikáté v řadě zkazil hned první servis, trenér Jaromír Kopeček se na oko začal zlobit: „To byl zase vtípek, co?“ Po dalším podání se už ale nechtěně válí špinavý v antuce. „Dobře, žes to nefotil,“ směje se, zatímco mu spoluhráči-svěřenci pomáhají ze země.

Vítejte na volejbalových kurtech u atletického stadionu. Pro krnovské juniory tradiční letní obrázek: zářijový start halové sezony se kvapem blíží, oni však trénují na prašivé antuce.

Ale proč ne, vždyť stejný scénář měla příprava i na minulou sezonu krajského přeboru. Svěřenci trenéra Jaromíra Kopečka z ní po dlouhých letech postoupili do první juniorské ligy - historický výsledek! A ke všemu byli ještě nejlepším českým týmem v mezinárodní Interlize kadetů.

Durišíkův odchod je prý ztrátou

„Jsme naprosto spokojení, dosáhli jsme maxima. A jestli byla sezona přelomová? Těžko říct,“ zauvažoval nahrávač Lukáš Habara. Mimořádný úspěch v krnovském mužstvu sice nikdo nezpochybňuje, nicméně například kapitán Ondřej Andrys zavzpomínal ještě o pár let nazpět: „Přelomový byl spíše předminulý ročník, kdy jsme hráli za kadety. Ale i ta uplynulá sezona se nám velice vydařila.“

V čem jsou ale Krnovští za jedno, je klíč, který vedl k postupu do prvoligové soutěže - týmová hra. Ostatně podle trenéra Kopečka není kolektivnějšího sportu, než právě volejbalu. Tohle spojení od něj uslyšíte často. „Jednotlivec může hru ovlivnit, ale nemůže rozhodnout. Právě v krajské soutěži se projevilo, že jeden hráč sám nedokáže nic.“ Jeho svěřenci souhlasně přitakávají: „Trenér má pravdu, tvoříme dobrý kolektiv a v zápasech se to ukázalo.“

Vítězné mužstvo zůstane až na jedinou výjimku pohromadě. Pouze kudrnatý blokař Michal Durišík po dohodě odchází do ostravského DHL.

„Ztráta to bude, ale naše mužstvo není postaveno na jediném hráči,“ vysvětluje Habara, zatímco mu Andrys skáče do řeči: „Není nenahraditelný. Jeho odchod nás samozřejmě mrzí, ale určitě budeme pracovat na tom, abychom se s jeho ztrátou vyrovnali.“

Kopeček: Volejbal je už halový sport

Více než odchod zkušeného blokaře trápí Kopečka absence kvalitní lavičky. Pokud totiž přijdou zranění či nemoci, mohou mít Krnovští zaděláno na problémy. „Nevím, jak se s tím kluci vyrovnají ve vyšší soutěži,“ přiznává trenér TJ Krnov.

Není to přitom jediná hrozba, s níž musí dopředu počítat. Prvoligová halová sezona sice začíná až za necelé dva měsíce, ale letní příprava na antuce má k ideálu daleko. Obětavost volejbalistů je ta tam, skluzy a skoky za míči jsou cestou leda tak k úrazu. Na venkovním hřišti proběhne také srpnové soustředění v Suché Rudné, které by mělo být vrcholem letní přípravy.

„Volejbal je už v současnosti halový sport, pro mládež obzvlášť, venku se hrají pouze ty nejnižší soutěže. Jít proti tomu je jako jít hlavou proti zdi,“ přemítá Kopeček.

Ambice? Skromné, ale jasné: záchrana

To jeho svěřenci z přechodu na umělý povrch velké obavy nemají. Ba naopak, s heslem těžce na cvičišti, lehce na bojišti věří, že svým způsobem budou oproti zkušenějším soupeřům v rozpačité výhodě. „Na antuce jsou vyšší nároky na pohyb nebo výskoky. V hale se nám hraje mnohem lépe,“ povídá Ondrys a Habara souhlasně přikyvuje.

Nečekejte však od krnovských juniorů velkohubá slova. Cíl pro nadcházející sezonu první ligy je jednoznačný, leč skromný - hlavně se udržet!

„Vůbec nevíme, co můžeme od soupeřů čekat. Každopádně budeme bojovat,“ slibuje Lukáš Habara. Kopeček mu dává za pravdu: „Pokud se nám podaří letošní sezonu udržet tak, že nebudeme muset zoufale bojovat na chvostu tabulky nebo v baráži, tak to bude úspěch.“
Dokáží to krnovští junioři? „Nepředbíhejme. Ale určitě jsme silnější,“ řekl bez váhání Habara.