Vynikající desáté místo na mistrovství světa v Římě vybojoval krnovský plavec Libor Smolka. Stalo se tak na nejdelší pětadvacetikilometrové trati. Jeho kolega z reprezentace a letitý kamarád Rostislav Vítek skončil dokonce ještě o dvě příčky výše, když doplaval osmý.

Vítek přitom závod začal famózně a po velkou část trati vedl tempo vedoucí skupiny. Pak jej však podle jeho slov unavily vlny a postupně se propadl na osmé místo. Pro oba české plavce je však osmé. respektive desáté místo na světovém šampionátu mimořádným úspěchem, když předčili veškerá očekávání.

Vítězem se stal domácí borec Valerio Cleri, který si tak spravil chuť po čtvrtém místě na desetikilometrové trati. Rostislav Vítek doplaval se ztrátou 6:07,2 minuty, Libor Smolka pak ztratil na vítěze 8:34,8 minuty.

Nebylo jasné, jestli se bude plavat na moři nebo na jezeře

Přitom ještě před zahájením šampionátu plavci nevěděli, zdali se závod uskuteční na moři nebo na jezeře. Obě varianty skýtají odlišné podmínky pro samotný závod. Zatímco uzavřené vody jezera jsou našim plavcům svými podmínkami notoricky známé, závody na volném moři jsou stále něčím nevšedním.

Desáté místo vybojovala na desetikilometrové trati také Jana Pechanová. Osmadvacetiletá Pechanová dorazila do cíle s přijatelnou ztrátou třinácti vteřin na vítězku. Oproti úternímu závodu na poloviční trati si o jednu příčku polepšila. Druhá česká reprezentantka Sylvie Rybářová dnes obsadila 23. místo.

Římské mistrovství světa pokračuje v těchto dnech bazénovými závody na kratších tratích, kde náš region svého zástupce nemá. Po návratu Libora Smolky z Itálie jej vyzpovídáme pro čtenáře Deníku. (ton)